Stát pomůže rozvoji rizikového kapitálu

05. prosince 2011, 17:40 - Profit, TZ
05. prosince 2011, 17:40

  Nastartovat rozvoj rizikového kapitálu pro ty nejmenší začínající firmy, který je dnes v České republice prakticky nedostupný – to je cílem Ministerstva průmyslu a obchodu a jeho projektu pod souhrnným označením Seed fond.

Foto: Profimedia.cz

Jeho hlavní součástí bude přímo fond rizikového kapitálu, který bude se soukromými osobami investovat do dobrých podnikatelských nápadů. Kromě toho se ale ministerstvo zaměří i na vytváření celého ekosystému, který bude rizikový kapitál podporovat.

Základem pro zdravý rozvoj podnikání moderních inovačních firem je schopnost získat dostatek kapitálu pro svůj rozjezd. Jenže rizikový kapitál pro ty nejmenší firmy u nás dnes prakticky neexistuje, což nás staví v konkurenci jiných zemí světa do velmi nevýhodné pozice. Chceme to změnit,“ říká ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba. Základem systému bude nový fond růstového kapitálu. Český rozvojový, uzavřený investiční fond bude do začínajících firem s vysoce inovačními nápady investovat nejméně pět milionů korun, a to obvykle po dobu pěti let. Po této době státní fond svůj podíl v začínající firmě prodá a finance se budou moci použít znovu.

Státní fond nebude nikdy do firem investovat sám. Na investici se vždy nejméně 30 procenty musí podílet další soukromý investor. Jinými slovy, o tom, koho fond podpoří, nebudou rozhodovat státní úředníci, ale hlavní slovo budou mít soukromí investoři, kteří podpořené firmě věnují své vlastní peníze,“ vysvětluje ministr Kuba.

Cílem rozhodně není, aby si stát hrál na soukromého investora. Naopak právě soukromé investory chceme motivovat k tomu, aby začali hledat příležitosti ke zhodnocení svých prostředků v začínajících firmách. Takovým způsobem totiž vznikly společnosti jako je třeba Apple nebo Google. Být to ovšem v České republice, nápady zakladatelů těchto firem by dodnes byly jen na papíře, protože tu dnes – zatím – není nikdo, kdo by jim věnoval prostředky do začátku,“ vysvětluje Petr Očko, ředitel sekce fondů EU, výzkumu a vývoje Ministerstva průmyslu a obchodu.

Petr Očko současně upozorňuje na základní vlastnost rizikového kapitálu – riziko. “Rizikový kapitál funguje tak, že vsadíte na víc koní a počítáte s tím, že ne každá sázka vyjde, ale ty které vyjdou, ztrátu ze špatných sázek více než bohatě vynahradí. Zkušenosti ze světa ukazují, že více než polovina investic skončí ztrátou. Na druhou stranu, ostatní investice vygenerují velmi solidní zisk. Právě to jsou ty firmy, které chceme podporovat. To jsou společnosti jako je zmíněný Google nebo Apple a další. Na každou z nich ale existovalo podstatné procento těch, kteří tak dobří nebyli,“ zdůrazňuje Petr Očko. “Je samozřejmě naší snahou podíl investic do těch neúspěšných minimalizovat, nicméně je potřeba s nimi počítat.“

Firmy, do kterých by mohl fond investovat, pomůže vyhledat a připravit projekt CzechEkoSystem představený agenturou CzechInvest. Jeho cílem je vytvořit napříč Českou republikou prostředí, ve kterém budou vyrůstat podnikatelé dobře připravení postavit na svém nápadu dobře fungující podniky.

Vybudování úspěšně fungující firmy vůbec není jen o jednom dobrém počátečním nápadu. CzechEkoSystem by ale měl zaručit, že právě ten jeden dobrý původní nápad nezapadne, protože ho díky tomuto projektu zaprvé budeme schopni zavčasu objevit a zadruhé pomůžeme jeho nositeli tento nápad dopracovat do stadia, kdy už je možné začít na jeho základě rozvíjet vlastní podnikání,“ vysvětluje Miroslav Křížek, generální ředitel agentury CzechInvest.

Na začátku projektu CzechEkoSystem by tak měl být například student vysoké školy, který právě objevil zajímavý nápad pro své podnikání. Projekt CzechEkoSystem tohoto studenta spojí s koučem, který mu pomůže nápad co nejlépe připravit do fáze, kdy je na něm možné založit vlastní podnikání. Tímto lektorem přitom bude výhradně zkušený člověk, typově majitel nebo ředitel vlastního úspěšného podniku. Výsledkem bude kvalitní podnikatelský plán a dobře připravený podnikatel schopný přesvědčit externí investory k investici do jeho nebo jejího nápadu.

Inspiraci pro založení jak fondu rizikového kapitálu, tak pro nastavení projektu CzechEkoSystem Ministerstvo průmyslu a obchodu a agentura CzechInvest hledaly zejména v zemích, kde už obdobné projekty fungují. České nastavení systému tak bude velmi podobné například Velké Británii nebo Švýcarsku. Fond růstového kapitálu bude zpočátku fungovat s rozpočtem 660 milionů korun, pro projekt CzechEkoSystem je připravených 206 milionů korun. Oba projekty budou hrazené ze zdrojů Evropské unie. CzechEkoSystem by měl začít fungovat ještě do konce letošního roku, Seed fond by svou první investici mohl výhledově uskutečnit už v roce 2012.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
Auta
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná…
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Nejlepší ojetá auta do 100 000 Kč, která jsou levná na provoz
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik jsou dnes dostupnější
Technologie
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Google Maps budou přehlednější. Navíc se přizpůsobí chodcům i řidičům
Xeony generace Ice Lake mají 38 jader a HBM2. Xeony Phi nahradí 44jádrová verze ISX-H
Na Chromeboocích poběží MS Office i World of Warcraft, ale…
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít