Státní správa jako Formule 1

04. listopadu 2008, 11:31 - Pavel Hanslíček
04. listopadu 2008, 11:31

Petrem Francem

Česká veřejná sféra prochází rozsáhlou elektronizací. Na tomto procesu se podílí i společnost Aquasoft, která například nedávno získala zakázku na jednotný software pro čtrnáct zdravotních ústavů ministerstva zdravotnictví. „Zdravotnictví se zdá mít podobně velký potenciál rozvoje jako elektronické bankovnictví před deseti lety. Přemýšlí se například o elektronizaci lékařských předpisů a řadě dalších oblastí lékařské agendy,“ říká generální ředitel této společnosti Petr Franc.

EURO: Společnost Aquasoft se soustřeďuje na zakázky pro státní správu, proč jste si vybrali tento segment trhu? FRANC: Informační technologie ve státní správě mnoha lidem nepřijdou dostatečně atraktivní, ale opak je pravdou. Státní správa pracuje s technologiemi, které jsou pro běžné firmy příliš drahé. I proto vidíme úspěšné manažery ze soukromé sféry mířící do veřejného sektoru. Zde se totiž mohou podílet na projektech zcela mimořádného rozsahu. Dodavatele rozsáhlých IT projektů pro státní správu bych přirovnal k týmům pracujícím pro Formuli 1 – řešení pro stát kvůli obrovským objemům zpracovávaných dat vyžadují nejmodernější technologie, vysoký výkon, spolehlivost a jsou finančně velmi náročné. Naopak dodavatelé typových softwarových řešení fungují podobně jako běžné automobilky se schopností uspokojit masovější poptávku.

EURO: Jaké jsou aktuální trendy v informatické podpoře státní správy? FRANC: Především nasazování technologií Business Intelligence (BI). Typickými oblastmi pro využití BI v rámci státní správy je podpora kontrolní činnosti, analýz a odhalování rizik možného zneužívání veřejných prostředků, podpora rozpočtování a strategického řízení. Významnou úlohu hraje též oblast výkaznictví, zejména při plnění požadavků Evropské unie. Rovněž roste zájem o rozvoj e-Governmentu a s tím souvisejícího využití zaručeného elektronického podpisu. S postupující elektronizací agend se klade i vyšší důraz na bezpečnost – tedy na řízení přístupových práv k informačnímu systému.

EURO: IT trhu dominují hlavně velké a často nadnárodní společnosti. Kde vidíte příležitosti k dalšímu růstu? FRANC: Máte pravdu. Český trh je do velké míry rozdělen a všichni si drží své pozice. Jen výjimečně se setkáme s tím, že některá z IT firem přijde o zákazníka. I tak je ale možné hledat nové oblasti aplikace IT – jednou z nich je zmíněné zdravotnictví. Navíc postupně začínáme nabízet naše řešení i za hranicemi Česka. Základem úspěchu v IT je totiž možnost nabídnout nějaké řešení opakovaně. To nám umožnil až současný tlak EU na harmonizaci postupů v členských zemích a ve státech, které se na vstup do unie připravují. Proto jsme nedávno vstoupili například do výběrových řízení v oblasti elektronického systému cel v Turecku, Makedonii a na Maltě. Tak zúročíme naše zkušenosti. Stejný systém jsme zaváděli v Česku a tuzemské celní řízení vykazuje jednu z nejrozsáhlejších elektronizací a nejnižších chybovostí v celé EU. Zajímavý potenciál má například i oblast bezpečnosti potravin – zde musí hodně investovat především státy na Balkáně.

EURO: Projevuje se na českém IT trhu nějak současná světová finanční krize? FRANC: Je možné, že některé firmy pod tíží zhoršené situace omezí své výdaje, což se může v následujícím období projevit i nižší ochotou investovat do IT. Aktuálně je ale situace taková, že poptávka po profesionálních IT službách je vysoká a řada dodavatelů se spíše potýká s kapacitními problémy jejího pokrytí. To je i případ Aquasoftu – každoročně se náš obrat zvýší průměrně o 20 procent a překážkou pro vyšší růst je nedostatek kvalitních programátorů a konzultantů. Celých 97 procent našich tržeb totiž tvoří služby, tedy práce našich programátorů a konzultantů. I proto do našich zaměstnanců hodně investujeme, což se projevilo také tím, že se naše firma letos zařadila mezi deset nejlepších tuzemských zaměstnavatelů.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Bitcoin na novém rekordu. Právě pokořil cenu 6000 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít