Stamilionoví poradci na kontrolu dotací

23. května 2012, 17:04 - Ondřej Hergesell
23. května 2012, 17:04

ministerstva

Některá česká ministerstva se rozhodla ohlídat dotace rozdělované z evropských fondů za pomoci externích poradenských firem. Z informací týdeníku Euro vyplývá, že v poslední době přinejmenším dva resorty vyhlásily výběrové řízení na dodavatele kontrolních a inspekčních služeb pro projekty, jež jsou spolufinancované z fondů Evropské unie. Jedním z nich je ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), které předpokládá, že v rámci tendru s názvem Prevence chyb rizikových projektů podpořených z evropských fondů zaplatí za externí služby poradců až 96 milionů korun bez DPH. „Jedná se o preventivní strategickou aktivitu, která navazuje na zkušenosti z minulého programového období, kdy případné chyby odhalily až následné kontroly, a tím hrozily příjemcům a potažmo České republice sankce v řádech desítek miliard korun,“ vysvětluje mluvčí MMR Jana Jabůrková.
Důvod, proč si ministerstva na tuto agendu najímají externí konzultanty, tkví podle Jabůrkové především ve specifičnosti jednotlivých projektů, jež budou podrobeny kontrole. „MMR nemá odbornou ani početní kapacitu, aby takové služby zajišťovalo z vlastních zdrojů. Navíc se jedná o široké spektrum odvětví, kde je zapotřebí mnoho odborníků z praxe, například ze stavebnictví, strojírenství či životního prostředí,“ řekla Jabůrková týdeníku Euro. Podle ní jsou na tuto preventivní činnost dlouhodobě vyčleněny peníze, přičemž poradenské firmy budou placeny pouze na základě odvedené a vyfakturované práce. „Na základě potřeb řídících úředníků budou sestavovány inspekční týmy, které provedou u příjemců dotací inspekční návštěvy. Díky tomu pak bude možné odhalit případné nedostatky i rizika projektů a navrhnout nápravná opatření,“ dodává.
Ještě více hodlá do institutu „hlídače dotací“ investovat ministerstvo dopravy (MD). To ve výběrovém řízení na kontrolu a monitorování staveb dopravní infrastruktury spolufinancovaných z operačního programu doprava hledá dodavatele služeb v odhadované výši 240 milionů korun bez daně z přidané hodnoty. MD hodlá během čtyřletého trvání rámcové smlouvy využívat poradce pro ověřování výdajů stavebních projektů, monitoringu realizace staveb, provádění administrativních i faktických kontrol a s tím související vědeckotechnické poradenství včetně testování a provádění analýz.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Auta
Retro: Ford Mustang přežil i zlé časy. A dnes je to úplný…
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC ztrácí. ABT má řešení
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít