Spotřeba v recesi

28. května 2009, 18:20 - Vadim Fojtík
28. května 2009, 18:20

Obchodníci prodali velkým firmám až o pětinu méně zemního plynu

Český trh se zemním plynem se propadá do hluboké recese. Především v kategorii velkoodběratelů, tedy velkých průmyslových firem. Spotřeba zemního plynu ve zmíněné kategorii klesla za posledních šest měsíců meziročně zhruba o patnáct procent. Vyplývá to z údajů, které má týdeník EURO k dispozici.

Odstávky nepomohly

Negativní trend ve spotřebě potvrzuje i největší tuzemský obchodník se zemním plynem RWE Transgas. „Hospodářský propad v České republice se projevil poklesem spotřeby u velkoodběratelů zhruba o patnáct procent. V ostatních zákaznických kategoriích odpovídá pokles spotřeby teplotnímu vývoji,“ reagoval mluvčí firmy Martin Chalupský na otázku, jak se krize projevila za posledního půl roku na odbytu zemního plynu. Jinak řečeno, velké firmy šetří, domácnosti odebírají takřka stejné množství v závislosti na venkovních teplotách.
Obdobně reagoval i další významný tuzemský obchodník společnost Vemex. Viceprezident firmy pro marketing Hugo Kysilka tvrdí, že propad spotřeby zemního plynu u velkoodběratelů poklesl za posledních několik měsíců o patnáct až dvacet procent. „Další obchodníci jsou na tom zhruba stejně,“ konstatoval. Největší propad je patrný především u firem, které vyrábějí materiál pro stavebnictví, například u producentů cihel. Část těchto společností má totiž kvůli ekonomické krizi problém s odbytem zboží. Zpočátku jej řešila technologickými odstávkami, v jejichž průběhu opravila výrobní linky. Poptávka po stavebních materiálech však neožila ani po ukončení oprav, a proto mnoho firem dosud neuvedlo výrobní zařízení do provozu a vyčkává, až se zlepší situace. Obdobně jsou na tom i další velcí odběratelé zemního plynu, třeba skláři. „Pekárny, služby a další zatím naopak odběry nesnižují,“ konstatoval Kysilka. Společnost Vemex loni v Česku prodala zhruba 840 milionů metrů krychlových plynu. A původní plány pro letošní rok počítaly s nárůstem prodejů na 850 milionů kubíků. Vemex však nyní musel přehodnotit situaci. „Předpokládáme, že letos prodáme 720 až 740 milionů kubíků. To je však značně optimistický odhad,“ vysvětlil Kysilka. Pro obchodníky se zemním plynem je kategorie velkoodběratelů klíčová. Na celkové spotřebě uvedeného paliva se v Česku podílejí zhruba 45 procenty. Střední odběratelé pak zhruba z desetiny, maloodběratelé přibližně třinácti procenty a domácnosti třetinou.

Bude hůř

Pokles poptávky u velkoodběratelů však nejen neskončil, ale měl by se naopak ještě prohloubit. „Předpokládáme, že pokles spotřeby dosud nedosáhl svého dna a bude pokračovat i v příštích měsících,“ uvedl Martin Chalupský z RWE Transgas. Firma rovněž konstatovala, že registruje mírný nárůst pohledávek po lhůtě splatnosti ve všech zákaznických kategoriích.
Šéf představenstva RWE Transgas Martin Herrmann se počátkem letošního roku obával, že někteří významní firemní zákazníci ekonomickou krizi nepřežijí a nebudou moci nejen předchozí faktury za odběr plynu uhradit, ale současně jej i přestanou odebírat. To by se negativně projevilo i v hospodaření RWE. Takové obavy se však zatím nepotvrdily. „Žádný z našich velkých zákazníků v důsledku krize neukončil odběr zemního plynu od RWE,“ upozornil Chalupský. Možná i proto, že dodávka energií je pro fungování firem životně důležitá.
Informace o poklesu spotřeby zemního plynu potvrzují i údaje zveřejněné Bilančním centrem. Spotřeba zemního plynu v prvním letošním čtvrtletí meziročně klesla o 6,3 procenta na 3,392 miliardy metrů krychlových. Údaje jsou po odečtení vlivu venkovních teplot na spotřebu. Bilanční centrum, které spotřebu zemního plynu sleduje, rovněž v predikcích odhaduje, že pokles bude pokračovat i v následujících měsících. Aktuální čísla o dubnové spotřebě plynu zatím nejsou k dispozici, ale Bilanční centrum již dříve v předpovědích uvedlo, že klesne meziročně o 5,5 procenta na 700 milionů metrů krychlových plynu. Odhad je však z prosince loňského roku. Odborníci, které týdeník EURO v této souvislosti oslovil, předpovídají, že propad bude ještě o několik procent vyšší. V době, kdy odhady vznikaly, totiž nikdo nepředpokládal, že situace největších odběratelů bude natolik špatná. V predikci z prosince loňského roku Bilanční centrum odhadlo, že letos v lednu poklesne spotřeba zemního plynu meziročně o 2,2 procenta. V reálu to však nakonec bylo o šest procent. Únorové odhady předpokládaly propad o 0,2 procenta, ve skutečnosti však dosáhl 8,1 procenta. „Je třeba se obávat vývoje v dalších měsících letošního roku, především v těch po letních prázdninách. Procentní propad poptávky v kategorii velkoodběratelů může být v meziročním srovnání až dvouciferný,“ uvedl dobře informovaný zdroj. Propad spotřeby zemního plynu způsobený ekonomickou krizí zasáhl nejen Česko, ale i celou Evropu. I kvůli tomu ruský plynárenský koncern Gazprom, klíčový dodavatel suroviny na starý kontinent, oznámil, že by v reakci na slabou poptávku mohl snížit těžbu plynu až o osmnáct procent. „Objem těžby zemního plynu vzhledem ke spotřebě trhu bude 450 až 510 miliard metrů krychlových,“ sdělil tiskové agentuře Interfax náměstek ředitele Gazpromu Alexandr Ananěnko. Loni firma vytěžila 550 miliard metrů krychlových zemního plynu. V dubnu klesla Gazpromu těžba o 28 procent – na nejnižší úroveň za posledních deset let. Gazprom přitom disponuje největšími zásobami plynu na světě a kryje evropskou spotřebu z jedné čtvrtiny. Česko je na jeho plynu závislé z 80 procent.

Ceny klesnou

K oživení spotřeby zemního plynu v kategorii velkoodběratelů příliš nepomohlo ani snížení jeho cen. „Od počátku roku cena zemního plynu pro velkoodběratele klesla ve srovnání s loňským rokem až o 50 procent. V kategorii domácností očekáváme, že cena bude do konce roku také klesat,“ konstatoval mluvčí RWE Chalupský. Snížení průměrných cen pro domácnosti by mělo nastat již ve třetím letošním čtvrtletí. Počítá s ním i další tuzemský obchodník E.ON. Ten však stejně jako jeho konkurent RWE nesdělil, jak velká by sleva měla být. Naopak Pražská plynárenská uvedla, že ve třetím čtvrtletí sníží ceny minimálně o dvě procenta. Další zlevnění by mělo následovat i v posledním letošním čtvrtletí. Jak velké bude, však lze odhadnout jen obtížně. Někteří analytici hovoří zhruba o pěti až deseti procentech.

Graf: Pokles
Spotřeba zemního plynu v ČR (v m3) v roce 2009 a meziroční změna (v %) po odečtení vlivu venkovních teplot

Měsíc Milionů metrů krychlových Meziroční změna (v procentech)
leden 2009 1298,7 -6
únor 2009 1104,4 -8,1 březen 2009 988,4 -4,7 *duben 2009 700 -5,5
květen 2009 440 -4,6 červen 2009 330 -2,7 červenec 2009 310 -3,6 srpen 2009 310 -0,9 září 2009 420 -12,5 říjen 2009 710 -3,3 listopad 2009 1030 +1,2 prosinec 2009 1240 +4,6

* duben až prosinec 2009, odhad z prosince 2008
Pramen: Bilanční centrum

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Bitcoin na novém rekordu. Právě pokořil cenu 6000 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít