Státní rezervy levnou ropu nezískají. Neumíme to tak rychle a spotřeba klesá, tvrdí průmysl - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Státní rezervy levnou ropu nezískají. Neumíme to tak rychle a spotřeba klesá, tvrdí průmysl

,
Státní rezervy levnou ropu nezískají. Neumíme to tak rychle a spotřeba klesá, tvrdí průmysl
Zdroj: Shutterstock

Levná ropa, jejíž cenu stačil až do záporných hodnot prudký pokles poptávky v době pandemie, zůstane ze strany českého státu bez povšimnutí. K naplnění závazků vůči EU mu přitom ve skladech dlouhodobě chybí zhruba 80 tisíc tun této strategické suroviny. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) navzdory svému původnímu odhodlání nyní tvrdí, že takhle rychle reagovat neumí. Spotřeba se navíc podle něj sníží a ropy ve státních skladech tak ve výsledku nebude třeba tolik.

Z aktuálního vyjádření MPO pro týdeník Euro je zřejmé, že se nákup strategické suroviny neuskuteční. Zmíněné množství takzvané sladké ropy SSHR schází k tomu, aby Česko plnilo závazek vůči EU nakazující státům bez vlastní ropné produkce udržovat zásoby této strategické suroviny v objemu, který ji vystačí nejméně na 90 dní. Nyní jsou však v nádržích SSHR zásoby zhruba jen na 84 dní. Jako jeden z hlavních důvodů ministerstvo uvádí očekávaný pokles spotřeby ropy.

„Bylo a je možné očekávat, že současný a pravděpodobně i budoucí pokles dopravy, vyvolaný celkovým ekonomickým propadem v souvislosti s koronavirem, se příští rok promítne do výpočtu výše zásob ropných produktů v SSHR tak, že se jejich objem daleko víc přiblíží požadovaným 90 dnům,“ napsala na dotaz týdeníku Euro, jak se stát k nákupu levné ropy postavil, mluvčí MPO Štěpánka Filipová s odkazem na zmíněný závazek Česka vůči EU.

Ještě v dubnu to přitom vypadalo, že stát na historicky nejnižší ceny ropy dostatečně flexibilně zareaguje. Ministr průmyslu Karel Havlíček tehdy na dotaz týdeníku Euro uvedl, že „zdroje na to jsou“ a nákup by mohl proběhnout už v průběhu května. Nyní je vše jinak, přestože Státní správa hmotných rezerv (SSHR) slovy svého předsedy Pavla Švagra „materiál k nákupu ropy MPO předložila“. „Nemám ale informaci o tom, že měl být tento materiál vládě předložen. Podle jejich posledního vyjádření má přednost řešení dopadů koronaviru,“ napsal nyní týdeníku Švagr.

I kdybychom chtěli…

Na primární řešení problematiky pandemie covid-19 se ostatně odvolává i Filipová. „Stát musí dbát o ochranu zdraví obyvatel. Což prioritně dělá, ropou se nicméně také zabýval,“ uvedla stanovisko resortu a dodala, že „v potaz je třeba brát i fakt, že pravidla pro zadávání veřejných zakázek bohužel neumožňují bezprostředně realizovat nákup v čase, který se z čistě ekonomického hlediska jeví jako nejvhodnější“. Jinými slovy, stát v těchto případech neumí dostatečně rychle konat.

„Roli hraje také logistika spojená s nákupem, tedy zda jsou volné přepravní tankery, ropovody i uskladňovací zařízení,“ dodala Filipová.

O nutnosti doplnit zásoby ropy ve státních skladech se podle dřívějšího vyjádření předsedy SSHR Švagra diskutuje na úrovni vlády už několik let. V dubnu pak ve snaze přetavit debaty v činy upozornil, že se situace s enormně nízkými cenami ropy na trhu už nemusí opakovat. Sám ministr Havlíček tehdy vyčíslil možnou úsporu na 600 milionů korun oproti nákupu suroviny za běžné situace na trhu.

Státní rezervy levnou ropu nezískají. Neumíme to tak rychle a spotřeba klesá, tvrdí průmysl
5 (100%) 1 hlasování
Diskuze