Stara Trta je nejstarší na světě

15. února 2008, 12:24 - Milan Ballík
15. února 2008, 12:24

Pinela Lanthieri 2006 Vipava 1894, Vipavska Dolina, Slovinsko

Ve Slovinsku jsou tři vinařské regiony o rozloze okolo dvaceti tisíc hektarů. Vědomi si významu vinohradnictví a vinařství pro zemi, přikročili Slovinci k jejich masivní propagaci. Pro turisty je v zemi k dispozici na sedmdesát vinařských stezek, které protkávají všechny tři regiony a nabízejí návštěvu a posezení u často méně známých, ale zajímavých vín z místních rév. A nejen vín, například v Mariboru se setkají s mimořádností vskutku světového formátu. Jmenuje se Stara Trta a jde údajně o nejstarší živý vinný keř na světě. Je mu přisuzován věk mezi čtyřmi až pěti sty lety a stále rodí! Jde o odrůdu Žametna črnina a pár desítek lahví, které ze „sklizně“ vzejdou, patří mezi vzácné exempláře vinařských atraktivit.

Region
Dnešní doporučené víno pochází z regionu Primorska. Sklep Vipava 1894 má za sebou - jak napovídá datum - delší než stoletou historii. Cílem spojení vinařů do družstva byla snaha zvýšit kvalitu za současné redukce nákladů. To se víceméně podařilo a vína si získala místo v centru zájmu. Spojením různorodých půdních podmínek, jedinečného klimatu, léty odzkoušených vinohradnických metod a moderních způsobů zpracování hroznů a školení vín se vipavské družstvo stále drží mezi extraligovými producenty v zemi. Vipavec, Vrtovcan nebo Ribolla, Pikolit či Pinela jsou názvy odrůd, na jejichž originalitě a lokálním rozšíření staví družstvo svůj kredit. Vedle nich se ve vinicích samozřejmě objevily sorty moderní či chcete-li módní. Pěstují se v nich i Merlot, Cabernet Sauvignon a další hity současného světového vinohradnictví. Vína se dělí do čtyř kvalitativně odlišných produktových řad - Vallis, Ventus, Lanthieri a Storia. Modré odrůdy se zpracovávají stále častěji metodou barrique. Pro získání puncu jisté originality se kupážují sorty místní s globálními. Takovou etiketou je například Barbera-Merlot Vallis. Produkují se i kupáže „francouzské“, získané spojením odrůd Cabernet Sauvignon a Merlot - Cuvee prestige rdeči Storia. Nicméně velmi zajímavými jsou vína bílá. I v souvislosti s nimi slovinští vinaři usilují o originalitu, například v podobě cuvée Zelen, Pinela, Chardonnay a Sauvignon Blanc. Chardonnay přitom získává „tvář“ v barikových sudech. Ovšem kouzlo a vliv terroiru zůstává v místních odrůdách, které nejlépe vystihují charakter oblasti a historický vývoj těchto zajímavých produktů neméně zajímavé vinařské lokality.

Doporučené víno
Pinela Lanthieri 2006 Vipava 1894, Vipavska Dolina, Slovinsko. Víno lehčí slámové barvy s proskakujícím zelenkavým jiskřením. V kytce se v čele objevují náznaky citrusových aromat, provázené květinovými lučními nádechy. Chuť je jemná, vyvážená, postavená na ovocitých prvcích citrusů a světlých peckovin. Svěží kyselina dává vínu živost, nepříliš opulentní tělo je činí dobře pitelným. Doznívání je doprovázeno lehkým, uměřeným partem hořčinky což způsobuje, v kombinaci s čistými ovocnými akordy, jistou noblesu v doběhu.

Volba pokrmu
Pinela z Vipavy bude jistě dobrým doprovodem těstovinám se zeleninou a k zeleninovým jídlům vůbec. Dobře sekundovat bude i studeným nářezům nepříliš tučných uzenin. Přírodní úpravy ryb a bílé drůbeže v ní také najdou partnera. Snad by ještě unesla delikátní úpravu vepřového. Líbila by se jistě i vedle jemné dýňové polévky s krabím masem.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Týdeník Euro z vydavatelství Mladá fronta vydává speciál Top advokátní kanceláře 2017
Auta
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně…
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Technologie
Intel chce z počítačů odstranit podporu legacy BIOSu, znefunkční to staré OS a hardware
Je plnohodnotný Skype příliš pomalý a přebujelý? Zkuste Skype Lite pro Android
Nejnovější produkt Elona Muska je… powerbanka Tesla
Microsoft experimentuje s vyhledáváním ve Windows. Co možná nabídne Redstone 4?
Opera Dev umožňuje zpřehlednit nabídku se seznamy otevřených a zavřených stránek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít