Spory lze řešit i on-line

28. června 2004, 00:00 - ZDENĚK KUBÍN
28. června 2004, 00:00

INFORMAČNÍ TECHNOLOGIE A ROZHODČÍ ŘÍZENÍ Počet podnikatelů oceňujících výhody rozhodčího řízení roste. Vede je k tomu zejména rychlost řízení. Možnosti využití rozhodčích soudů od června rozšířila novinka: on-line rozhodčí řízení.

Předseda Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře ČR a Agrární komoře ČR Bohuslav Klein

INFORMAČNÍ TECHNOLOGIE A ROZHODČÍ ŘÍZENÍ

Počet podnikatelů oceňujících výhody rozhodčího řízení roste. Vede je k tomu zejména rychlost řízení. Možnosti využití rozhodčích soudů od června rozšířila novinka: on-line rozhodčí řízení.

Ze statistik jednoznačně vyplývá, že počet sporů, které řeší rozhodčí soud, narůstá. Podnikatelé oceňují především rychlost rozhodčího řízení a rychlejší domožení se práva. Nálezy rozhodčího řízení totiž mají stejnou právní hodnotu jako výroky soudů. A protože je rozhodčí řízení jednoinstanční (tedy bez možnosti odvolání a protahování sporu), je rychlejší i jeho vymahatelnost.

REAKCE NA POPTÁVKU

Podnikatelská sféra v poslední době vyslala Rozhodčímu soudu signály, že by uvítala další možnosti rozhodčího řízení, hlavně i při drobnějších sporech. „Máme tisíce drobných sporů, které musíme řešit u soudů. Ve firmě se jimi musí zabývat minimálně jedna pracovní síla, k tomu projednávání u soudů trvá poměrně dlouho. To celé projednávání sporů prodlužuje. A i když se jedná o spory o relativně malé částky - třeba několikatisícové - jejich velké množství ve svém celku představuje již značné sumy,“ říká předseda Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře ČR a Agrární komoře ČR Bohuslav Klein. Odpovědí na rostoucí poptávku je právě zřízení rozhodčího řízení on-line, tedy možnost řešit spory prostřednictvím internetu. Zvláštní dodatek Řádu pro rozhodčí řízení (právě pro on-line řízení) byl podle Kleina zpracováván zhruba rok, protože bylo nutné zapomenout na sebemenší maličkost, která by průběh takovéhoto rozhodčího řízení ohrozila či zpochybnila. Autoři řádu přitom zároveň museli vyhovět také požadavkům na jednoduchost, funkčnost a finanční efektivitu takto vedeného sporu.

HLAVNĚ DROBNÉ SPORY

Klein nepočítá s tím, že rozhodčí řízení on-line bude vhodné univerzálně, tj. pro většinu sporů. Vhodné je totiž především pro menší spory, v nichž se jedná o relativně menší částky a zároveň o určité typové spory, často s velmi podobným obsahem. Může se například jednat o neplnění podmínek u pojistek u fyzických osob nebo nedodržování smlouvy o půjčce. Rozhodčí soud předpokládá, že většina těchto sporů bude vedena proti fyzickým osobám. Podle vyjádření Bohuslava Kleina se odhaduje, že z několika desítek tisíc sporů tohoto typu, jimiž se doposud musely zabývat soudy, bude 15-20 řešeno právě tímto způsobem. To by mělo částečně odlehčit státním soudům. Výhodami jsou tedy snížení zátěže státních soudů, dostižitelnost dlužníka (těžko se může vyhýbat převzetí poštovní zásilky se soudní žalobou či obsílkou), rychlost rozhodnutí a následná vymahatelnost. Služba je zpoplatněna - minimálně bude stát 3000 korun. U typově lehčích případů se rozhodnutí předpokládá do čtyř až pěti týdnů. Ikdyž byl Řád pro rozhodčí řízení on-line již schválen a zveřejněn, na první takto řešené spory si ještě počkáme. K realizaci konkrétních řešení dojde pravděpodobně do pěti měsíců, protože firmy musí dodatek on-line řádu zakomponovat do obchodních podmínek.

JAK NA TO?

Zmíněný Řád umožňuje, aby elektronickou formou byla nejen činěna všechna podání, ale aby též samotné řízení bylo vedeno touto formou a aby byl stejnou formou vydán i rozhodčí nález. Celé internetové rozhodčí řízení je možné pouze v tom případě, že se na něm obě strany smluvně dohodly a že se podrobily Řádu on-line. Administračním místem je adresa Rozhodčího soudu pro rozhodčí řízení on-line na adrese www.arbcourtonline.cz. Prostřednictvím tohoto místa mohou účastníci zahájit rozhodčí řízení a hradit všechny poplatky s vedením rozhodčího řízení on-line. Strany sporu nemusí mít certifikovaný elektronický podpis. Ten ale musí mít rozhodce, což je logické - do jím odeslané pošty i elektronicky vydaného rozhodčího nálezu nesmí mít nikdo možnost zasáhnout. I když je rozhodčí nález vydán v elektronické podobě, na žádost účastníka ho Rozhodčí soud vydá také v listinné podobě. Účastníci mohou také kdykoliv požádat Rozhodčí soud o vydání určitého dokumentu vedeného na sudišti rovněž v listinné podobě.

DOPORUČENÁ ROZHODČÍ DOLOŽKA PRO ŘÍZENÍ ON-LINE

Všechny spory, které vzniknou z této smlouvy anebo v souvislosti s ní, budou rozhodovány s vyloučením pravomoci obecných soudů s konečnou platností v rozhodčím řízení u Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře České republiky a Agrární komoře České republiky v Praze podle jeho Řádu on-line jediným rozhodcem určeným předsedou Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře České republiky a Agrární komoře České republiky. Strany pro toto řízení volí tyto e-mailové adresy pro vedení řízení on-line: ………. ……….

Tato rozhodčí smlouva je nedílnou součástí smlouvy č. … ze dne …. uzavřené mezi smluvními stranami.

V Praze dne ….. …………… …………

podpisy smluvních stran

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít