Statut diplomatické mise

15. března 2011, 14:22 - Mgr. Dáša Hyklová
15. března 2011, 14:22

...Stephenem Kai Wongem

Hongkongská Kancelář pro ekonomické a obchodní záležitosti (HKETO) se sídlem v Berlíně je první institucí, jež zastupuje svou vládu a působí mimo území Číny. Z Berlína pokrývá celkem sedm zemí střední a východní Evropy, mezi nimiž je i Česká republika. „Naše vzájemné vazby se prohlubují v mnoha směrech. Například bilaterální obchod mezi Hongkongem a Českou republikou rostl mezi lety 2005 až 2009 rekordním tempem 11,5 procenta ročně,“ říká Stephen Kai Wong, první ředitel HKETO.

EURO: Co je posláním vaší kanceláře a jaký je váš vztah s radou pro rozvoj obchodu? KAI WONG: Rozdíl je v tom, že naše kancelář zastupuje vládu, zatímco Hongkongská rada pro rozvoj obchodu (HKTDC) podnikatelský sektor. Navzájem se ale doplňujeme. Síla rady spočívá v praktické rovině, v navazování kontaktů mezi podniky, lákání klientů na veletrhy do Hongkongu. My se naopak snažíme vytvářet lepší prostředí pro bilaterální obchod. Před dvěma lety jsme například podepsali Memorandum o porozumění a spolupráci mezi Českou advokátní komorou a Hongkongskou právnickou společností. Také se snažíme připravit různé výměnné programy a návštěvy a jsme v kontaktu s vládními institucemi v ČR. Čili pokud chce někdo investovat v Hongkongu nebo v Číně, případně tam obchodovat, je třeba se obrátit na HKTDC. Naším úkolem je zastupovat Hongkong a také propagovat image této zvláštní administrativní oblasti v České republice a v dalších sedmi zemích.

EURO: Vnímáte rozdíly mezi těmito zeměmi? KAI WONG: Samozřejmě, a to nejen, co se týče rozvoje. Pokrýváme země s rozdílnou úrovní, oblasti, které prošly odlišným historickým vývojem. Mám dojem, že v této části Evropy je řada zemí do značné míry závislá na Německu, a to hospodářsky, finančními vztahy i exportem.

EURO: Byl to důvod, proč jste zvolili Berlín pro sídlo kanceláře? KAI WONG: Berlín jsme vybrali, protože Německo je v Evropské unii pro Hongkong největším obchodním partnerem. A protože zastupujeme vládu, jsme – na rozdíl od kanceláře HKTDC, která sídlí ve Frankfurtu – v hlavním městě. Náš úřad má podobný statut jako diplomatická mise.

EURO: Jaká je obchodní výměna s Českou republikou? KAI WONG: Vzájemný obchod mezi Hongkongem a ČR dosáhl v roce 2009 výše 604 milionů eur. Česká republika byla co do objemu naším 38. obchodním partnerem a mezi zeměmi EU byla pro nás 14. v pořadí. Hlavní export z Hongkongu do ČR tvoří telekomunikační zařízení, hudební nástroje a šperky. Z ČR se k nám dováží například strojní zařízení a přístroje a výrobky ze skla.

EURO: Proč je Hongkong vhodný pro vstup na čínský trh? KAI WONG: Může nabídnout profesionální služby. Ty u nás tvoří 90 procent HDP. Navíc přeshraniční obchod mezi Hongkongem a Čínou roste. Možná vaši podnikatelé nebudou mít partnera, který poskytuje služby přímo v Číně. Mohou si zvolit hongkongskou firmu, která je tam bude zastupovat. Pomůže jim například s akvizicí nebo vytvořením společného podniku s čínským partnerem. Dále může česká firma potřebovat konzultanty, právníky, účetní atd. V Hongkongu seženete nejlepší – pobočky tam má 60 procent špičkových účetních, poradenských a právních společností. Tento servis můžete využít, aniž byste tím nějak omezili svůj cíl obchodování s Čínou. My se prostě navzájem doplňujeme.

EURO: Jak vidíte budoucnost Hongkongu? KAI WONG: Nemám žádný důvod o ní pochybovat. V roce 1995, dva roky před návratem Hongkongu Číně, měl jeden mezinárodní časopis na své první stránce titulek „Hongkong je mrtev“ (šlo o Fortune Magazine, který tehdy napsal, že pokud Peking brzy nezmění pravidla, jsou dny Hongkongu jako globálního byznyscentra sečteny – pozn. red.). A po třinácti letech nejenže jsme nezahynuli, ale jsme čím dál silnější. Hongkong přestál všechny krize: ptačí a prasečí chřipku, finanční krize a všechna hospodářská tsunami. Lidé v Hongkongu se nevzdávají, k problémům přistupují s tím, že všechno jde a všechno je možné vyřešit. Proto jsme se tak rychle dostali z recese a teď opět zažíváme robustní oživení.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Jak prověřit (nejen investiční) firmu, která se vám nezdá
Dlužíte na zdravotním pojištění? Co dělat? Ošetří vás lékař?
Jak se nenechat nachytat na internetu
Auta
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes…
Plug-in hybridní kupé Polestar 1 není Volvo a vyrábět se bude v Číně
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Sportovní Mazda s motorem Wankel? Problémem není technologie, ale byznys
Polestar dnes představí své první auto. Bude to čtyřválcové plug-in hybridní kupé
Technologie
Windows 10 Fall Creators Update: jen malé a někdy nedotažené novinky [recenze]
Bez LTE, zato s Wi-Fi. Praha nabídne v metru bezplatný internet
Intel dává k procesorům Core i7-7700K a i7-6700K zadarmo dvě hry. Slevy zatím ne
Levnější smartphony budou zase o kus lepší. Díky Snapdragonu 636
Špičková výbava za hubičku. Archos Diamond Omega je nejlevnější mobil se Snapdragonem 835
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít