Stát se plátcem DPH znamená práci navíc

17. února 2003, 00:00 - Emil Dočkal, finanční poradce
17. února 2003, 00:00

Ministerstvo financí vydává beznaděj mnohých živnostníků za přednost Dva miliony od letošního července, jeden milion po vstupu České republiky do Evropské unie. Tak chce ministerstvo financí snižovat hranici obratu pro plátce daně z přidané hodnoty. Ve středu 22. ledna jsme se dozvěděli tu novinu.

Ministerstvo financí vydává beznaděj mnohých živnostníků za přednost

Dva miliony od letošního července, jeden milion po vstupu České republiky do Evropské unie. Tak chce ministerstvo financí snižovat hranici obratu pro plátce daně z přidané hodnoty.

Ve středu 22. ledna jsme se dozvěděli tu novinu. Daň z přidané hodnoty by měly nově platit všechny podnikatelské subjekty, jejichž obrat za 12 měsíců přesáhne dva miliony korun. Snížení limitu vychází z vládního návrhu novely zákona o DPH. Pokud novela zákona projde celým schvalovacím procesem - a to není v našem politickém prostředí nikdy dost jisté - měla by nabýt účinnosti od 1. července 2003. Změna zákona také zpřísňuje pravidla pro vracení DPH zahraničním turistům. Dosavadní limit pro povinnou registraci plátců DPH je tři miliony korun. Je snížení o jeden milion na dva miliony tak významné a důležité, jak by se dalo z živých diskuzí okolo této změny usuzovat? Domnívám se, že nikoli. Podle mého soudu tkví jádro problému především v oprávněné nechuti menších živnostníků komplikovat si neúměrně složitou administrativou a papírováním život. Drobné podnikání je obvykle „show jednoho muže“ (či ženy) a jeho rodiny, a ten nemá chuť, pokud to není nezbytně nutné, ztrácet čas zbytečnostmi. Dnes jsme totiž už mnohem dále než před třinácti lety. Už i čas začíná mít svou hodnotu a cenu. A tak, sebere-li drobnému podnikateli administrativa příliš mnoho času, řekne si: „Ne, to se mi nevyplatí!“ Samozřejmě, že si k takovému rozhodnutí nejdříve vezme tužku, papír a počítá. Obecně si ale malé firmy ze změny placení DPH hlavu moc nedělají. Vadí jim sice související nárůst papírování, ale na druhou stranu si šetří energii ze zbytečného a předem prohraného boje s úředním šimlem.

Všichni tam musíme

Startovací čárou pro všechny se tedy stalo datum 1. července 2003. Období před tímto datem se do dvoumilionového obratu nezapočítává. Snížení hranice obratu na dva miliony korun je ale podle ministerstva financí pouze prvním krokem. Česká republika totiž slíbila EU, že plátcem DPH budou po vstupu do EU všechny podnikatelské subjekty s obratem přes milion korun. A i tak zůstane v Česku hranice pro registraci plátců DPH mnohem vyšší než v Unii. Vláda také hodlá přeřadit některé služby do kategorie s vyšším odvodem DPH. Výsledkem určitě bude, jak jinak, jejich zdražení. Úřad je holt úřad - a tak to už mnoho drobných živnostníků vzdalo. Ministerstvo financí však jejich beznaděj vydává za přednost: Řada daňových subjektů s obratem nižším než tři miliony korun je již dobrovolně zaregistrována! Ministerstvo financí také neočekává žádný dramatický nárůst počtu plátců DPH. A aby dokumentovalo svou lásku k podnikatelské sféře, je k ní navíc dokonce i laskavě vstřícné a dodává: Nově registrovaní plátci budou moci uplatnit odpočet daně u majetku, který pořídili 12 měsíců před registrací. O administrativní práci navíc samozřejmě tiše mlčí.

Vracení DPH zahraničním turistům - pro a proti

Další změnou, kterou novela v polovině roku přinese, budou i přísnější pravidla pro vracení DPH zahraničním turistům. Novela zvyšuje cenu zboží - včetně daně - potřebnou pro vrácení DPH na 6000 korun (z 1000 Kč) a vracení daně by se nemělo vztahovat na pohonné hmoty, potraviny, tabákové výrobky a alkohol. Obchodníci už dnes reagují jednoznačně: Nová úprava DPH odradí zákazníky. Další nezanedbatelný úbytek návštěv nejspíše zaznamenáme ze Slovenska. Není žádným tajemstvím, že už loni klesl na Moravě jejich počet kvůli posilující koruně asi o jednu třetinu, a tak si majitelé menších obchodů při hranicích se Slovenskem a Rakouskem stěžují, že po chystaném zpřísnění podmínek pro vracení DPH přijdou o významnou část zákazníků z těchto zemí. Pro novelu naopak samozřejmě plédují ministerští úředníci, protože se obávají reexportů z okolních zemí: Dosud lze do Česka dovést bezcelně zboží za 6000 Kč. Stačí se tedy domluvit se slovenským příbuzným či přítelem, aby pro tuzemce nakoupil zboží nad tisíc korun. Při vývozu na Slovensko pak návštěvník získá zpět DPH. Pokud si český občan později doveze stejné množství zpět, nemusí platit žádné poplatky. Například při nákupu televize či jiného podobného zboží za pět tisíc korun tak lze na DPH ušetřit 1100 korun. Navíc úředníci věří, že při stejném objemu reexportu (kdo ovšem udrží za nestejných podmínek jeho výši?) zůstane ve státní kase o desítky milionů více. Zatímco slovenská vláda vrací turistům DPH až při hodnotě 6000 korun, v Německu lze získat daň zpět již při vývozu jednoho eura. Záleží tedy na konkrétních obchodnících, zda při tak nepatrném přínosu budou ochotni - společně se zahraničním turistou - podstoupit onu byrokratickou proceduru. Zajímat je to ovšem musí, protože v některých příhraničních oblastech tvoří zahraniční turisté až čtvrtinu zákazníků a většina z nich si nechává daň vracet.

Co na nás úředníci ještě chystají

Ministerstvo financí připravuje zbrusu nový zákon o DPH s navrhovanou účinností od data vstupu České republiky do EU, tedy od 1. května 2004. Zákon by měl přeřadit řadu služeb a zboží ze snížené pětiprocentní do základní 22procentní sazby. V e snížené sazbě DPH tak sice zůstanou jako doposud například zdravotnická a sociální péče a ubytovací, pohřební a kulturní služby, ale veřejné stravování, kadeřník, právní služby, telefony či internet (!) kvůli růstu daně podraží. U dodávek tepla pro domácnosti a u stavebních prací EU výjimečně Česku povolila uplatňovat sníženou sazbu DPH až do roku 2007. Ve zboží, které by ve snížené sazbě mělo zůstat, tak zůstanou pouze potraviny, noviny, časopisy, knihy, léky, hudebniny, výrobky určené pro tělesně postižené a pro zdravotnictví a dále zboží určené k využití v zemědělské výrobě. Pokud se týká veřejného stravování, mohla by jeho přesun ze snížené do základní sazby změnit jedině EU, která nyní sama jedná o změně směrnice a o převodu stravování do snížené sazby. V rámci projednávání reformy veřejných financí se také může velmi reálně očekávat návrh na sblížení obou sazeb DPH. Ministerstvo financí dokonce věří, že postupné sbližování obou sazeb DPH může omezit daňové podvody včetně neoprávněných odpočtů DPH. A co říci závěrem? Nic se nejí tak, jak se to uvařilo. Vláda nám zatím jenom uvařila. Parlament ještě jídlo dochutí. A strávník? Ten už je přece připravený - nebo nalomený?

Návrhy ministerských úředníků na úpravy DPH drobné podnikatele moc nenadchly. Znamenají totiž především další administrativní zátěž.

FOTO: PETR VRABEC

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Auta
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně…
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Technologie
Další devadesátková hra zdarma. Stáhněte si akci MDK
AMD brzo vydá nové procesory, podpora už je v BIOSech. APU Raven Ridge možná v lednu?
10 tipů na nejlepší tablety pro práci i zábavu [Vánoce 2017]
ASLR je vinou chyby ve Windows 8/10 méně funkční než ve starším Windows 7
Intel chce z počítačů odstranit podporu legacy BIOSu, znefunkční to staré OS a hardware
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít