Stamiliony zahalené dýmem. Čechům se vzdalují náhrady za dieselgate - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Stamiliony zahalené dýmem. Čechům se vzdalují náhrady za dieselgate

,
Stamiliony zahalené dýmem. Čechům se vzdalují náhrady za dieselgate
Zdroj: Shutterstock

V září tomu bylo pět let, kdy se v USA provalilo, že koncern Volkswagen montoval do svých naftových aut speciální software, který dokázal údajně nezákonně manipulovat s emisemi. Ve vzduchu byly kromě větších zplodin cítit také tisíce žalob a desítky miliard vyplacených na náhradách škod. Někde se majitelé dieselů od Volkswagenu skutečně svých náhrad dočkali, ale v Česku je situace mnohem komplikovanější. Potvrdilo to i poslední usnesení brněnského Nejvyššího soudu z konce srpna.

Kauza, v níž jde v Česku o více než půlmiliardovou náhradu škody, míří zpět k prvoinstančnímu Obvodnímu soudu pro Prahu 8. Ten by měl po úvodních procesních pochybeních začít znovu po téměř dvou letech rozhodovat o podstatě věci, tedy o tom, jestli mají čeští vlastníci dotčených vozů koncernu Volkswagen právo na náhradu újmy, či nemají.

Nejvyšší soud ve svém rozhodnutí odmítl dovolání společností Safe Diesel a Support Diesel, které 2435 českých vlastníků vozů koncernu Volkswagen zastupují. Tyto společnosti se dovolaly k Nejvyššímu soudu poté, kdy loni v říjnu neuspěly u Městského soudu v Praze, jenž zrušil předchozí rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 8. Ten přitom původně dal oběma zprostředkujícím společnostem zapravdu, a to sporným rozsudkem pro uznání, kterým odsoudil Volkswagen, aniž by koncern měl možnost se k žalobě vyjádřit.

\"\"

A právě to Obvodnímu soudu pro Prahu 8 vyčetl jak Městský soud v Praze, tak i teď Nejvyšší soud. Jeho verdikt tedy znamená pro vlastníky dotčených aut dílčí prohru, protože celá už jednou rozsouzená…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?