Státu hrozí další arbitráž

02. června 2003, 00:00 - Pavel Šnajdr
02. června 2003, 00:00

Diskriminovaní majitelé domů se nehodlají vzdátItalský majitel několika pražských nemovitostí Girolamo Giormani podal žalobu na stát o náhradu škody, která mu vzniká regulací nájmů. Pokud u tuzemských soudů definitivně neuspěje, hodlá svá práva uplatňovat před mezinárodními institucemi.

Diskriminovaní majitelé domů se nehodlají vzdát

Italský majitel několika pražských nemovitostí Girolamo Giormani podal žalobu na stát o náhradu škody, která mu vzniká regulací nájmů. Pokud u tuzemských soudů definitivně neuspěje, hodlá svá práva uplatňovat před mezinárodními institucemi.

Regulace nájemného je podle Ústavního soudu protiprávní. Přesto se stát snaží nadále majitele domů diskriminovat. Majitel realit, Ital Girolamo Giormani, předseda představenstva a. s. Interdomus, podniká v České republice od roku 1991. Investoval více než dva miliony dolarů do nákupu nemovitostí v Praze. Podle jeho názoru kvůli chování státních orgánů přišel do konce minulého roku o 61 985 161 korun. Domoci se svého práva je připraven u Evropskému soudu ve Štrasburku a zároveň chce žalovat Českou republiku u mezinárodní arbitráže za to, že neochránila jeho investice a poškozuje ho protiústavními zákony, vyhláškami a cenovými výměry. Aby se mohl obrátit na mezinárodní arbitráž, chce nejdříve využít všechny tuzemské prostředky. Proto podal u Obvodního soudu pro Prahu 1 žalobu na stát o náhradu škody. Po odmítnutí se nechce vzdát a hodlá se odvolat. O svém úspěchu v případném soudním sporu před mezinárodní arbitráží je přesvědčen. Obrátil se rovněž na Evropskou komisi.

Trestní oznámení na ombudsmana

„Neomluvitelné zdržování a přehlížení práva je v této zemi neúnosné,“ říká italský podnikatel, který koncem minulého roku podal dokonce trestní oznámení na ombudsmana Otakara Motejla. Totéž učinil další podnikatel Paul Nissl, jenž vlastní americký pas a má předky židovského původu. Motejla obvinili z pomluvy, hanobení národa, rasy a přesvědčení a podněcování k národnostní a rasové nenávisti. Ombudsman totiž na jedné tiskové konferenci měl kritické výhrady právě na adresu zahraničních majitelů realit. „Nikoliv náhodou jsou to majitelé domů, kteří nemají česká jména,“ řekl tehdy Motejl. Kuriózní je pokračování této kauzy. Státní zástupkyně reagovala až po čtyřech měsících a v obyčejném dopise (ne doporučeném) Girolamovi Giormanimu suše oznámila, že „nepovažuje podání pana ing. Nissla za trestní oznámení, a proto je bez dalšího opatření založila“. To poslala Giormanimu a vlastně nereagovala na jeho vlastní trestní oznámení. Po telefonickém dotazu italského podnikatele vůbec nepřipustila, že by mohlo třeba dojít k omylu. „To je prostě skandální,“ říká k tomu Giormani. Boje za úplnou deregulaci se rozhodně nehodlá vzdát. „V případě poškozených majitelů nájemních domů se jedná za 10-12 let o stovky miliard. Snažím se přesvědčit i ostatní majitele domů, aby se i oni soudili“, dodává Giormani. „Třináct let jsem nucen dotovat nájemníky, přitom je povinností státu starat se o sociálně slabé občany,“ pokračuje Giormani. V e skutečnosti ale regulovaného nájemného nevyužívají jen sociálně slabí. „V bytech s regulovaným nájemným bydlí například poslanec Stanislav Křeček nebo bývalá poslankyně Vlasta Štěpová, která dnes reprezentuje Českou republiku v Evropském parlamentu,“ poznamenal Giormani.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
DVB-T2 již pro 83 % domácností. Nové pokrytí hlásí Černá hora a Lysá hora
Objevil se první dvoujádrový Ryzen, vzorek mobilního čipu s GPU Radeon Vega 3
Samsung udělá z mobilů ještě lepší počítače. Na Galaxy S8 a Note8 poběží Linux
Nejlepší protipirátská ochrana Denuvo padla. Cracky vznikají ještě v den vydání her
Podle výrobců grafik ještě těžní mánie nekončí, vydrží prý minimálně do konce roku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít