Staří versus mladí veteráni: válka o hotel

07. dubna 2008, 00:00 - Tomáš Stingl
07. dubna 2008, 00:00

SPOR LEGIONÁŘŮ - Čeští váleční veteráni vytáhli znovu do bitvy. Tentokrát ovšem bojují jen argumenty. Starší členové Československé obce legionářské se totiž dostali do sporu s částí mladých veteránů. Ti prý chtějí ovládnout stamilionový majetek obce, zejména luxusní hotel Legie. Přou se také o to, jak tento majetek podnikatelsky využívat.

Československou obcí legionářskou zmítá vnitřní boj o moc a kontrolu nad stamilionovým majetkem. V posledních dnech se spor vyostřil a došlo až na trestní oznámení.

Na jedné straně stojí skupina přibližně 1400 českých legionářů, kteří bojovali ještě v druhé světové válce. V jejich čele je Alexandr Beer, který je zároveň jako jediný ze starší generace legionářů zastoupen v současném nejužším vedení obce. Na straně druhé je skupina mladých veteránů, kteří bojovali v misích až po roce 1989. Tuto frakci tvoří lidé kolem současného předsedy Československé obce legionářské Pavla Budínského.

O co se přou? Jde především o majetek obce. Jeho cena se odhaduje až na 800 milionů korun. Zlatým vejcem je totiž luxusní hotel Legie, jehož hodnotu zvyšuje vynikající lokalita. Sídlí v centru Prahy, v bezprostřední blízkosti stanice metra I. P. Pavlova.

Není to generační spor, jde o korunky

Na spory bylo zaděláno poté, co se na loňském sjezdu dostali do čela legionářské obce „novodobí“ veteráni. Podle těch starších ale byl sněm zmanipulován, protože legitimaci opravňující k účasti na něm prý někteří účastníci získali podvodem.

Nové vedení každopádně rychle přistoupilo k citlivému kroku. Mělo rozhodnout, jak pokračovat v pronájmu hotelu Legie. Ten totiž provozuje společnost Stramair, která podle dřívějšího vedení Československé legionářské obce neplatí adekvátní nájem. Firma tvrdí, že hotel vynáší jen kolem 4,5 milionu korun ročně. Podle starších legionářů je to ale ve skutečnosti sedm milionů.

Nové vedení nakonec firmě smlouvu nevypovědělo. „Po delším jednání se zdá, že jsme našli rozumné podmínky pronájmu,“ říká tajemník obce Jaroslav Chejstovský, který se ve sporu staví na stranu nového vedení, ačkoli je sám jedním ze starších legionářů.

Většina ostatních s prodloužením pronájmu nesouhlasí. „Ptáme se, co je úmyslem těchto lidí? Zmocnit se značného majetku ve spolupráci s nájemcem?“ píší starší legionáři v prohlášení na adresu nového vedení legionářské obce. „Těmto lidem jde jen o korunky. Zdůrazňuji ale, že nejsme proti všem novodobým veteránům. A toto není generační spor. Vadí nám jen ona úzká skupinka lidí kolem současného předsedy,“ uvádí Alexandr Beer.

LEGIONÁŘI KONTRA VETERÁNI

Pro pochopení kořenů aktuální kauzy je nutné připomenout, že Československá obec legionářská sdružovala až donedávna jen generaci bojovníků z druhé světové války. Jsou v ní jak západní letci, tak i svobodovci, kteří bojovali na východní frontě. Ale třeba také partyzáni z méně známé brigády Jana Žižky, která působila na území Jugoslávie. Těchto legionářů vzhledem k vysokému věku ubývá a nyní jich je v organizaci přibližně 1400, přičemž celkový počet členů obce je zhruba 4300. Veteráni z války v Perském zálivu a dalších novodobých konfliktů začali o členství intenzivněji usilovat kolem roku 2004. Legionářská obec se jim nakonec otevřela a nyní probíhá jejich rychlá integrace. Po posledních událostech to ale část původních členů označuje za chybu.

Trestní oznámení na obou stranách

Podle Jaroslava Chejstovského rozhodne o ekonomických otázkách demokratické hlasování republikového výboru. Nikoliv názory jedné nebo druhé frakce. „Výbor má 45 členů,“ zdůrazňuje Chejstovský, aby poukázal na pluralitu tohoto orgánu. Z tohoto počtu je ovšem jen 13 zástupců starších legionářů. Volba členů navíc proběhla právě na onom sněmu, jehož regulérnost je zpochybňována.

Atmosféru v legionářské obci navíc vyostřily dva incidenty. Jednak to, že současné vedení zabránilo Alexandru Beerovi v přístupu do kanceláře obce. Když se před několika dny pokusil jeden z jeho sympatizantů odnést z kanceláře podklady pro chystanou schůzi legionářů, předseda obce Pavel Budínský podal trestní oznámení.

Jaroslav Chejstovský zase pobouřil starší legionáře obviněním, že chtějí hotel Legie prodat a rozdělit si mezi sebe peníze. Zvažují proto, že podají trestní oznámení zase na něj.

A olej do ohně přilil ještě první místopředseda obce Ladislav Sornas, který na adresu starších legionářů uvedl v deníku Právo: „Je to malá skupinka nespokojených, kteří přišli o svůj dřívější vliv, tak dnes manipulují s devadesátiletými veterány a snaží se dosáhnout svého.“

Podnikat, či nepodnikat?

Spor není jen o majetek, ale o celkovou vizi fungování legionářské obce. Nové vedení totiž uvažuje o různých komerčních aktivitách, na které by vedle peněz samotné obce byly potřeba i bankovní úvěry. Ve hře je například stavba sluneční elektrárny nebo hotelu v Českém Krumlově. To ale starší generace odmítá. „Legionářská obec není komerční organizací nebo podnikatelským subjektem, ale vlastenecké sdružení k udržení myšlenky svobody a demokracie,“ píše se v prohlášení legionářů z druhé světové války. Mladší vedení svazu naopak argumentuje i tím, že aktivní podnikání obce může zajistit peníze, které pak budou pomáhat jako sociální podpora válečným veteránům.

Zjevně kritická situace uvnitř legionářské obce může gradovat v nejbližších týdnech. Část členů odmítá akceptovat výsledky onoho loňského, údajně zmanipulovaného sněmu. „Chceme svolat mimořádný celorepublikový sněm, na kterém zvolíme nové vedení,“ říká bývalý letec Václav Vlček. „Slušelo by se, aby v čele legionářské obce byl zase legionář,“ naznačuje. Jde o narážku na to, že novodobí válečníci sloužící v misích Organizace spojených národů se správně slovem legionář označovat nemají.

Pokud se nespokojeným starším veteránům podaří mimořádný sněm prosadit, má se konat 15. května. Jeho průběh rozhodne nejen o vedení obce, ale také o budoucnosti majetku organizace.


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy máte nárok na náhradní volno?
Práce v důchodu: která smlouva je pro vás nejlepší
V Česku jezdí tisíce ekologických vozů. Lidé se jich přestávají bát
Určitě víte správně, co si můžete a nemůžete zabalit do příručního zavazadla do letadla?
Láká vás na dovolené zorbing, rafting, canoyning? Pozor na výluky v pojištění
Auta
Zajímavé a nadějné prototypy českých aut, které nikdy…
Kde končí německé dieselové ojetiny? Zájem má Ukrajina, Chorvatsko, Francie i ČR
Dodge Challenger R/T Scat Pack 1320 nabídne 491 atmosférických koní a jen jednu sedačku
Patent odhaluje, že Ferrari chystá hybridní čtyřválec s elektrickým turbem
Citroen Grand C4 Picasso v dlouhodobém testu: Na brzdě trošku trucoval, ale výkonu má dost
Technologie
Jak výkonnostně vyladit Ryzen 7 2700X/2600X jiným způsobem
APU Picasso bude asi refresh čipů Raven Ridge. 12nm proces, architektura Zen 1
Cnews FM #202: Za co vlastně dostal Google rekordní pokutu od EK? [podcast]
Na hodiny bude větší spolehnutí. Windows 10 zpřesní synchronizaci času
Utekly skoro plné specifikace procesorů Amber Lake. 5W Intely poběží až na 4,2 GHz
Hry pro příležitostné hráče