Staré továrny a kanceláře se mění na luxusní byty

17. května 2004, 00:00 - TOMÁŠ JOHÁNEK
17. května 2004, 00:00

TAKZVANÉ LOFTOVÉ BYTY ZATÍM VZNIKAJÍ HLAVNĚ V PRAZE Volných míst na stavbu bytových domů je v centru Prahy jako šafránu. Investoři proto hledají nové možnosti - jednou z nich je přestavba chátrajících někdejších továrnách či kancelářských budov.

foto: archiv

TAKZVANÉ LOFTOVÉ BYTY ZATÍM VZNIKAJÍ HLAVNĚ V PRAZE

Volných míst na stavbu bytových domů je v centru Prahy jako šafránu. Investoři proto hledají nové možnosti - jednou z nich je přestavba chátrajících někdejších továrnách či kancelářských budov.

Loftové byty představují nadstandardní typ ateliérového bydlení. Charakteristické jsou především značným prostorem, jehož plocha jen výjimečně klesá pod 80 metrů čtverečních. Rozhodují se pro ně zejména mladí lidé se zájmem o netradiční způsob bydlení. Omezujícím faktorem však bývá cena, která obvykle výrazně přesahuje cenu klasického bytu. Podle Jana Urbana ze společnosti Simply, zabývající se obchodováním s loftovými byty, jsou pro přestavbu na lofty ideální právě prostory bývalých továren či kancelářských budov. „V době, kdy poptávka po kvalitních bytech převyšuje nabídku se nabízí jedinečná možnost tyto jinak jen těžko využitelné budovy přeměnit na byty,“ tvrdí Urban. Architekt Ivan Dvořák připomíná, že podobné projekty jsou mimořádnou příležitostí k tomu, aby si na nich architekti vyzkoušeli své umění. „Je to daleko složitější než vyprojektovat nový dům na zelené louce. Každá již stojící budova má svou historii, své prostorové uspořádání a s tím se musí architekt vypořádat,“ říká. Zájemci o loftové byty se podle Urbana rekrutují zejména z majetnějších vrstev - jde často o mladé lidi s výnosným zaměstnáním, nebo podnikatele a právníky.

ŽÁDNÉ SOCIÁLNÍ BYDLENÍ

Loftových bytů je několik typů. N ěkteré se vyznačují vysokými stropy, což umožňuje vytvořit uvnitř ještě jedno vestavěné patro, jiné zase nabízejí velký prostor, který není nijak dělen. (Mimochodem, v angličtině slovo loft znamená patro, půda, podkroví či seník). Vznikají také mezonetové byty využívající některých industriálních prvků, jako jsou stará tovární okna či původní stavební materiál typu režných cihel. Ceny těchto bytů začínají kolem 45 tis. Kč za metr čtvereční, liší se však podle jednotlivých projektů. Cena metru čtverečního běžného nového bytu na území Prahy začíná průměrně na částce mezi 30 až 35 tis. Kč.

PRVNÍ PROJEKTY SE JIŽ REALIZUJÍ Největší příležitosti pro přestavbu bývalých továren a kanceláří na loftové byty v P raze nabízejí především lokality typu Libně, Vysočan, Nuslí a V ršovic. Tady i na dalších místech se nyní realizuje celkem pět projektů s vysokými ambicemi přenést do Prahy fenomén bydlení v loftových bytech, které jsou typické pro Londýn či New York. Jeden z „loftových“ projektů realizuje společnost Real Estate Karlín Group v karlínské Šaldově ulici. „Chceme oslovit určitou skupinu lidí, která i v bydlení vyhledává módní trendy, případně zná podobný typ bydlení již ze zahraničí,“ říká Milorad Miškovič z uvedené společnosti. O byty je podle něj velký zájem. Po dokončení projektu jich zde bude přibližně stovka. Korunní Dvůr na Vinohradech je projektem společnosti Africa-Israel Investments Group. Zde se bývalý pivovar mění na komplex sedmi budov s 250 byty. Další pivovar - v pražských Holešovicích - se mění do podoby multifunkčního komplexu, jehož součástí budou i loftové byty. První fáze rozsáhlého projektu počítá s lofty o celkové rozloze 25 000 metrů čtverečních a má skončit v roce 2005. Rozloha každého z nich se bude pohybovat průměrně kolem 150 metrů čtverečních. Nejen pro tento projekt je charakteristickou zvláštností, že si zákazník bude moci koupit byt v jakési základní verzi za nižší cenu, dál si jej může upravit a dokončit podle svého přání. Odlišné bydlení, jež se blíží klasickým bytům, nabízejí projekty situované do bývalých kancelářských budov. Časy, kdy byl nedostatek kanceláří jsou dávno pryč. Nájemníci proto již nevyhovující budovy opouštějí. PŘESTAVBÁM VLÁDNE PRAHA**

Pro rekonstrukci na byty se rozhodli například noví majitelé administrativní budovy někdejšího ČKD ve Vysočanech. Projekt Zelená Harfa obsahuje celkem 169 bytů, jejichž cena bude bližší průměrným cenám nových bytů v P raze než je cena bytů loftových. Ačkoli se zatím přestavby továrních hal na byty objevují zejména v P raze, očekává se, že by nový trend na trhu bydlení měl v blízké době dorazit i do dalších velkých měst. Rozhodně ale nepůjde o nějakou masovou výstavbu, a to už kvůli přece jen nižší ekonomické síle obyvatel mimopražských regionů a poměrně úzké skupině potenciálních klientů. Podle Urbana se uvažuje o podobném projektu například ve Strakonicích. Z trochu jiného těsta je již dokončený projekt Centrum Babylon v Liberci, kde z bývalé továrny vzniklo obchodně zábavní centrum shotelem.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
Auta
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in…
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Nejlepší ojetá auta do 100 000 Kč, která jsou levná na provoz
Technologie
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Google Maps budou přehlednější. Navíc se přizpůsobí chodcům i řidičům
Xeony generace Ice Lake mají 38 jader a HBM2. Xeony Phi nahradí 44jádrová verze ISX-H
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít