Stavbaři mají hodně práce, pomáhají i opravy památek

26. dubna 2004, 00:00 - VÍT SMRČKA
26. dubna 2004, 00:00

NEJVĚTŠÍ STAVEBNÍ SPOLEČNOSTI OHLÁSILY ZA LOŇSKÝ ROK VYŠŠÍ TRŽBY I ZISK NEŽ ZA PŘEDMINULÉ ÚČETNÍ OBDOBÍ. I LETOS PŘIBÍRAJÍ ZAMĚSTNANCE A ZVYŠUJÍ PLATY. MEZI ŽÁDANÝMI INVESTORY JSOU STÁT, MĚSTA A OBCE. VELMI CENĚNÉ JSOU I OPRAVY HISTORICKÝCH OBJEKTŮ.

Menší firmy získávají podstatnou část tržeb při rekonstrukcích

Stavebnictví pokračuje v růstu, výroba i zaměstnanost v tomto rezortu stoupá. Potvrdily to i Mezinárodní stavební veletrhy, které se minulý týden konaly v Brně. Na více než pěti hektarech výstavní plochy zde předvedlo expozice 1500 firem. Stavební produkce se v posledních dvou letech významně zvyšuje. O růstu stavební výroby svědčí výsledky i za první dva měsíce letošního roku. V lednu se výroba zvýšila o 15 procent, v únoru o 9,9 procenta. Rychlý růst lze podle analytiků ve stavebnictví očekávat také v dalších měsících. Svědčí o tom počet stavebních povolení a orientační hodnota schválených staveb. Podle analytika Komerční banky Jana Vejmělka pomůže dalšímu růstu stavebnictví i mírně se oživující evropská ekonomika. V této souvislosti lze očekávat další příliv zahraničních investic. Rovněž zaměstnanost ve stavebnictví se v únoru na rozdíl od dalších odvětví zvedla. Zároveň se zvyšovaly mzdy. „Ukazuje se, že stavební firmy mají mnoho práce a poptávají nové zaměstnance,“ vyjádřil se pro ČTK analytik Volksbank Vladimír Pikora. Proti loňskému únoru vzrostl stav pracovníků o 2,4 procenta. Průměrná měsíční mzda se jim meziročně zvýšila o devět procent na zhruba 16 000 korun.

TRŽBY STOUPAJÍ

V souvislosti s růstem odvětví stoupají většině stavebních společností i tržby. Svědčí o tom také výsledky ohlášené za minulý rok právě na brněnském veletrhu. Například společnost Metrostav, jedna z největších tuzemských stavebních firem, oznámila navýšení výkonů na téměř 14 miliard korun. Proti loňskému roku zvedla výkony o 14 procent. Hrubý zisk firmy se zvedl více než o pětinu na 493 miliony korun. Mluvčí společnosti František Polák označil loňský rok za mimořádně úspěšný. K největším současným zakázkám firmy patří dokončovaný úsek trasy metra z Holešovic do Ládví. Metrostav rovněž razí dálniční tunely na obchvatu Plzně. Téměř o 40 procent na 584 miliony korun zvedla loni své tržby firma Deceuninck, která novinky ze svého sortimentu rovněž předváděla na brněnských stavebních veletrzích. Firma dodává zejména profily pro výrobu plastových oken, dveří a dalších výrobky pro stavebnictví. Růst tržeb umožnil zejména úspěšný průnik na zahraniční trhy. Firma vyvezla loni zboží v hodnotě 216 milionů korun, což představovalo o třetinu větší export než v roce 2002. Již dříve oznámila růst tržeb také firma Skanska, která je lídrem na stavebním trhu v České republice. V loňském firma zvýšila tržby o 19 procent na 28,5 miliardy korun. Čistý zisk firmy stoupl o 21 procento na 870 milionů korun. Skanska zůstala největší firmou na stavebním trhu s podílem osmi procent.

NA REKONSTRUKCE HISTORICKÝCH BUDOV JDOU STAMILIONY

Menší stavební firmy získávají podstatnou část tržeb při opravách a rekonstrukcích domů, včetně památkových objektů. Památek je v České republice zapsáno na 40 000, z toho 12 je na seznamu UNESCO. Právě na uplatnění stavebních firem při opravách historických budov, slohově vyhraněných objektů i cenných venkovských staveb byly letošní stavební veletrhy do značné míry zaměřeny. V předvečer slavnostního zahájení veletrhů se například konala tzv. Ouvertura na téma Památky, památkáři, inženýři, architekti. Zakázky, které v souvislosti s opravami historických objektů dostávají firmy od krajů, měst, obcí a dalších investorů, jsou velice ceněné. Dosahují často několika desítek milionů korun a významně se podílejí na tržbách menších podnikatelů. N apříklad Středočeský kraj vydá letos na podporu kultury a obnovu památek zhruba 30 milionů korun. Ve srovnání s ostatními kraji je to největší objem prostředků i nejvíce peněz v přepočtu na jednoho obyvatele. Kraj se třeba rozhodl podpořit obnovu zámku v Buštěhradě nebo opravu sýpky v Kamýku nad Vltavou. Dotaci získá obec Kácov na restaurování sousoší. Částku 300 tisíc korun získal Brandýs nad Labem na rozsáhlou opravu zámecké věže.

ZNAČNÉ VÝDAJE MĚST

Mnoho peněz do obnovy historických a také památkově cenných objektů věnují města iněkteří soukromí investoři. Karlovy Vary budou letos pokračovat v rekonstrukci Mlýnské kolonády postavené podle návrhů architekta Josefa Zítka. V letošním roce přijde na 13 milionů korun, za poslední čtyři roky věnovalo město na opravu kolonády více než 50 milionů korun. Hradec Králové dá letos pět milionů korun na opravu 19 metrů vysokého barokního Mariánského sloupu na Velkém náměstí vcentru města. Podobnou částku plánuje letos vydat na opravy a rekonstrukce památek Mikulov. Na 40 milionů korun je spočítána kompletní oprava historické budovy Maštalisek ve Vsetíně. Zhruba 100 milionů korun bude muset vynaložit Jablonec nad Nisou při opravách zchátralých míst v centru města. Podstatnou část prostředků by město chtělo získat z fondů Evropské unie.

Meziroční nárůsty stavebnictví v únoru 2004

 výroba 9,9 procent  
 zaměstnanost 2,4 procent  
 průměrná mzda  9,0 procent* 

*odhad

Pramen: ČSÚ Růst stavební výroby | rok 2002  |2,5 procent  |
| rok 2003  |8,9 procent  |
| rok 2004  |5-8 procent* |
*odhad
Pramen: ČSÚ a analytici

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Auta
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně…
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Technologie
Další devadesátková hra zdarma. Stáhněte si akci MDK
AMD brzo vydá nové procesory, podpora už je v BIOSech. APU Raven Ridge možná v lednu?
10 tipů na nejlepší tablety pro práci i zábavu [Vánoce 2017]
ASLR je vinou chyby ve Windows 8/10 méně funkční než ve starším Windows 7
Intel chce z počítačů odstranit podporu legacy BIOSu, znefunkční to staré OS a hardware
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít