Srdce za půl miliardy. Za 10 let transplantace zachránila stovky pacientů - Euro.cz

Přihlášení

Srdce za půl miliardy. Za 10 let transplantace zachránila stovky pacientů

, try,
Srdce za půl miliardy. Za 10 let transplantace zachránila stovky pacientů
Zdroj: čtk

Šanci na další život díky transplantaci srdce dostanou v Česku ročně desítky nemocných. Za posledních deset let jich tento výkon u Všeobecné zdravotní pojišťovny podstoupilo 437 pacientů a částka, kterou za to pojišťovna zaplatila, přesáhla 485 milionů korun. Statistiku zveřejnila VZP při příležitosti Světového dne srdce, který připadá na čtvrtek 29. září.

Nejstarší člověk s transplantovaným srdcem v Česku je klientem VZP – nový orgán dostal v roce 2005, kdy mu bylo 74 let. Od té doby žije aktivním životem a letos je mu 85 let.

Porovnání jednotlivých let za uplynulé desetiletí ukazuje, že počet těchto výkonů průběžně roste, i když se zřejmými výkyvy. „Ty jsou ovšem dány především počtem orgánů, které jsou v tom kterém roce pro transplantaci k dispozici,“ vysvětluje Tichý.

Vývoj transpantací srdce za období 2006 až 2015 u VZP
Zdroj: VZP

„Důležitý je ale nejen počet transplantací, ale i to, že se díky novému srdci výrazně prodlužuje život pacientů a zvyšuje se jeho kvalita. Zlepšení pozoruje nemocný již v prvních dnech po operaci. Rekonvalescence postupuje rychle, už v prvních týdnech se nemocný vrací k normálnímu životu,“ dodává Tichý.

Za padesát let na světovou špičku

Průkopníkem transplantací je v Česku pražský IKEM. První srdce zde transplantovali již před třiceti lety, 31. ledna 1984. Pacient s ním žil třináct let a zemřel v roce 1997.

VZP podle svého mluvčího toto specializované pracoviště nadstandardně podporuje: „V roce 2013, kdy na zdravotnictví dolehly největší restrikce způsobené hospodářskou krizí, jsme nastavili pro IKEM výrazně vyšší úhrady, než jaké stanovila úhradová vyhláška. IKEM měl díky tomu na péči o klienty naší pojišťovny k dispozici 253 milionů, zatímco podle vyhlášky to mělo být 108 milionů korun.“

Vůbec první transplantaci srdce v Československu provedl v roce 1968 tým profesora Karola Šišky v Bratislavě. Čtyřiapadesátileté pacientce se podařilo srdce voperovat, ale vydrželo jen asi pět hodin.

Od té doby udělal celý obor obrovský skok vpřed a Česká republika se zařadila mezi deset nejúspěšnějších zemí ve světě, co se týče počtu transplantací srdce na milion obyvatel.


Čtěte také:

Alzheimer. Léčba stojí pojišťovny miliardu a nemoc se závratně šíří

Chaos ve VoZP: ředitel se o svém odvolání dozvěděl z Babišových novin