Stát začal hledat viníka v případu Nova

31. března 2003, 00:00 - Jiří Bigas
31. března 2003, 00:00

Nova. Železný. Nova. Hádky o prohranou arbitráž v kauze Nova zůstaly spolu s válkou v Iráku hlavním tématem českých médií. Pokračovalo hledání viníka a způsobu, jak se vyrovnat s americkou firmou CME. Vše odstartoval Vladimír Železný v pořadu Volejte řediteli.

Nova. Železný. Nova. Hádky o prohranou arbitráž v kauze Nova zůstaly spolu s válkou v Iráku hlavním tématem českých médií. Pokračovalo hledání viníka a způsobu, jak se vyrovnat s americkou firmou CME.

Vše odstartoval Vladimír Železný v pořadu Volejte řediteli. Prohlásil, že hledat viníka arbitráže v Česku je chyba, protože ministr financí Bohuslav Sobotka už dříve označil za viníka prohraného sporu rozhodce arbitráže, kteří nevzali v potaz české právo a jeho interpretace. Pravdu ovšem neměl, protože Sobotka označil za viníka vysílací radu a dodal, že morální odpovědnost nese i Televize Nova. Ministr kultury Pavel Dostál v rozhovoru pro internetový server iDnes označil Volejte řediteli za další porušení licenčních podmínek. Pořad má být totiž věnován programovým tipům televize Nova, a nikoli politickým problémům země, Železný v něm navíc nedává svým protivníkům šanci bránit se. „Nedělám si však naději, že by ho za to vysílací rada v tomto složení pokutovala,“ řekl Dostál. Respekt ukázal na dva přímé viníky: Jsou to Vladimír Železný a Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. A jednoho nepřímého: Nelze odhlédnout od celého nastavení mediální a politické kultury 90. let. A za ni nese největší odpovědnost ODS a její tehdejší předseda Václav Klaus. Týden se domnívá, že se politici budou chtít zbavit odpovědnosti tím, že někoho potrestají, například vysílací radu. Dost by jim v očích voličů pomohlo přiskřípnutí Železného. Při hledání obětních beránků by však neměly být překročeny zásady právního státu. Tlačit na šéfy Novy, aby se podíleli na splácení pokuty, je nehorázné zneužití státní moci. Stejně tak pokusy odejmout vysílací licenci, a z její dražby získat nějakou tu korunu na sanování desetimiliardového trestu, napsal Týden. Premiér Vladimír Špidla v rozhovoru pro MF Dnes uvedl, že vláda se nesmíří s tím, že se Železný odmítl podílet na zaplacení více než 10 miliard korun za zmařenou investici Američanů v Nově. „Využijeme všechny právní prostředky, které máme k dispozici, abychom docílili i plnění někoho jiného, než je jen stát,“ řekl. Naznačil, že si dovede představit i jiné než peněžní vyrovnání se CME. Je možné například vydat třetí licenci k celoplošnému televiznímu vysílání. Na konci týdne oznámila ČTK, že poslanci budou jednat o návrhu na odvolání členů Rady pro rozhlasové a televizní vysílání na schůzi, která začne 1. dubna.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
Dostupnost šestijader Coffee Lake se asi zlepší v půli prosince, Intel spustí další linku
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Google Maps budou přehlednější. Navíc se přizpůsobí chodcům i řidičům
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít