Státní rozpočty se utrhly ze řetězu

18. září 2006, 00:00 - (dš)
18. září 2006, 00:00

Deficit státního rozpočtu na příští rok, s nímž Paroubkova vláda počítala ve výši 88 miliard korun, bude zřejmě jenom zbožným přáním. Nový ministr financí Vlastimil Tlustý minulý týden prohlásil, že by se mohl vyšplhat nad sto miliard. Viceguvernér centrální banky Zdeněk Niedermayer dokonce řekl, že by se mohlo jednat o nejhorší rozpočet v posledních letech.

Podle prvního náměstka ministra financí Eduarda Janoty navíc veřejný dluh přesáhne letos hranici bilionu korun.

Problémem při sestavování státního rozpočtu se stalo především to, že vláda v rozporu s rozpočtovými pravidly zahrnula do návrhu i položky, které se tam neměly objevit, protože nejsou zatím součástí schválené legislativy. „Vládou Jiřího Paroubka schválený deficit ve výši 88 miliard korun není v souladu s platnou legislativou. Je proto v rozporu s pravidly pro sestavování státního rozpočtu,“ říká Tlustý. To ale odmítá jeho předchůdce, předseda rozpočtového výboru Bohuslav Sobotka. Oponuje tím, že návrhy na legislativní změny, které by odrážely již započítané úspory v rozpočtovém návrhu, jsou již ve sněmovně.

Tlustý rovněž obvinil sociální demokraty z toho, že jednání o rozpočtu posouvali záměrně na co nejzazší termíny, aby problém musela řešit až nová vláda. Zároveň vyzval všechny politické strany, aby zahájily okamžitá jednání nad konečnou podobou rozpočtu. V komisi, která by se měla jednáním o rozpočtu zabývat, by měl být i bývalý ministr financí Zemanovy vlády za ČSSD Jiří Rusnok. V samotné ODS i na ministerstvu financí se však již dnes objevují spekulace o tom, zda je vůbec možné k dohodě dospět, a zda Česko nečeká rozpočtové provizorium.

Případně zvýšení deficitu nebo provizorium by s největší pravděpodobností znamenalo snížení ratingu Česka. Podle ekomona Pavla Kohouta z PPF by to přivodilo nejenom zvýšení finančních nákladů na správu státního dluhu, ale i zdražení úvěrů pro domácnosti a podnikatele.

Ohroženo není ovšem jenom schválení rozpočtu na příští rok, ale i plnění rozpočtu letošního. Topolánkova vláda totiž zjistila, že kvůli vyššímu než předpokládanému počtu penzistů chybí na důchody deset miliard korun, a zatím není jasné z čeho bude schodek vyrovnán. Vláda nesouhlasí s tím, aby se schodek vyrovnal překlenovacím úvěrem od České pošty. Nižší než předpokládaný je rovněž výběr daní, a navíc se do letošního roku z roku příštího přesune splátka vůči centrální bance ve výši patnáct miliard korun.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Týdeník Euro z vydavatelství Mladá fronta vydává speciál Top advokátní kanceláře 2017
Auta
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně…
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Technologie
Intel chce z počítačů odstranit podporu legacy BIOSu, znefunkční to staré OS a hardware
Je plnohodnotný Skype příliš pomalý a přebujelý? Zkuste Skype Lite pro Android
Nejnovější produkt Elona Muska je… powerbanka Tesla
Microsoft experimentuje s vyhledáváním ve Windows. Co možná nabídne Redstone 4?
Opera Dev umožňuje zpřehlednit nabídku se seznamy otevřených a zavřených stránek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít