Stabilní prvek

08. září 2010, 09:43 - Pavel Hanslíček
08. září 2010, 09:43

Rakouské finanční instituce považují Česko za velmi zajímavou zemi pro svůj růst

Není snad oblasti, kde by byla přítomnost společností s rakouskými kořeny tak silná jako v případě finančních služeb. Přestože mnohé rakouské matky českých finančních domů loni čelily hospodářským obtížím a některé dokonce přijaly pomoc rakouského státu, tak právě jejich tuzemské dceřiné společnosti často dosahovaly navzdory ekonomické recesi výborných výsledků.

Spořitelna v čele Největší rakouskou investicí v Česku mezi tuzemskými finančními domy představuje bezesporu Česká spořitelna z Erste Group (EG), která v Česku obsluhuje přes pět milionů klientů a obhospodařuje téměř 930 miliard korun aktiv (ke 30. červnu 2010). Rozsahu operací této finanční skupiny odpovídá i výše hospodářského výsledku, které každoročně Česká spořitelna dosahuje. Od roku 2006 je to pravidelně přes deset miliard korun a i loni se mohla spořitelna navzdory propadu tuzemské ekonomiky pochlubit čistým ziskem přesahujícím dvanáct miliard korun. To odpovídalo přibližně čtyřiceti procentům veškerého zisku celé skupiny EG, která je kromě Česka a Rakouska aktivní i na Slovensku, v Maďarsku, Chorvatsku, Bosně a Hercegovině, Srbsku, Rumunsku a na Ukrajině. Přitom zmíněný více než dvanáctimiliardový čistý zisk znamenal meziroční přírůstek o téměř šest procent (bez započtení prodeje účasti v pojišťovnách v roce 2008, při jejich započtení by čistý zisk České spořitelny naopak klesl o 24 procent - pozn. red.) a provozní zisk se bance zvýšil dokonce o patnáct procent na 26,62 miliardy korun. Zřejmě i kvůli svým finančním výsledkům spořitelna získala prestižní ocenění Banka roku pro Českou republiku v mezinárodní soutěži časopisu The Banker: Bank of the Year 2009 konané v Londýně. Rekordním ziskům této banky rozhodně nemusí být konec – Česká spořitelna aktivně hledá tržní příležitosti a zavádí nové služby. Například v lednu se dohodla s HSBC, že převezme její movité tuzemské klienty spolu s osobními bankéři a třemi filiálkami. Spořitelna také otvírá nové pobočky, některé původní modernizuje (letos přibližně šedesát poboček) a zavádí i nové technologie. Například se jedná o samoobslužné transakční terminály umožňující rychlé vyřízení příkazů k úhradě, které umějí naskenovat složenku nebo formulář platebního příkazu.

Žluto-černá i modro-bílá Zajímavý rok loni zažily i další rakouské finanční domy působící v tuzemsku; k těm největším patří hned po České spořitelně především Raiffeisenbank a Volksbank. Tuzemská Raiffeisenbank navýšila svůj zisk navzdory obtížné ekonomické situaci loni o 42 procent na 1,99 miliardy korun. Její celková aktiva dosáhla 193 miliard korun a meziročně vzrostla o šest procent, Raiffeisenbank je tak podle tohoto ukazatele pátou největší bankou na českém trhu. Díky těmto výsledkům také získává pravidelně zajímavá ocenění – například v tuzemské soutěži Banka roku byla Raiffeisenbank loni potřetí z posledních čtyř ročníků vyhlášena Nejdynamičtější bankou roku a zároveň získala titul pro nejlepší banku v České republice od magazínu Global Finance. I letos pokračuje Raiffeisenbank v Česku s další expanzí. Například v květnu se dohodla s tuzemskou pobočkou Citibank na odkoupení jejího portfolia spotřebitelských úvěrů ve výši téměř tři čtvrtě miliardy korun a v červnu zase poskytla firmě Vodárenská společnost Táborsko úvěr na nápravu a obnovu vodovodní a kanalizační soustavy v Táboře a okolí ve výši 970 milionů korun. Kromě úvěrové expanze skupina Raiffeisen připravuje i nové zajímavé projekty, jako je nová direkt banka určená pro internetové klienty. Ta ponese název Zuno Bank a ještě letos ji budou moci vyzkoušet klienti na Slovensku. „Budeme se zaměřovat především na ty klienty, pro něž je internet hlavním komunikačním kanálem s jejich bankou,“ vysvětlil směřování nového projektu generální ředitel Zuno Bank András Hámori. V černých číslech udržela své hospodaření také třetí největší rakouská banka působící v tuzemsku - Volksbank CZ. Její zisk z běžné činnosti po zdanění činil 185 milionů korun a bilanční suma dosáhla výše 47,6 miliardy korun. Zároveň se banka mohla pochlubit vysokou mírou kapitálové přiměřenosti, která ke konci loňského roku přesáhla hranici patnácti procent, a patřila tak k nejvyšším v českém bankovním sektoru. „Volksbank loni získala patnáct tisíc nových klientů a objem klientských vkladů vzrostl na 30 miliard korun a objem úvěrů přesáhl 38 miliard korun,“ shrnul loňské výsledky banky ředitel marketingu a komunikace Volksbank CZ Petr Žibřid s tím, že od roku 2005 banka více než zdvojnásobila objem úvěrů, depozit i celkové výnosy. Přitom i Voksbank CZ sbírá za své produkty ocenění, například v lednovém vydání časopisu Test získala za svůj Běžný spořicí účet druhou nejvyšší známku ze všech dvanácti hodnocených spořicích účtů bank působících v Česku. „Díky tomuto umístění získala Volksbank pro svůj produkt Běžný spořicí účet štítek Test, který je uznáván jako označení s vysokou vypovídací hodnotou kvality výrobku nebo služby,“ doplnil Žibřid.

Vídeňský kvapík Dalšího výrazného zlepšení výsledků hospodaření dosáhli i tuzemští členové rakouského pojišťovacího koncernu Vienna Insurance Group (VIG), který v České republice zahrnuje společnosti Kooperativa pojišťovna, Česká podnikatelská pojišťovna (ČPP) a Pojišťovna České spořitelny. Tyto tři pojišťovny dohromady loni předepsaly pojistné v hodnotě 1,67 miliardy eur, což znamená přírůstek téměř šestnáct procent. Pro srovnání – celá VIG loni předepsala pojistné za 8,02 miliardy eur, tedy navýšení o 1,5 procenta. České dcery VIG tak loni dokázaly expandovat rychleji než mateřský koncern, nejvíce se jim dařilo v oblasti životního pojištění, kde meziroční přírůstek značně přesáhl čtyřicet procent. Postavení českých firem v koncernu VIG umocňuje i fakt, že právě Kooperativa pojišťovna je druhou největší společností celé skupiny hned po Wiener Städtische Versicherung. Přitom výsledky Kooperativy oceňují nejen její zahraniční akcionáři, ale také česká odborná scéna, proto loni i předloni Kooperativa získala v soutěži Banka roku opakovaně první místo mezi pojišťovnami a také uspěla v soutěži Zlatá koruna. Zároveň Kooperativa loni rozšířila rozsah poskytovaných služeb a uvedla na trh nový produkt – zdravotní asistenci MediKompas. „To znamená významný krok v rozvoji strategie Kooperativy i skupiny VIG etablovat se v oblasti komerčního zdravotního pojištění. Chceme ukázat, že i komerční pojišťovny mají v oblasti zdravotní péče své plnohodnotné místo,“ komentoval tento krok generální ředitel společnosti Kooperativa pojišťovna Martin Diviš.

Hornorakušané jedou Rychle se daří expandovat i poslednímu většímu zástupci rakouských bankovních domů – společnosti Oberbank. „Zatímco jsme ještě v roce 2006 přispívali do koncernového výsledku přibližně 1,5 milionem eur ve formě hrubého zisku, tak loni to bylo již šest milionů eur a letos počítáme se sedmi miliony. Nárůst ziskovosti odráží naši schopnost poměrně rychle – a to v průměru do dvou let od otevření – dostat naše pobočky do černých čísel,“ potvrdil Robert Pokorný, ředitel české pobočky společnosti Oberbank, jejíž bilanční suma činila koncem loňského roku jedenáct miliard korun. Oberbank má nyní v Česku 17 poboček a v příštím roce uvažuje o otevření dalších až dvou, jak týdeníku EURO potvrdil Pokorný s tím, že další růst Oberbank v Česku bude hlavně v oblasti úvěrování. „Během uplynulých dvou let se nám totiž podařilo získat nové vklady za tři miliardy korun a nyní je budeme umisťovat na trhu,“ dodal Pokorný.

Pod jednou střechou Mimo výše zmíněných čistě rakouských firem na českém trhu úspěšně působí i poskytovatelé finančních služeb, kteří mají německé i rakouské akcionáře a vycházejí z německo-rakouského přístupu k finančním službám. Příkladem takového subjektu je skupina Wüstenrot, která má v Česku hned čtyři společnosti: hypoteční banku a životní a neživotní pojišťovnu a samozřejmě stavební spořitelnu, která dosud tvoří hlavní oporu podnikání Wüstenrot. Její produkty si pravidelně odnášejí ocenění ze soutěže Zlatá koruna a její výsledky ocenila i odborná porota soutěže Banka roku 2009, když jí udělila třetí příčku mezi stavebními spořitelnami. „Za prvních sedm měsíců letošního roku dosáhla naše stavební spořitelna ve srovnání s trhem mimořádných výsledků – počet smluv se zvýšil téměř o pětinu a cílová částka dokonce o třetinu. Také jsme zvýšili o pět procent objem poskytnutých úvěrů ze stavebního spoření a dobře se nám daří i v prodeji hypoték,“ komentoval letošní vývoj hospodaření generální ředitel skupiny Wüstenrot v Česku Pavel Vaněk s tím, že Wüstenrot nově zavedl i pojištění malých a středních podnikatelů.

Privátní i specializovaní Kromě zmíněných velkých bank a pojišťoven na českém trhu působí menší subjekty s rakouskými kořeny, často poskytující služby formou takzvaného jednotného evropského pasu. K těm patří například privátní banky jako Privatbank a Bank Gutmann či Investkredit Bank zaměřené na korporátní a nemovitostní financování. V posledních letech si do Česka našly cestu i úzce specializované společnosti jako správce aktiv C-Quadrat, jehož produkty nabízí například makléřská společnost Conseq a Atlantik Finanční trhy nebo pojišťovny Kooperativa a Generali. Jedná se zejména o správu podílových fondů a fondy fondů. Za svůj přístup založený na sofistikovaných modelech je také C-Quadrat pravidelně oceňován, například loni i letos to byla německá i rakouská cena pro nejlepší fond Fondspreis a také letošní titul Skokan roku od německého magazínu Capital. K dalším cenám má C-Quadrat zřejmě nakročeno, v loňském roce totiž sestavil nový tým odborníků vedených finančním specialistou Paulem Thindem se zkušenostmi z Londýna a Curychu, kde pracoval pro banky jako UBS, HSBC, ABN Amro Bank či Deutsche Bank. Úspěchy C-Quadratu, který spravuje aktiva ve výši přes tři miliardy eur, přitahují také zájem z tradiční bašty finančnictví Velké Británie. V březnu nabídl vedoucí londýnský správce aktiv F&C Asset Management za C-Quadrat téměř 55 milionů eur, transakce se nakonec neuskutečnila kvůli změně strategie britské firmy.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Auta
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně…
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Technologie
ASLR je vinou chyby ve Windows 8/10 méně funkční než ve starším Windows 7
Intel chce z počítačů odstranit podporu legacy BIOSu, znefunkční to staré OS a hardware
Je plnohodnotný Skype příliš pomalý a přebujelý? Zkuste Skype Lite pro Android
Nejnovější produkt Elona Muska je… powerbanka Tesla
Microsoft experimentuje s vyhledáváním ve Windows. Co možná nabídne Redstone 4?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít