S. r. o. je horší než manželství,

24. března 2003, 00:00 - Pavel Šnajdr, snajdr@profit.cz
24. března 2003, 00:00

říká ředitel firmy vyrábějící speciální zařízení Název firmy: ELSYST Forma podnikání: s. r. o.

říká ředitel firmy vyrábějící speciální zařízení

Název firmy: ELSYST

Forma podnikání: s. r. o.

Datum vzniku: 1992

Předmět podnikání: vývoj, výroba, montáž, servis speciálních nabíjecích zařízení pro akumulátory, detektorů kovů, kalorimetrů, přepleťové ochrany, odrušovacích filtrů a sanitární služby pro zdravotnictví zajišťující sběr a likvidaci nebezpečného odpadu

Klíčové osobnosti: ředitel a jednatel společnosti Miroslav Brejcha, technický ředitel Miroslav Filler, obchodní ředitel Miloš Husák, Jiří Fidrmus (výroba) a Pavel Šmída (sanitární služby)

Cíl společnosti: posilovat postavení firmy na trhu a udržet si široké spektrum podnikatelské činnosti

Společnost ELSYST, výrobce a dodavatel speciálních elektronických zařízení, při svém vzniku v roce 1992 navázala na více než čtyřicetiletou tradici původního výzkumného pracoviště. Úspěchy firmy na trhu jsou podle jejího jednatele a ředitele Miroslava Brejchy založeny na uživatelském pojetí nabídky a schopnosti převážně vlastním vývojem a výrobou realizovat za zajímavé ceny technicky progresivní řešení. V rámci komplexu služeb od vývoje po servis našly své uplatnění nejen prvky automatizační techniky, ale i ochranné přístroje a zařízení. Vlastní původní řešení, chráněná řadou patentů, jsou realizována s využitím nejmodernějších konstrukčních prvků a technologií.

Široké spektrum aktivit

Spektrum podnikatelské činnosti společnosti, která má zhruba 35 zaměstnanců, je poměrně široké. Od sanitárních služeb přes spolupráci v řadě jiných oblastí až po vývoj, výrobu, montáž a servis speciálních zařízení. ELSYST je dlouholetým dodavatelem speciální vojenské techniky a servisních služeb. Všechna vojenská letiště v České republice využívají původní nabíjecí soupravy, které jsou určeny pro speciální letecké akumulátory všech světových značek. V elký nabíjecí komplet pro letištní servis byl dodán též do zahraničí. V íce než 1500 průmyslových detektorů kovových magnetických i nemagnetických předmětů z produkce firmy se používá k ochraně technologických linek, strojů a konečných spotřebitelů produktů. Detektory slouží zejména pro vyhledání nežádoucích předmětů na dopravníkových cestách - pásech, v potrubí, pro kontrolu osob a zavazadel, ruční k dohledávání drobných předmětů. Neméně významná je produkce ochranných a odrušovacích filtrů a přístrojů pro kontrolu stavebních hmot. Sanitární služby pro zdravotnická zařízení, od nemocnic po jednotlivé lékařské ordinace, zajišťují sběr a likvidaci nebezpečného odpadu. Momentálně těchto sanitárních služeb využívá více než 500 zákazníků.

Nesmělé začátky

Dvacet pět pracovníků původního státního podniku založilo společnost s ručením omezeným v roce 1992. Základním kapitálem bylo 500 tisíc korun. Každý ze společníků vložil do firmy 20 tisíc. „Začínali jsme téměř od nuly. Nedostali jsme ani korunu,“ říká k tomu dnes jednatel a ředitel Miroslav Brejcha. Podnik se původně v minulosti věnoval programu stavebního zkušebnictví, postupně (především díky Brejchovi) přešel k sanitárním službám, programu elektromagnetické kompatibility a produkci speciální techniky pro armádu. Postupně se vývojový a výrobní program rozšířil o další aktivity. Patří mezi ně i různá kooperace s jinými firmami, kdy se v ELSYSTu věci například jen kompletují. Mezi zákazníky patří česká armáda, zčásti policie ČR, bezpečnostní agentury, dopravní podniky, průmyslové podniky, doly, betonárny, zdravotnická zařízení či farmaceutický průmysl.

Problém č. 1:

Samosprávné podnikání

Transformace státního podniku na s. r. o. vycházela ze zásad samosprávného podnikání, tj. účasti pracovníků na řízení podniku. Po určité době se však ukázalo, že to nebyl příliš šťastný krok a že samosprávné podnikání je jenom pro někoho a určité profese. „Chápu to dnes jako omyl, který byl dán idealistickým chápáním. Při privatizaci státního podniku se nakonec projevil odlišný přístup jednotlivých lidí. Všichni zkrátka neměli odvahu podnikat. Nechtěli ani vložit do vznikající firmy žádný svůj soukromý majetek jako jistinu. Nedalo se tedy ani vzít si bankovní úvěr. Nebylo to ideální ani při rozhodování o některých důležitých věcech a dalším směřování podniku,“ komentuje začátek činnosti soukromé společnosti její šéf. Podle něj by se neměli v podnikání angažovat lidé, jež si neuvědomují různá úskalí a rizika, která jsou s tím spojena. „Neměl by tam být nikdo, kdo k podnikání nemá potřebný vztah. Vyžaduje to rovněž nemalou dávku sebedůvěry, orientace na trhu, prosazení se na něm atd. U nás dokonce převládal názor, že vůbec nepotřebujeme obchodní oddělení nebo marketing, protože zakázky lítají jako pečení holuby do úst,“ poznamenal s tím, že by každému před tím, než začne podnikat, doporučil, aby absolvoval důkladnou zdravotní prohlídku včetně návštěvy u psychiatra. Postupně začali někteří společníci odcházet a zbavovali se svých 20 tisícových podílů. Brejcha je momentálně jediným jednatelem firmy, vlastní devět podílů a v období mezi valnými hromadami s. r. o. má rozhodující slovo. „S. r. o. je horší než manželství,“ poznamenává.

Problém č. 2:

Hledání vhodného sídla firmy

Původně fungoval ELSYST celkem na pěti místech na pražském Smíchově. O všechno ale firma přišla, protože společníci odmítali při privatizaci jakékoliv úvěry. „Angažovali se v tom také různé mafie a zájmové skupiny, které měly o nemovitosti zájem. Privatizační komise chtěla jednotlivé objekty privatizovat zvlášť. Po vzniku s. r. o. ale nikdo nechtěl nic koupit. Z původního sídla jsme si tedy odnesli jenom to, co jsme měli v hlavě. Od té doby jsme se stali jakousi plovoucí společností, která putovala po několika místech v hlavním městě,“ říká ředitel. Zhruba po pěti letech nejistého stálého sídla a neustálého stěhování se po Praze se nakonec podařilo najít objekt, který má společnost pronajatý od Akademie věd a sídlí v něm téměř osm let.

Problém č. 3:

Zaměstnanci

Nezbytným předpokladem pro funkční provoz společnosti jsou podle jejího ředitele vysoké nároky na zaměstnance. „Nikoho tady nedržíme násilím. Zároveň ale vyžadujeme maximální profesionalitu. Je zajímavé, že vůbec nezáleží na věku. Spíše jde o to, aby jim neujel vlak a aby na sobě dál pracovali. Upřímně řečeno, rozhodně bych v našem podniku uvítal větší produktivitu práce a vyšší výkony,“ konstatuje Miroslav Brejcha. S úrovní a pracovním výkonem zaměstnanců souvisí i výše obratu a zisku. V loňském roce měl ELSYST obrat 15,5 milionů korun, což bylo zhruba o několik milionů méně než v předchozím roce.

Problém č. 4:

Specializace - ano či ne?

Velké spektrum podnikatelských aktivit pomáhá podniku podle jejího ředitele a jednatele přežít a překonat různé překážky, se kterými se v jednotlivých sférách musí potýkat. „Trh je nevyzpytatelný. Všechno ale také záleží na lidech. Specializace by měla význam například v případě silné vazby na tuzemský nebo zahraniční kapitál,“ poznamenal Miroslav Brejcha. Dodal, že úspěšnost podnikání v jedné sféře může vykompenzovat neúspěch v té druhé. „Když podnikám ve třech, čtyřech či pěti oblastech a jsem schopen je utáhnout, tak je to pro mě mnohem větší jistota, že mě dílčí neúspěch nezničí.“ Vzhledem k širokému záběru podnikatelské činnosti musí management firmy pečlivě sledovat i změny v legislativě ve všech oblastech, kterým se věnuje. V případě sanitární služby šlo třeba o novelu zákona o odpadech, kdy se během několika málo dnů musela firma nové normě v různém směru přizpůsobit. „Zvládli jsme to do tří dnů,“ konstatuje ředitel.

Problém č. 5:

Finance

Podnikání společnosti čas od času vyžaduje nějaké finanční půjčky. Většinou se jednalo o překlenovací úvěry v případě velké zakázky. „Pokud se jedná o lukrativní zakázku například ve výši 10 milionů, tak si občas půjčit potřebujete. Nikdy mi ale úvěr neposkytla žádná banka. To byla zcela marná snaha. Peníze ve výši řádově 2-4 miliony korun jsem získal od jedné zájmové skupiny díky svým konexím,“ uvedl ředitel společnosti. Občas se firma v rámci svých některých projektů snaží získat peníze ze státní pokladny. Někdy získala návratnou nebo nenávratnou dotaci. Díky dotaci z ministerstva průmyslu a obchodu, kterou společnost dostala v rámci konsorcia, byl vyvinut nový diferenční kalorimetr. Ten slouží k rychlému ověřování vlastností cementů, jež se projeví na tvaru hydratační křivky. Jsou to například pevnost, falešné tuhnutí, počátek tuhnutí, vliv příměsí nečistot a podobně. Nový kalorimetr může ověřit tyto vlastnosti během několika desítek minut. Doposud podnik prakticky vůbec nevyužívá možnost finanční pomoci prostřednictvím různých programů Evropské unie, jako je třeba PHARE. Brejcha však nevylučuje, že v budoucnu se v rámci nových projektů bude jeho firma snažit získat potřebné finanční zdroje i v tomto směru.

Rady Profitu

Pečlivě si rozmyslete, s kolika lidmi chcete založit společnost s ručením omezeným. Důležitý je rovněž jejich přístup k podnikání. Pokud nemají podnikatelského ducha a diametrálně se názorově vzájemně liší, je lepší přesvědčit je, aby svůj podíl prodali. V případě velké zakázky, která je pro firmu lukrativní, je možné si vzít překlenovací úvěr. Často je ale lepší mít finanční rezervy, které se dají v těchto případech využít. Před rozhodnutím pustit se do podnikání je rozumné nechat se důkladně vyšetřit lékařem. Riziko vzniku neočekávaných chorob (včetně infarktu či psychických nemocí) je mnohem větší.

Detektory slouží zejména pro vyhledání nežádoucích kovových předmětů.

FOTO: ARCHIV

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
DVB-T2 již pro 83 % domácností. Nové pokrytí hlásí Černá hora a Lysá hora
Objevil se první dvoujádrový Ryzen, vzorek mobilního čipu s GPU Radeon Vega 3
Samsung udělá z mobilů ještě lepší počítače. Na Galaxy S8 a Note8 poběží Linux
Nejlepší protipirátská ochrana Denuvo padla. Cracky vznikají ještě v den vydání her
Podle výrobců grafik ještě těžní mánie nekončí, vydrží prý minimálně do konce roku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít