Státní firmy hrají přesilovku

22. února 2012, 09:46 - Pavel Trčala
22. února 2012, 09:46

Běloruskou ekonomiku zatím nezvykle silně kontroluje sám stát. Jaká tam platí pravidla pro byznys?

Foto: Profimedia.cz

V Bělorusku již působí přes 30 samostatných subjektů s účastí českého kapitálu a asi 40 společných česko-běloruských podniků. Ovšem v zemi, kde jsou tři čtvrtiny firem stále vlastněny státem, počítejte s restrikcemi kontrolujícími finanční toky do a ze zahraničí. Teprve loni byl v Bělorusku zrušen národní cenotvorný systém. Pamatujete si na doby, kdy ledňáček stál korunu v Jednotě v Chebu, v Kotvě v Praze i ve Smíšeném zboží v Jablunkově? Zhruba tak to bylo ve východoevropské zemi ještě nedávno. První nestátní hypermarket byl v Bělorusku otevřen až v roce 2006. Takže už i pokud exportujete spotřební zboží, máte šanci.

Jak je to se založením firmy nebo zastupitelské kanceláře? I když se Bělorusko snaží různými způsoby chránit svůj trh, zahraniční investoři podnikají za stejných právních podmínek jako běloruské subjekty. 

Obchodní spor? Rozhodnutí do sedmi měsíců

V Bělorusku řeší obchodní spory specializované hospodářské soudy, které jsou v každé ze šesti oblastí Běloruska a také v Minsku. Lhůta pro vynesení řešení jsou dva měsíce od zahájení projednávání případů v situaci, že jsou kompetentní osoby v Bělorusku.  V případě, že jsou tyto osoby v zahraničí, je tato lhůta sedm měsíců.

Zastupitelská kancelář

Pro podnikání v Bělorusku nemusíte ihned zakládat firmu, ale můžete si zřídit zastoupení zahraniční společnosti, které však nebude právnickou osobou. O povolení pro založení tohoto subjektu požádáte Ministerstvo zahraničních věcí Běloruska. Tento subjekt může být činný tři roky a o další tři roky si můžete činnost prodloužit. Více informací se dozvíte na stránkách ministerstva www.mfa.gov.by.

V Bělorusku si můžete založit následující typy firem:

unitární podnik (УП – унитарное предприятие)

výrobní družstvo (ПК – производственный кооператив)

veřejná obchodní společnost (ПТ – полное товарищество)

komanditní společnost (КТ – коммандитное товарищество)

společnost s rozšířeným ručením (ОДО – общество с дополнительной ответственностью)

společnost s ručením omezeným (ООО – общество с ограниченной ответственностью)

otevřená akciová společnost (ОАО – открытое акционерное общество)

uzavřená akciová společnost (ЗАО – закрытое акционерное общество)

Podobně jako v České republice má většina nově zakládaných právnických osob formu našich společností s ručením omezeným (ООО) nebo akciových společností (ОАО, ЗАО).

Společnost s ručením omezeným (ООО, ЗАО)

U společnosti s ručením omezeným jsou obdobně jako u nás závazky omezeny výší podílu společníků. K založení běloruské společnosti s ručením omezeným je potřeba nejméně dvou společníků.

Akciová společnost (ОАО)

Tento typ společnosti je vhodný pro kapitálově náročné aktivity. V Bělorusku existují dva typy akciových společností. V uzavřené akciové společnosti je možno nabývat akcie pouze se souhlasem ostatních akcionářů, v otevřené je možné nabývat akcie bez omezení. Minimum jsou dva akcionáři, uzavřená akciová společnost může mít maximálně 50 akcionářů.

Zaměstnávání zahraničních pracovníků

Cizinci mohou v Bělorusku pracovat na základě pracovního povolení, které vydávají migrační orgány na jeden rok. Toto povolení může být prodlouženo o další rok. Existuje také povolení ke stálému pobytu, které mají například občané Ruska, představitelé obchodních organizací se zahraničními investicemi či zaměstnanci zahraničních společností v Bělorusku.

Samostatné podnikání cizinců

Cizí státní příslušníci musí v Bělorusku získat speciální povolení k podnikatelské činnosti, které vydávají migrační orgány na období ne delší, než je platnost dočasného pobytu nebo registrace v Bělorusku. Po udělení povolení se musíte evidovat na Ministerstvu daní a poplatků Běloruska. Cizinci s dočasným povolením na území Běloruska musejí nejprve vytvořit právnickou osobu, aby mohli vykonávat podnikatelskou činnost. Více informací získáte na odboru občanství a migrace Ministerstva vnitra Běloruska (www.mvd.gov.by).

Firmy se zahraniční účastí

Za společnosti se zahraniční účastí se považují subjekty s nejméně 20 tisíci dolary základního kapitálu od zahraničního investora. V Bělorusku existují dva typy společností se zahraničním kapitálem:

Smíšené obchodní společnosti se zahraniční účastí - jedná se o právnické osoby, jejichž základní kapitál je tvořen podíly zahraničního a běloruského investora.

Zahraniční obchodní společnosti - jedná se o právnické osoby, jejichž základní kapitál je ze 100 procent tvořen zahraničními investicemi.

Rejstřík firem není volně dostupný

Než začnete s někým podnikat v České republice, obvykle se podíváte na online obchodní rejstřík a hned vidíte alespoň obecné informace, s kým máte tu čest. Obdoba našeho volně přístupného rejstříku v Bělorusku neexistuje. V případě žádosti na zjištění informací o firmě se musíte obrátit na Ministerstvo justice Běloruska. Tuto žádost můžete podat pouze písemně, nebo můžete požádat právnickou kancelář.

Registrace společnosti

Registraci obchodních organizací se zahraniční účastí provádí oblastní výkonné výbory.  V Bělorusku je také možné podnikat ve Svobodných ekonomických zónách (SEZ). V těchto zónách provádí registraci přímo administrace těchto zón.

Před založením firmy je potřeba potvrdit název obchodní společnosti, stanovit sídlo společnosti, sepsat zakladatelskou listinu, složit základní kapitál společnosti na dočasný bankovní účet.

Legislativa

Jedním z hlavních problémů podnikání v Bělorusku je náročný, stále se měnící a nepřehledný právní systém. Nové zásadní normativní akty jsou přijímány prezidentskými výnosy a tyto akty mohou mít retrospektivní účinnost. Pokud si příslušný orgán chce najít porušení právních, daňových či celních předpisů, vždy může najít pochybení a přikázat citelné sankce.

Státní firmy

V Bělorusku je mnoho státních firem a pravidla pro státní a nestátní podniky nejsou stejná. Státní podniky mají často výhody ve věcech odbytu výrobků, získávání surovin, energetických dodávek, apod.

Místní partner

Začít v Bělorusku podnikat bez spolehlivého a šikovného místního kontaktu není lehké.  Abyste se dokázali prosekat džunglí běloruských zákonů, nařízení, povolení, budete potřebovat partnera, který umí překonat administrativní bariéry či uměle vytvářené snahy různých orgánů o znepříjemnění podnikání. Řízení firmy v Bělorusku však nemůžete nechat pouze na místních. Trvalá přítomnost zástupce z vaší domovské podnikové centrály je veledůležitá.

Ochrana běloruského trhu

Export do Běloruska není jednoduchý, protože běloruská administrativa se snaží omezovat nadměrné dovozy a šetřit valutové prostředky země. Bělorusko tedy propaguje výrobu na svém území. Od roku 2006 do roku 2010 existoval Státní program záměny dovozu, během kterého byli pro státní zakázky upřednostňováni domácí výrobci před dovozci ze zahraničí.

Autor je mezinárodním konzultantem společnosti Trcala Consulting.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Nvidia má nové GeForce pro notebooky, MX110 a MX130. Používají ale staré 28nm čipy
Psaní na displeji tažením a nová gesta při psaní rukou [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít