Srovnání volebních programů TOP 09 a VV s ODS

10. června 2010, 18:48 - redakce
10. června 2010, 18:48

Vybrané oblasti, v nichž se rozcházejí

Box:
Týdeníku EURO se podařilo získat analýzu volebních programů ODS, TOP 09 a Věcí veřejných. Toto srovnání vypracoval sekretariát ODS. Má sloužit k identifikaci konfliktních témat v programech stran, které se domlouvají o koaliční smlouvě. Celý jej publikujeme.

Srovnání volebních programů TOP 09 a Věcí veřejných s ODS
Vybrané oblasti, v nichž se rozcházejí
TOP 09 Věci veřejné ODS

Škrty v rozpočtu

Snížení objemu mezd vyplácených ze státního rozpočtu o deset procent. A tento objem ponechat tři roky bez navyšování. * Snížení počtu státních úředníků o deset procent. * Navrhuje snížit v roce 2011 provozní výdaje státu o pět procent.
Neřeší. * Sloučit ministerstva obrany a vnitra pod jedno ministerstvo bezpečnosti. * Počítá se zrušením/sloučením tří ministerstev, nikoli však právě těchto.
Neřeší. * Sloučit ministerstva zemědělství a životního prostředí. * Počítá se zrušením/sloučením tří ministerstev, nikoli však právě těchto. Z faktického hlediska nejsou příliš vhodná – spojení znečišťovatele s tím, kdo ho kontroluje.
Snížit státní příspěvky politickým stranám o 50 procent na tři roky. Politické strany budou mít povinnost zveřejnit rozpočty volebních kampaní. Své kampaně budou financovat prostřednictvím jednoho transparentního účtu. * Snížit paušální poslanecké náhrady na polovinu a zrušit příspěvky politickým stranám na poslanecké mandáty. * Neřeší.
Snížit všechny sociální dávky o deset procent a po dobu tří let je ponechat bez valorizace. * Zpřísnit výplaty sociálních dávek. * Počítá se zpřísněním výplaty některých sociálních dávek, nikoli s jejich plošným snížením.
Zrušit porodné a pohřebné. * Nepočítají se zrušením těchto dávek. * Nepočítá se zrušením těchto dávek. Nepočítá s tím. * Pro zajištěni vnější bezpečnosti se soustředí na reformu armády, jejíž rozpočet chtějí dramaticky snížit – až o patnáct miliard korun. * Nepočítá s tím.
Neřeší. * Další snížení výdajů tkví v nově uzavřené smlouvě na nadzvukové letouny JAS-39 Gripen. Po vypršení současné smlouvy v roce 2014 se ji budou snažit obnovit, ideálně přímo odkup těchto letounů, zároveň však sjednat výrazně lepší podmínky pro Českou republiku. * Nepočítá s tím.
Neřeší. * Omezit podporu stavebního spoření. * Nepočítá s tím.

Důchody

V roce 2011 nevalorizovat. * Omezit odchod do předčasného důchodu. * Počítá s valorizací dle zákona.
V závislosti na možnostech státního rozpočtu vláda v budoucnu předpokládá zvyšovat podíl dobrovolného vyvázání ze státní průběžné složky, aby penze v horizontu 30 let byla v průměru složená z poloviny státní průběžné penze a z poloviny z penze z kapitalizačního systému a bonusu od dětí. * Převést čtyři procenta z průběžného systému na soukromý penzijní účet v jediném, státem zřízeném penzijním fondu. * Nepočítá s takovým velkým podílem kapitalizačního pilíře. Vedle státního fondu by měly existovat i soukromé.

Daně

Sjednotit základ daně pro všechny přímé odvody – daň z příjmů a všechna povinná pojištění. * Neřeší. * Se sjednocením nepočítá. Pokud by nastalo, je třeba ošetřit zdaňování OSVČ, aby jim nevzrostla daňová povinnost.
Zrušit transakční daně – dědickou, darovací a z převodu nemovitostí. * Zrušit daň dědickou a darovací. * Nepočítá se zrušením těchto daní.
Neřeší. * Daňová amnestie – jednorázové, mimořádné opatření pro mimořádnou situaci. * Nepočítá s tím.
Neřeší (zřejmě stejný postoj jako ODS). * Daň z příjmu právnických osob – ponechat pro následující dva roky sazbu ve výši 20 procent. * Počítá s 19 procenty.
Neřeší (zřejmě stejný postoj jako ODS). * Daň z příjmu fyzických osob – zavést progresivní daň pro nejvyšší příjmové skupiny. Konkrétně 25 procent pro příjmy nad šestinásobek průměrné hrubé měsíční mzdy – zhruba 145 tisíc korun. * Je proti progresivní dani.
Neřeší. * Zdanění prostituce. * Nepočítá s tím.
Neřeší. * Daňové asignace. Konkrétně navrhuje, aby mohl daňový poplatník odvádět dvě procenta ze zvýšené daňové sazby do oblasti, kterou si zvolí – kultura, sport, církve nebo neziskový sektor. V druhé fázi pak chce možnost daňové asignace rozšířit i na základní sazbu. * Nepočítá s tím.

Zdravotnictví

Vláda převede nemocenské pojištění pod zdravotní pojišťovny. * Neřeší. * Nepočítá s tím.
Nepočítá s tím. * Zajistí, aby úhradu základní péče zprostředkovávala jediná státní pojišťovna efektivně hospodařící pod ministerstvem zdravotnictví. * Nepočítá s tím.
Nepočítá s tím. * Snížit odvody na základní zdravotní pojištění o pět procent díky úsporám z definice standardu a nadstandardu. * Nepočítá s tím.
Nepočítá s tím. * Po definování základní zdravotní péče zrušit současný systém regulačních poplatků. * Nepočítá s tím.

Boj s korupcí

Neřeší. * Hodlá zavést testy korupční odolnosti politiků a státních úředníků, které bude provádět speciální státní zastupitelství. * Nepočítá s tím. Odmítá agenta provokatéra.
Specializovat se musejí i represivní složky státu. * Dle vzoru Slovenska navrhnou zřídit speciální protikorupční soud * Odmítá vznik speciálního soudu jako instituce.
Neřeší. * Zrušit akcie na doručitele. * Nepočítá s tím.
Někteří představitelé TOP 09 s tím souhlasí. * Povinná registrace lobbistů. * Nepočítá s tím.

Veřejná správa a bezpečnost

Cílem je dlouhodobá stabilní dohoda, která formou zákona stanoví příjmy obcí, aby se snížil současný diskriminační rozdíl příjmů na obyvatele mezi „nejchudší“ a „nejbohatší“ obcí. Současný rozdíl je zhruba 4,5násobek příjmů na obyvatele. Cílový stav vláda stanoví v intervalu 2,5- až 3násobku. * Neřeší. * Počítá s plošným zvýšením finanční autonomie obcí bez ohledu na velikost, nahradit nenárokové dotace přímými platbami.
Neřeší. * Obnovit finanční policii. * Nepočítá s tím.
Někteří představitelé TOP 09 s tím souhlasí. * Požadují omezit imunitu poslanců a senátorů pouze na imunitu za projevy v Parlamentu ČR. * Nepočítá s tím.
Někteří představitelé TOP 09 s tím souhlasí. * Chtějí uzákonit Odvolatelnost politiků * Nepočítá s tím.
Neřeší. * Prosazuje u obecních bytů diferencovaný postup deregulace zohledňující sociální statut nájemníka. * Nepočítá s tím.
Neřeší. * O důležitých otázkách týkajících se všech občanů EU by mělo být možné rozhodovat referendem * Nepočítá s tím.
Změna tarifního systému odměňování, aby byla více zohledněna kvalita pedagoga. * Minimální nástupní plat pro učitele mateřských, základních a středních škol 20 tisíc korun. * Nepočítá s tím.
Souhlasí. * Přímá volba prezidenta, starostů a hejtmanů. * Nepočítá s tím.
Neřeší. * Zřízení metropolitní policie v obcích nad sto tisíc obyvatel.* Nepočítá s tím.

Zahraniční politika a obrana

Neřeší. * Nepodporují vstup Turecka do EU. * Tvrdí, že Turecko nesmí být odstaveno na periferii.
Neřeší. * Je proti prodeji strategicky významného letiště Ruzyně. * Nepočítá s tím.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
Edge se právě naučil automaticky vyplňovat formuláře [Windows Insider]
DVB-T2 bude od příštího týdne pro 94 % domácností. Přibude i nová stanice
Tip: Lidl prodává nejlevnější kabel Lightning MFI pro iPhone a iPad
VR brýle Windows Mixed Reality dostaly podporu SteamVR. Získají katalog až 2000 her
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít