Šrotovné namísto ekologie

12. srpna 2009, 13:47 - Pavel Brož
12. srpna 2009, 13:47

Produkce biopotravin je nezbytná, ale ještě dlouhou dobu zůstane nedoceněná

Nedávno mne zaujal výrok moderátora jedné z českých rozhlasových stanic zhruba tohoto znění: Ve Velké Británii nebyl prokázán žádný rozdíl mezi potravinami a biopotravinami, proto vylejte biomléko a kupte si normální mléko. Informace v médiích bývají obvykle přinejmenším zavádějící a autoři článků se často vyjadřují k problémům, kterým nerozumějí, a proto jsem pátral po zdroji. Našel jsem článek na internetu, který shrnoval metaanalytickou studii z Velké Británie. Stručně řečeno, nebyl nalezen významný rozdíl v obsahu živin u biopotravin a potravin z normální produkce. To znamená, že bude-li se někdo živit biopotravinami, nezhubne ani (naštěstí) neztloustne.

Zdravotní riziko

Pomineme-li, že poměrně dlouhý sledovaný interval v podstatě vylučuje přesné srovnání – už kvůli různým laboratorním metodám – lze biopotravinám k uvedenému výsledku spíše gratulovat. Autoři studie dokládají, že biopotraviny nejsou žádným ošizeným chudým příbuzným standardních zemědělských produktů, ale že v některých ohledech je tomu spíše naopak. Nejpodstatnější však je to, co ve studii chybí.
Nebyl hodnocen ani obsah herbicidů, pesticidů, antibiotik a dalších chemických reziduí v obou skupinách potravin, ani jejich dopad na zdravotní stav lidí. Zejména vezme-li se v úvahu prakticky celoživotní vystavení těmto látkám – tedy nejdůležitější faktor, proč z hlediska lékaře kupovat biopotraviny. Jsem lékař imunolog, a proto mě poněkud mrazí představa možného dopadu kumulace těchto látek v lidském těle.
Specifické zdravotní roziko představuje používání antibiotik v zemědělství. Zatímco v humánní medicíně v poslední době sleduji – naštěstí – určitou racionalizaci neuvážené preskripce antibiotik, znechucují mě informace o použití nejnovějších druhů antibiotik u zvířat s rizikem následného nárůstu rezistence bakterií.

Nižší zátěž

U biopotravin můžeme očekávat další efekt – zpočátku sice méně nápadný, ale přinejmenším stejně významný, jako je přímý účinek na lidské zdraví. Produkce biopotravin představuje nižší zátěž pro životní prostředí než obvyklé zemědělství. A čistější životní prostředí se zpětně odrazí na zdraví lidí. Existuje znatelný rozdíl mezi normálním mlékem a biomlékem – zejména pokud se blíží konec doby jejich trvanlivosti – obyčejnými bramborami a biobramborami ve sklepě na začátku jara nebo běžným masem a biomasem při přípravě na pánvi. Pokud si někdo pěstuje na zahradě vlastní produkty a dodržuje pravidla organického zemědělství, může mít některé zdravé potraviny i bez biocertifikátu. V činžáku však lze jen obtížně dosáhnout soběstačnosti.
Žijeme ve společnosti, jež dává přednost krátkodobému zisku před dlouhodobou perspektivou, automobilovému průmyslu před poctivými zemědělci, kteří se starají o to nejcennější, co máme – tedy o krajinu. A voličům hází umaštěnou kost šrotovného, čemuž se říká ekologie. Má vůbec smysl u nás produkovat a propagovat biopotraviny? Určitě je to nezbytné, ale asi to ještě dlouhou dobu zůstane nedoceněné.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
DVB-T2 již pro 83 % domácností. Nové pokrytí hlásí Černá hora a Lysá hora
Objevil se první dvoujádrový Ryzen, vzorek mobilního čipu s GPU Radeon Vega 3
Samsung udělá z mobilů ještě lepší počítače. Na Galaxy S8 a Note8 poběží Linux
Nejlepší protipirátská ochrana Denuvo padla. Cracky vznikají ještě v den vydání her
Podle výrobců grafik ještě těžní mánie nekončí, vydrží prý minimálně do konce roku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít