Stamiliardový polštář. Stát se zaručí za úvěry pro velké firmy, pomůže EGAP - Euro.cz

Přihlášení

Stamiliardový polštář. Stát se zaručí za úvěry pro velké firmy, pomůže EGAP

,
Stamiliardový polštář. Stát se zaručí za úvěry pro velké firmy, pomůže EGAP
Zdroj: čtk

Masivní podpora českých firem ze strany státu pokračuje. Nyní přišly na řadu velké podniky. Vláda chce prostřednictvím státní Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP) poskytovat bankovní záruky i mimo oblast exportu. Celkový objem úvěrů velkým firmám, který by stát mohl formou záruk podpořit, má být až 800 miliard korun. 

“Připravujeme celý záruční mechanismus. Zvýšili jsme kapitálovou přiměřenost EGAP o dvanáct miliard korun, což nyní umožní realizovat záruky za úvěry ve výši 330 miliard korun,” řekl týdeníku Euro ministr průmyslu Karel Havlíček.

Ze zákona přitom státní EGAP smí poskytovat záruky za úvěry pouze podnikům, které se zcela nebo částečně zabývají exportem. “Chystáme změnu zákona, aby EGAP mohla ručit za úvěry nejen exportním firmám, ale také obchodním, průmyslovým nebo těm z oblasti služeb,” upřesňuje Havlíček. “Cílem je vytvořit to, co dělá ČMZRB pro malé a střední podniky, abychom měli pro velké podniky,” dodal.

ČMZRB ručí v rámci programu Covid II za úvěry malým s středním firmám do výše osmdesáti procent nesplaceného úvěru. Podobné by to mělo být i u záruk EGAP pro velké společnosti, pravidla se nyní připravují. K potřebné změně zákona by podle Havlíčka mělo dojít co nejdříve. 


Čtyři miliardy pro zemědělce: Babišova malá domů?

Petra Jaroměřská

Celkově prý ministerstvo průmyslu počítá, že se do firem dostane 900 miliard korun. “Sto miliard udělá Českomoravská záruční a rozvojová banka, to jsou ty programy Covid I a Covid II, a až 800 miliard by bylo přes velké firmy, tam má máme dnes díky EGAP zatím prostor pro zhruba třetinu, to je těch 330 miliard,” tvrdí Havlíček.

Úvěry budou poskytovat komerční banky podobně jako je to u programu Covid II. Velké firmy dosud stát podpořil například kompenzací mezd zaměstnancům. Jde o poskytnutí náhrady mzdy do výše osmdesáti procent ze superhrubé mzdy u těch, kterým bylo nařízeno uzavření nebo omezení provozu. A šedesát procent tam, kde byla nařízena povinné karanténa.

EGAP ve spolupráci s Českou exportní bankou (ČEB) už před dvěma týdny připravil nabídku zvýhodněných produktů v rámci boje proti následkům virové pandemie. Šlo ovšem o nabídku určenou výhradně exportérům. Podle Havlíčka zatím není cílem, aby se i ČEB výrazněji angažovala v oblasti mimo export. A netýká se ji ani zmíněná změna zákona, na které se nyní pracuje. “Cílem je dostat to financování do portfolia komerčních bank. Potřebujeme financování v řádu stovek miliard korun, a to nezvládne ČEB ani ČMZRB,” říká. “Je to hrubý odhad, ale lze říct, že navýšením desetiny kapitálové přiměřenosti EGAP zvýšíme prostor pro úvěry se zárukou desetinásobně,” dodal Havlíček.