Státní pomoc jako dobrý byznys. Prostředníci si chtějí sáhnout na koronavirové peníze - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Státní pomoc jako dobrý byznys. Prostředníci si chtějí sáhnout na koronavirové peníze

,
Státní pomoc jako dobrý byznys. Prostředníci si chtějí sáhnout na koronavirové peníze
Zdroj: Martin Pinkas/Euro

Jsme s vámi rádi a rádi se o vás staráme, stojí v dopise, kterým oslovovala firmy jedna ze společností nabízející zprostředkování bezúročného úvěru od státu. Ze stovek milionů od státu určených k sanaci ekonomických následků koronavirové epidemie si chtějí uloupnout i prostředníci. A nutno dodat, že někteří nejsou zrovna levní. Výše provize může dosahovat i tři procenta.

Program, který má usnadnit přístup k provoznímu financování malým a středním podnikatelům, jejichž ekonomické aktivity jsou nyní omezeny, spustila Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB) v pondělí 16. března. Ministerstvo průmyslu pro tuto pomoc prostřednictvím ČMZRB vyčlenilo 1,6 miliardy korun. Zájem o vyhlášený program byl enormní. ČMZRB musela program během několika dní kvůli tomu stopnout.

Například poradenská společnost K a Partneři zpracovala nabídku na úvěr od ČMZRB ve výši sedmi milionů korun s tím, že provize v tomto případě vychází na zmíněná tři procenta z celkové částky. Z peněz určených na pomoc proti ekonomickým následkům koronavirové epidemie tak prostředník spolkne více než 200 tisíc korun. Vyjádření společnosti K a Partneři se týdeníku Euro ani po urgenci nepodařilo získat.

ČMZRB říká, že neví, kolik žádostí vyplnili za firmy prostředníci, prý to ze systému nepozná. Zpracování grantů a dotací přitom nabízejí v Česku desítky firem. Pokud by si všichni účtovali tři procenta, z celkové sumy určené na úvěry by prostředníci hráli o slušných osmačtyřicet milionů korun, které by se tak nedostaly k těm, pro něž jsou určené.

Podle ceníku

Důkazem obrovského zájmu je, že firmy požádaly o více než trojnásobek částky, kterou stát…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?