Spotřebitelská nálada v Německu se drží na nejvyšší úrovní za 16 let - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Spotřebitelská nálada v Německu se drží na nejvyšší úrovní za 16 let

, čtk,
Spotřebitelská nálada v Německu se drží na nejvyšší úrovní za 16 let
Zdroj: Profimedia.cz

Spotřebitelská nálada v Německu dále vzrostla a udržuje se na nejvyšší úrovni za 16 let. Optimismus Němců nad budoucností ekonomiky jen stoupá. Přispívá k tomu skvělá kondice trhu práce. Vyplývá to ze zprávy výzkumné společnosti GfK.

Index spotřebitelské důvěry GfK na srpen, vycházející z průzkumu mezi dvěma tisíci Němců, stoupl na 10,8 bodu z dosavadního červencového rekordu 10,6 bodu a byl tak nejvyšší od října 2001, kdy činil 11,0 bodu. Analytici oslovení agenturou Reuters přitom předpokládali, že bude stagnovat.

„Podle názoru spotřebitelů německá ekonomika nyní jede naplno,“ prohlásil analytik GfK Rolf Bürkl s tím, že optimismus ohledně vývoje ekonomiky a příjmů jen roste. Spotřebu i hospodářský růst stimuluje příznivá situace na trhu práce, kde míra nezaměstnanosti s každým měsícem klesá na nové minimum. Bürkl podotkl, že globální rizika, jako je odchod Británie z Evropské unie, obchodní restrikce USA a problematické vztahy Německa s Tureckem, německé spotřebitele příliš nezneklidňují.

Čtěte také:

Eurozóna prosperuje. Německý přebytek kompenzuje schodek Francie

Německá ekonomika zrychlila v prvním kvartále tempo růstu na 0,6 procenta

Německá ekonomika se vzpírá globálním rizikům. Export dosáhl nového maxima