Stát chystá podnikatelům další platby

22. prosince 2003, 00:00 - DUŠAN ŠRÁMEK
22. prosince 2003, 00:00

NOVÝ ZÁKON O ZAMĚSTNANOSTI PROŠEL POSLANECKOU SNĚMOVNOU DO DRUHÉHO ČTENÍ. PODLE ZÁSTUPCŮ PODNIKATELŮ A OPOZICE PŘINESOU NĚKTERÁ JEHO USTANOVENÍ PODNIKATELŮM DALŠÍ PROBLÉMY.

NOVÝ ZÁKON O ZAMĚSTNANOSTI PROŠEL POSLANECKOU SNĚMOVNOU DO DRUHÉHO ČTENÍ. PODLE ZÁSTUPCŮ PODNIKATELŮ A OPOZICE PŘINESOU NĚKTERÁ JEHO USTANOVENÍ PODNIKATELŮM DALŠÍ PROBLÉMY.

Sankcí až dva miliony korun za práci v tzv. švarcsystému, tedy fiktivním zaměstnáváním na živnostenský list, bude moci být potrestán podnikatel, který tímto způsobem využívá stálých zaměstnanců. Podle ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha je toto opatření nezbytné, protože v případě masivního přechodu zaměstnanců na živnostenský list by se zcela zhroutil systém sociálního zabezpečení. Sankce podle Škromacha povedou k omezení fiktivní práce na živnostenské oprávnění. Naopak stínová ministryně práce z ODS Alena Páralová je přesvědčena, že zaměstnávání na živnostenský list je možné odstranit pouze radikálním omezení nákladů na práci. S tím souhlasí i zástupci podnikatelů. „Sankce zaměstnávání na švarcsystém neodstraní. Více by pomohlo snížení nákladů na práci, případně zvýšení plateb za sociální pojištění u OSVČ,“ míní například předseda Sdružení podnikatelů Bedřich Danda. Své pochybnosti vyjadřuje i předseda Hospodářské komory Jaromír Drábek. Podle něj finanční úřady nerozhodují kvalifikovaně o různých variantách zaměstnávání. Často bývají podle jeho zkušeností sankcionovány firmy, u nichž existuje jednoznačně externí spolupráce - například práce doma. Drábek rovněž vyjádřil obavu, že ve svém důsledku sankce mohou přispět ke zvýšení nezaměstnanosti. „Pokud se někomu nevyplatí zaměstnávat lidi v zaměstnaneckém poměru a bude sankcionován za externí spolupráci, nebude lidem práci dávat vůbec,“ míní předseda Hospodářské komory. S rozpaky je přijímáno i další plánované omezení. Napříště by si totiž měly půjčovat firmy v případě potíží zaměstnance pouze prostřednictvím pracovní agentury. Ministerstvo práce nebylo schopno tento návrh racionálně zdůvodnit. Přitom s návrhem nesouhlasí takové instituce a organizace, jako je Ústav státu a práva, ČNB, Akademie věd ČR, Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů a mnohé další. Služby za vzájemné poskytování zaměstnanců by byly pochopitelně placené a zvyšovaly by cenu práce. Podle Dandy jde o lobbing velkých zprostředkovatelských agentur ze západní Evropy. Tam se ale vytvořily přirozeně. „Nevidím jediný racionální důvod, proč by podnikatelé byli povinni půjčovat si navzájem zaměstnance pouze přes zprostředkovatele,“ kroutí Danda hlavou.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Auta
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto,…
Kam se poděl Natural 95 a běžná nafta? Nikam, teď se značí E5 a B7
Kolik může stát Škoda Karoq „v plné palbě“? Klidně přes milion
Jaguar zvažuje nástupce modelu XK. Použil by upravenou platformu z F-Typu
Volkswagen chce závodit s elektrickým prototypem. Zřejmě zkusí Pikes Peak
Technologie
Podle výrobců grafik ještě těžní mánie nekončí, vydrží prý minimálně do konce roku
Tip: Jak odložit instalaci Windows 10 Fall Creators Update na pozdější dobu?
HP představilo pracovní konvertibilní tablet pro lidi pracující s nástroji firmy Adobe
Levněji to ještě nebylo. Office 365 na celý rok jen za 599 Kč
Až do soboty zdarma. Stáhněte si tahovou strategii Civilization III
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít