Stamilionový zářez

16. července 2010, 13:53 - Petra Pelantová
16. července 2010, 13:53

Za nesplácené půjčky letos pojišťovny vydají rekordní sumu

Nesplácené úvěry českých domácností dusí nejen tuzemské banky, ale také pojišťovny. Více než dvě třetiny majitelů půjček mají totiž pojištění proti neschopnosti splácet, a když přestanou svůj závazek hradit, situaci musí zachraňovat právě pojišťovny. Objemy uhrazeného pojistného mají nakročeno k rekordu, hlásí banky. Například neplatící klienti České spořitelny by dle odhadů mohli za celý letošní rok přijít pojišťovny na více než sto milionů korun. Miliony korun se vyplatí také za splátky hypoték, jež Češi bankám přestali splácet. Pojišťovny sice přesná čísla zveřejňovat nechtějí, potvrzují však nárůst o desítky procent. Podle informací týdeníku EURO se situace promítne na ceně pojistného, které by už brzy mohlo zdražit.

Citlivé informace

U některých bank má pojistku proti platební neschopnosti až přes 80 procent klientů. Přitom ještě před několika lety nedosahovala propojištěnost ani deseti procent z celkového počtu přidělených půjček. Pro pojišťovny to pomalu přestává být slušný byznys, neboť objemy vyplaceného pojistného za neplatiče výrazně překračují předpoklady, s nimiž počítaly ve svých plánech. Naopak banky se radují. Pojišťovny jim totiž od neplatičů významně uleví. Například klienti České spořitelny, kteří bance přestali svůj úvěr splácet, přišli zatím v tomto roce své pojišťovny na téměř 50 milionů korun. Banka s největším počtem klientů spolupracuje se „svou“ Pojišťovnou České spořitelny a Pojišťovnou Cardif Pro Vita. „V prvním pololetí loňského roku jsme ve spolupráci s Cardif Pro Vita vyplatili klientům ČS z důvodu pracovní neschopnosti a ztráty zaměstnání 27 milionů korun, v letošním roce ze stejného důvodu již 45 milionů korun. Jde tedy o meziroční nárůst o 66,6 procenta,“ sdělila Světla Košková z oddělení marketingu Pojišťovny České spořitelny. Pojišťovna Cardif Pro Vita patří na tuzemském trhu pojišťování úvěrů k lídrům. Podle její mluvčí Alžběty Žižlavské vyplatila tato společnost během letošního pololetí na pojistném plnění kvůli neschopnosti dlužníků splácet své závazky meziročně o téměř pětinu více. Přesná čísla však sdělit nechce. Už loni přitom Cardif Pro Vita uváděla, že meziroční objem vyplaceného pojistného se v souvislosti s nesplácenými úvěry zvedl o třetinu. Tato pojišťovna, která aktuálně hradí splátky za tisíce českých domácností, spolupracuje také například s GE Money Bank nebo se splátkovou společností Cetelem. „Ve vývoji pojistných událostí je patrný nárůst jak počtu nahlášených událostí, tak i vyplaceného pojistného,“ potvrdila za GE bez dalších podrobností tisková mluvčí Markéta Dvořáčková. O deset procent více na pojistném plnění za neplatiče utratila v letošní první polovině roku pojišťovna Uniqa. „Dochází zejména k nárůstu počtu škod a plnění, u nichž je důvodem ztráta zaměstnání,“ konstatovala za pojišťovnu Eva Svobodová. Další významný hráč na pojistném trhu – Česká pojišťovna – údaje o vyplaceném pojistném na úhradu špatných půjček nesděluje. Finanční domy, které nechtějí statistiky zveřejňovat, obvykle argumentují tím, že jde o citlivé informace. Podle neoficiálních odhadů mohou letošní výdaje na tyto účely překročit 300 milionů korun.
Zatímco výdaje na nedávné povodňové škody pojišťovny aktualizovaly i několikrát týdně a veřejnost zásobovaly zprávami, kolik na tyto události coby pojistné plnění vydaly, nyní podrobná čísla tají. „Zřejmě už to pro pojišťovny není takový byznys a z hlediska PR na to nechtějí upozorňovat,“ domnívá se analytik Raiffeisenbank Aleš Michl.

Drahé hypotéky

Banky tvrdí, že největší nárůst neplatičů je u spotřebitelských úvěrů. Například Komerční banka uvedla, že zatímco u dluhů z kreditních karet zaznamenala u vyplaceného pojistného za neplatiče téměř poloviční pokles, u záchranného balíku, který směřoval na úhradu spotřebitelských půjček, došlo k růstu o více než 50 procent. Zhruba dvojnásobný růst potvrzuje také UniCredit Bank, i když banka se prý zatím drží v řádech stovek tisíc korun. Draze přitom nevyjdou pojišťovny jen osobní půjčky, mnohem větší zátěží jsou hypotéky. „Se zpomalením ekonomiky, růstem nezaměstnanosti, stejně jako s větším zájmem klientů o pojištění schopnosti splácet rostla i vyplacená pojistná plnění. Výplaty na pojistném plnění se letos pohybovaly v řádu statisíců korun,“ konstatovala za Hypoteční banku její tisková mluvčí Irena Zatloukalová. Právě nezaměstnanost je hlavní příčinou nesplácení dluhů téměř u všech bank. Počet lidí bez práce kvůli doznívající finanční krizi rostl a přesáhl půl milionu. Přestože v červnu míra nezaměstnanosti mírně poklesla na 8,5 procenta, na podzim čekají analytici opět růst. „Lze tudíž počítat s tím, že počet neplatičů, a tedy i těch, které budou muset pojišťovny zachraňovat, půjde nahoru,“ konstatoval ekonom Michl. Lidé sice podle ekonomů stále nemají jistotu, zda o práci nepřijdou, jenže než aby si rozmysleli, zda si vezmou úvěr, raději vyřeší dilema uzavřením pojistky. Strach ze ztráty pravidelného příjmu dokazuje i to, že pojišťovny hlásí rostoucí zájem o dodatečné pojištění úvěrů, který si lidé vzali v minulosti bez uzavření pojistky.

Neplatiče prověříme

Pojišťovnám se pokračující nárůst plateb vůbec nelíbí a třeba u hypoték, které je na pojistném plnění stojí nejvíce, uvažují, že zvednou cenu pojistného. Oficiálně se ale vyjadřovat nechtějí. Cena pojištění nyní může prodražit měsíční úvěr maximálně o několik stokorun měsíčně. Například pojištění půjčky ve výši 200 tisíc korun lze nyní získat u Pojišťovny České spořitelny za 175 korun měsíčně. Hypotéka vyjde o něco dráž. U úvěru zajištěného nemovitostí se přitom pojištění vyplatí i z toho důvodu, že některé banky „trestají“ nepojištěné klienty tím, že jim dají vyšší úrokovou sazbu než těm, kteří si sjednají pojištění. Cena pojistného na českém trhu se v závislosti na typu úvěru pohybuje od tří do osmi procent z výše měsíční splátky.
Například pojištění neschopnosti splácet pro případ pracovní neschopnosti vyjde mnohem levněji než při ztrátě zaměstnání. Pokud klient chce, aby pojišťovna za něj platila splátky, když bude nemocný, připlatí si měsíčně ke splátkám úvěrů okolo tří až čtyř procent z výše splátky. Chce-li ale pojistit i nezaměstnanost, může si připlatit až osm procent.
Pojišťovny se některým „náletům“ pojištěných neplatičů brání. Třeba tím, že se snaží žádosti o doplacení či úplné splacení úvěrů důkladně prověřit. Klient, přestože má sjednané pojištění, totiž nárok na pomoc od pojišťovny nezískává automaticky. Kupříkladu při ztrátě zaměstnání musí klient přijít o práci nedobrovolně. Jinak nemá šanci, že by za něj pojišťovna úvěr hradila. Platební neschopnost musí rovněž hlásit neprodleně. Přestože dle zákona na to má tři roky, pojišťovny obvykle takovou dobu netolerují a lhůty výrazně zkracují. Existují i další omezení. Zhruba třetinu ze všech žádostí o pojistné plnění na splátku dluhu pojišťovny zamítají. Většinou se však nejedná o podvody, tvrdí finanční domy. Klient si jen špatně přečte smlouvu a teprve při žádosti o plnění zjistí, že se pojistné na jeho konkrétní případ nevztahuje.

* BOX
Kolik stojí pojištění**
Cena za pojištění úvěru ve výši 100 tisíc korun se splatností 24 měsíců od společnosti Cetelem
Účel pojištění*Cena pojistného za měsíc, v korunách*Celková výše splátky úvěru včetně pojistného, v korunách*RPSN
Pro případ pracovní neschopnosti*145*4621*10,64 %
Pro případ ztráty zaměstnání*312*4784*14,52 %
Pramen: Cetelem

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Auta
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně…
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Technologie
10 tipů na nejlepší tablety pro práci i zábavu [Vánoce 2017]
ASLR je vinou chyby ve Windows 8/10 méně funkční než ve starším Windows 7
Intel chce z počítačů odstranit podporu legacy BIOSu, znefunkční to staré OS a hardware
Je plnohodnotný Skype příliš pomalý a přebujelý? Zkuste Skype Lite pro Android
Nejnovější produkt Elona Muska je… powerbanka Tesla
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít