Šťastná sedmička

30. října 2009, 19:49 - Ondřej Hergesell
30. října 2009, 19:49

Microsoft očekává, že do konce roku 2010 prodá v Česku přes milion licencí

Celý podtitul:
Microsoft očekává, že do konce roku 2010 prodá v Česku přes milion licencí nové verze svého operačního systému V Česku se jim familiérně říká „Wokna“, na celém světě je používá více než miliarda lidí a od 22. října se prodává jejich nejnovější verze s pořadovým číslem sedm. Operační systém Windows 7 vzbuzuje velká očekávání jak přímo ve společnosti Microsoft, z jejíž dílny program pochází, tak i mezi počítačovými uživateli. Oproti předchozí verzi Windows Vista, jež po celé tři roky od uvedení na trh vzbuzovala rozpaky, totiž „sedmičky“ nabízejí rychlejší ovládání, uživatelsky přívětivější prostředí a celkově efektivnější práci s počítačem. Ušetří týden času
„Člověku, který využívá PC nebo notebook pro svou práci, ušetří Windows 7 asi deset minut času denně. To v rámci standardního pracovního roku znamená více než týden uspořeného času,“ vysvětlil týdeníku EURO Lukáš Křovák, produktový manažer Windows v České republice. „Průměrný uživatel má najednou otevřeno pět až patnáct rozličných aplikací či oken, a právě přepínání mezi nimi mu v konečném důsledku zabere spoustu času. Proto jsme do nových Windows začlenili funkci seznamů odkazů, nových klávesových zkratek a především živých náhledů jednotlivých aplikací, jež se zobrazí po najetí myší na ikonu programu ve spodní liště,“ popisuje nejdůležitější funkce spořící čas strávený při práci s počítačem. Co nejméně kliknutí
Spojujícím motivem nových vlastností „Woken“ je snaha o co nejmenší počet kliknutí a co nejnižší počet tahů myší. Z tohoto důvodu také začal vývoj Windows 7 nikoliv v programátorských dílnách Microsoftu, ale na počítačích zhruba dvou a půl tisíc běžných uživatelů – dobrovolníků, kteří si nechali do svých počítačů nainstalovat program, jenž sledoval jejich způsob práce s počítačem a informacemi. Takto získaná data poté Microsoft ještě doplnil o výsledky rozhovorů s majiteli „sledovaných“ computerů, takže inženýři největší softwarové firmy světa mohli vytvořit seznam funkcí, který je potřeba v nových Windows změnit nebo nově naprogramovat. Aleš Holeček, zřejmě nejvýše postavený Čech v Microsoftu, jehož tým měl na starost celý vývoj Windows 7, je přesvědčen, že nový operační systém je velkým krokem dopředu. „Sedmičky jsou svižnější, uživatelsky příjemnější, rychlejší pro práci i zábavu a z hlediska stráveného času výrazně efektivnější. Prostě vytvořené podle potřeb uživatele, ne pro nás jako výrobce,“ vypočítává Holeček důvody, proč si pořídit Windows 7. „Je jich hodně a poznáte to teprve v momentě, kdy si systém sami vyzkoušíte,“ dodává (viz Nové funkce sedmiček). Fungují i na starších PC
Stoprocentní funkčnost a především výrazné zrychlení chodu počítače oproti předchozím Windows Vista – to jsou hlavní pozitiva „7“ podle Ondřeje Ševečka, manažera společnosti Gopas, jež je největší počítačovou školou v Česku. „Po určitém rozčarování z předchozího operačního systému představují ,sedmičky‘ příjemnou změnou. Jsou úžasně rychlé, mají spoustu užitečných vlastností a nových funkcí, umožňují rychlejší práci s počítačem a především – fungují,“ tvrdí Ševeček.
Aby uživatelé Windows 7 plně využili výhod nového systému, budou lidé muset dle Křováka trochu změnit styl práce s počítačem a dokumenty. „Nebude to ale žádná dramatická změna, spíše další posun v dosavadním využívání počítačů k větší interaktivitě. A až si na nový způsob práce zvyknou, zjistí, že ušetří spoustu času,“ soudí Křovák. Dle něj mohou nové Windows bezproblémově fungovat na více než polovině počítačů rozšířených v Česku a prakticky na všech nových noteboocích, mininoteboocích a stolních počítačích nabízených v současné době na trhu. „Díky tomu, že jsou ,sedmičky‘ první operačním systémem řady Windows, jež nemají větší hardwarové nároky než předchozí verze, zvládnou běžet i na tři až čtyři roky starých počítačích. A bez problémů,“ je přesvědčen Křovák. Za korunu dvacka
I proto má vedení české pobočky Microsoftu poměrně velké ambice v otázce odbytu Windows 7. „Do konce roku 2010 chceme prodat přinejmenším 800 tisíc licencí tohoto operačního systému. Očekáváme ale, že by jich mohlo být přes jeden milion. V celé Evropské unii počítáme s prodejem více než 50 milionů kopií,“ řekl týdeníku EURO Petr Karásek, obchodní a marketingový ředitel místní pobočky Microsoftu. Zpočátku by většinu zákazníků nových „Woken“ měly tvořit domácnosti. Firmy budou na inovovaný operační systém přecházet s určitým zpožděním.
Z nezávislé studie společnosti IDC vyplývá, že nové Windows mají pozitivní efekt i na českou ekonomiku. „Podle této analýzy přispějí ,sedmičky‘ k zachování a vytvoření zhruba 34 tisíc pracovních míst v české IT branži, což je pozitivní faktor pro lokální zaměstnanost,“ soudí Karásek. Kromě toho má mít prodej Windows 7 i vliv makroekonomický: na každou korunu, kterou Microsoft utrží za prodej licencí nového operačního systému, prodají české firmy IT zboží a služby v hodnotě 19,18 koruny. „Odhad společnosti IDC je v tomto směru dvojnásobný oproti roku 2007, kdy Microsoft na každou korunu svého obratu vytvořil pro české firmy ekonomické příležitosti v hodnotě deseti korun,“ vysvětluje Karásek. Celosvětově by uvedení Windows 7 na trh mělo znamenat „nové“ tržby v hodnotě 320 miliard dolarů.
Zajímavým příkladem spolupráce na nových Windows je společnost Moravia IT, která pro Microsoft překládá programy již od poloviny devadesátých let. Z 35 jazyků, do nichž byly Windows 7 doposud přeloženy, lokalizovala Moravia IT 21 jazykových mutací. „Na samotné české verzi se podílelo přes 20 překladatelů, tři korektoři a další pomocný personál. Celkově na lokalizaci nového operačního systému pracovalo několik set našich lidí, kteří zpracovali přes 26 milionů slov a vytvořili více než 20 tisíc snímků lokalizovaných typů obrazovek,“ popisuje šéfka firmy Kateřina Janků. Eko-eko
Kromě ekonomického hlediska mají „sedmičky“ i pozitivní efekt ekologicko-energetický. Oproti předchozím verzím Windows totiž pracují s výrazně nižší spotřebou elektrické energie. „Kromě již dříve používaných opatření, jako jsou snížení taktu počítačového procesoru nebo částečné setmění displeje, se podařilo zapracovat na samotné spotřebě energie. Ať už v podobě omezení procesů, které běží na pozadí Windows, či ve funkcionalitě odpojování nečinných zařízení připojených přes USB rozhraní. Takže například vysílač pro Bluetooth se aktivuje až poté, kdy se k počítači pokusí připojit jiné zařízení prostřednictvím této technologie,“ vysvětluje Křovák.
Větších úspor ve spotřebě energie lze také dosáhnout vypínáním počítačů na noc či víkend. „Tlak na snižování provozních nákladů a zavádění ekologických programů ve firmách přinesl již před časem velkou změnu – počítače se začaly vypínat. Zatímco domácí počítač vypíná přes 90 procent lidí, v práce to činí jen 40 procent zaměstnanců. Abychom šetření s energií ještě více podpořili, přináší Windows 7 automatické uspání počítače po 30 minutách nečinnosti. Díky tomu mohou firmy uspořit desítky procent energie spojených s provozem počítačů,“ dodává produktový manažer. Zatím dvě procenta
Nové Windows 7 jsou zatím v prodeji jen několik dní, těžko tedy odhadovat jejich potenciál na trhu. Přesto však lze s poměrně velkou pravděpodobností odhadnout, že „sedmičky“ svým úspěchem předčí rozporuplné Windows Vista. Microsoft slibuje, že ceny za Windows 7 nepřekročí cenovou hladinu Visty. Je ale možné, že hlavním konkurentem „sedmiček“ nebude předchozí verze Vista, ale osm let staré Windows XP, jež se díky své stabilitě a funkčnosti staly doslova fenoménem českého IT trhu. Populární XP totiž dle portálu Rankings.cz, který měří softwarové vybavení počítačů připojovaných na internet, běží na více než třech čtvrtinách tuzemských počítačů. Vista je nainstalována na zhruba 20 procentech počítačích připojených k internetu a nové „sedmičky“ drží již téměř dvě procenta. „Musíme přesvědčit hlavně spokojené zákazníky Windows XP, vysvětlit jim výhody moderního a opravdu spolehlivého systému. Když se podaří zlomit stigma Visty, která nebyla mezi uživateli příliš dobře přijata, budeme se ,sedmičkami‘úspěšní,“ uzavírá Křovák. * BOX (někam po straně)
Nové funkce sedmiček
• Zjednodušené, vyčištěné, ale zároveň funkčně vylepšené uživatelské prostředí
• Velké ikony nejpoužívanějších programů ve spodní liště
• Pohodlnější, intuitivní ovládání
• Připojování k bezdrátovým sítím Wi-Fi na dvě kliknutí
• Živé náhledy spuštěných programů po najetí myší na ikonu programu v liště
• Nové klávesové zkratky prostřednictvím funkčního „tlačítka Windows“
• Rychlejší zapnutí, vypnutí i uspání počítače
• Seznamy odkazů umožňující rychlý přechod do programu po zmáčknutí pravého tlačítka myši
• Obrovské množství nových funkcí kalkulačky • Jednodušší a rychlejší vyhledávání přímo v základní nabídce
• Vytváření malých rodinných nebo firemních sítí a podpora sdílení dokumentů
• Zabudované kodeky a ovladače potřebné pro přehrání videosekvencí či multimédií v různých formátech
• Jednotlivá okna lze jednoduše půlit, srovnávat, minimalizovat
• Výrazná úspora energie, díky tomu delší výdrž baterie v noteboocích
• Takzvaný XP mód umožňující plnou kompatibilitu s programy fungujícími v operačním systému Windows XP BOX
Dlouhá cesta Windows 98 (1998) – Inovované Windows 95 s vylepšenými vlastnostmi pro práci s internetem byly dlouhou dobu populární, ačkoliv trpěly horší bezpečností.
Windows 2000 (2000) – Vcelku povedený počítačový program, který byl orientován především na firmy a použití ve velkých společnostech.
Windows Millennium Edition (2000) – Lehce upravená verze předchozích Windows, která byla vypuštěna na trh, aby zaplnila mezeru před opožděnými XP.
Windows XP (2001) – Uživatelsky dosud nejpovedenější verze tohoto operačního systému, jenž spolehlivě fungoval jak na stolních počítačích, tak na zvětšujícím se trhu notebooků.
Windows Vista (2007) – Ambiciózní a vizuálně velmi příjemný produkt, který však trpí nedostatečnou provázaností jednotlivých funkcí. BOX Požadavky na počítač
Windows 7 se jako první software z dílny Microsoftu pro osobní počítače vyrábí ve dvou verzích – 32bitové, jež je vhodná pro vývojově starší počítače, a 64bitové, která využívá výhod nových, rychlých procesorů. Ty jsou zakomponovány ve většině dnes prodávaných počítačů. Pro používání „sedmiček“ stačí procesor o rychlosti 1 gigahertz a alespoň 1 gigabajt operační paměti RAM. Program zabere na pevném disku místo od 16 do 20 gigabajtů, v závislosti na zvolené verzi.
* ROZHOVOR Aleš Holeček
Česká vývojářská stopa Narodil se v Jeseníku, vystudoval ČVUT a již čtrnáct let žije v USA. Pro největší softwarovou firmu světa pracuje Aleš Holeček (41) od roku 2004, kdy naskočil do vlaku, který přivážel na trh předchozí generaci Windows, nepříliš dobře přijatý systém Vista. Pro Windows 7 byl již povýšen do pozice šéfa vývoje, v níž řídí více než tisícovku programátorů a vývojářů. Před pár dny Microsoft vypustil „jeho práci“ na trh. „Mou zodpovědností bylo dodat produkt, který je atraktivní a bude k dispozici k danému datu,“ vysvětluje Holeček. EURO: Jaké zadání jste dostali od šéfů Microsoftu pro nové „sedmičky“?
HOLEČEK: Produktové zadání jsme si vytvořili ve vývojovém týmu vlastně sami. Informačním vstupem pro toto zadání nám byly požadavky od uživatelů a informace z různých výzkumů, jež jsme absolvovali s našimi zákazníky a partnery. Co se týká zadání od Microsoftu, tak jediným a de facto i nejdůležitějším momentem bylo datum vypuštění Windows 7 do světa. Zbytek byl už na nás, na vývojovém týmu. EURO: Měl jste nějakou osobní touhu, kam by měl váš tým Windows 7 dovést?
HOLEČEK: My sami používáme operační systém v každodenním životě, takže každý z nás má představy o tom, jak by měly Windows vypadat. Ale stavěli jsme „sedmičky“ pro zákazníka, takže zpětná vazba od něj bylo to nejdůležitější. Zároveň bylo jasné, že se musí vylepšit ty části Windows, které byly v předchozí verzi Vista problémové nebo nebyly úplně dodělané. EURO: Jakým způsobem jste získávali postřehy a požadavky od zákazníků?
HOLEČEK: V momentě, kdy jsme začali na „sedmičkách“ pracovat, tak jsme našli zhruba dva a půl tisíce dobrovolníků, kteří se rekrutovali z různých skupin a tříd uživatelů operačního systému. Tito dobrovolníci byli rozeseti ve více než stovce zemí a v úzké, hodně interaktivní komunikaci jsme společně strávili přes 40 tisíc hodin. Například jsme na jejich počítače nainstalovali software, jenž měřil počet kliknutí a tahů myší nebo množství úhozů do klávesnice v souvislosti s nějakým úkonem. Snažili jsme se nějakým způsobem změřit efektivnost jejich práce na různých scénářích a podle toho, jak se jim něco dařilo, či nedařilo, jsme vytvořili plán problémů, jejž jsme začali řešit. EURO: Podařilo se všechno promítnout do Windows 7?
HOLEČEK: Návrhů a potřeb se samozřejmě sešlo více, než jsme byli schopni do „sedmiček“ upravit a začlenit. Takže jsme přistoupili k jakési „prioritizaci“, kdy se podněty řadily podle důležitosti a frekvence, jakou se naši testeři daným úkonem zabývají. EURO: Windows Vista byly po spolehlivých XP poměrně velkým zklamáním. Cítil jste určitý tlak od nadřízených a kolegů při programování sedmiček?
HOLEČEK: Tlaky byly. Vista měla jeden základní problém již od prvopočátků vývoje v roce 2001, a to obrovské ambice. Některé inovace, jež Microsoft začal do Visty začleňovat, byly téměř revoluční. Kvůli tomu jsme museli později plán novinek zrevidovat, což způsobilo určité narušení celistvosti systému a koncová zkušenost uživatele nebyla taková, jakou jsme si my představovali. Média se toho potom chopila, ale přiznávám, že jsme si to do jisté míry i zasloužili. EURO: Jaký je hlavní rozdíl mezi novými Windows a Vistou?
HOLEČEK: Je složité to zobecňovat a porovnávat pár větami. Myslím, že je třeba se na rozdíly podívat z úhlu různých skupin uživatelů. Například segment domácích uživatelů na první pohled rozezná změny v uživatelském rozhraní a jeho vyladění oproti Windows Vista. Vývojáři a IT profíci zase ocení ovládání počítače pomocí dotykového displeje. EURO: Vybavíte si nějakou funkci, kterou žádali vaši testeři opakovaně a podařila se vám začlenit do nového systému? HOLEČEK: V rámci tohoto výzkumu nás překvapilo několik věcí a požadavků. Jedním z nich bylo zjištění, že pro lidi je důležité se připojovat k bezdrátovým sítím Wi-Fi co nejjednodušeji. Tento krok totiž řada uživatelů počítačů dělá často. Když jsme se zpětně podívali na Vistu, tak jsme si uvědomili, že to není úplně jednoduché, zabírá to spoustu kliknutí a je to pomalé. Tudíž bylo jasné, že tuto funkci je nutné upravit. Nyní se člověk přihlásí do Wi-Fi sítě na dvě kliknutí myší, což považuji za vítězství. Druhou věcí, na niž jsem hrdý, bylo zjednodušení a vyčištění uživatelského rozhraní, tedy plochy, hlavní lišty a startovacího menu. EURO: Spousta majitelů počítačů si stěžovala na pomalý start. Podařilo se vám tuto vlastnost zrychlit?
HOLEČEK: Vždy záleží na tom, jak to měříte a na jakém přístroji. Ale třeba na moderních výkonnějších počítačích jsme se dostali v základním náběhu Windows pod deset vteřin. Dalším z důležitých poznatků od našich testerů byla potřeba rychlého vypnutí počítače, nejen jeho rozběhnutí. V „sedmičkách“ jsme se o to vynasnažili a v případě svižných počítačů se tento proces zkrátil v řádech na jednotky sekund. EURO: Čím byste manažera firmy, jež běží na Vistě nebo na Windows XP, přesvědčoval, aby svým lidem koupil Windows 7?
HOLEČEK: Chcete po mně, abych tyto systémy porovnával (smích). Je složité na to odpovědět jednou větou, ale v zásadě je možné říci, že „sedmičky“ jsou postavené na tom, že se počítač jednodušeji ovládá. Výrazně jsme zlepšili vývoj vyhledávání souborů a e-mailů, a navíc jsme do toho začlenili možnost hledání proti serverům ve firemní síti, ale i proti internetovým databázím. Najednou tak máte všechny informace na jednom místě. Celkově je možné říci, že nové Windows jsou vybaveny kolekcí funkcí vytvořených na základě pozorování potřeb uživatelů. EURO: Věříte, že budou Windows 7 úspěšnější než Vista?
HOLEČEK: Jsem přesvědčen, že se „sedmičkám“ bude na trhu dařit dobře. Ale záleží i na tom, jak se bude vyvíjet ekonomická situace ve světě, zda si domácnosti a firmy budou moci dovolit kupovat nové počítače, na nichž budou Windows 7 nainstalované. Vstupuje do toho spousta faktorů, které neovlivníme.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Vyšel Vivaldi 1.13. Vylepšuje stahování a práci desítkami listů
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
4K, HDR a 5× větší úhlopříčka, než má vaše televize. Nový projektor od BenQ stojí jen 40 000 Kč
Panelové prostředí pro aplikace ve Windows žije. Možná si ho brzy osaháme
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít