Sportovní vysoká škola běží i soukromě

27. srpna 2011, 09:32 - Tomáš Nohejl
27. srpna 2011, 09:32

Už i evropskou B licenci fotbalového trenéra, ojedinělou specializaci wellness nebo roční kurz výživového poradce můžete vystudovat na soukromé vysoké škole tělovýchovy a sportu.

Foto: archív Palestry

Financování českého sportu prochází teprve 21 let po změně společenských poměrů výraznou restrukturalizací. S ní roste význam soukromých a individuálních aktivit. Zjednodušeně: Naučte se starat sami o sebe víc a líp. To platí i pro oblast tělovýchovného vzdělávání. Už neplatí monopol státních institucí – Fakulty tělesné výchovy a sportu UK v Praze nebo Fakulty tělesné kultury UP v Olomouci.

Dobře to vědí i na vysoké škole Palestra (název z řeckého palaístra, znamenajícího čtvercové hřiště pro výcvik boxu, zápasu a skoku dalekého, později bylo součástí gymnasií

a lázní). Škola, sídlící v zámečku v Hostavicích na východním okraji Prahy, vznikla už v roce 1990. Začala s pomaturitním studiem a přes vyšší odbornou školu získala před sedmi lety státní akreditaci pro tříleté bakalářské studium tělovýchovy a sportu.

K tomu pořádá rekvalifikační kurzy a semináře, zabývá se grantovými projekty, provozuje diagnostické centrum a další aktivity.

Fotbaloví trenéři – to je průlom

Je to bomba,“ rozplývá se Tomáš Mirovský, tajemník jednatele Palestry o fotbalové specializaci. Studium B licence UEFA nejpopulárnějšího sportu v zemi s požehnáním fotbalové asociace znamená průlom v oblasti odborného vzdělávání v zemi. „Dosud jsme pomáhali spíše spoluvytvářet vzdělávací systémy u menších sportů, jako je americký fotbal nebo karate. Teď spolupracujeme s největším sportovním svazem a oslovujeme i další,“ dodává.

Jen pár čísel: Český fotbal aktuálně registruje 512 780 členů, 10 343 trenérů, z toho 2 708 jich má B licenci. Ta opravňuje vést mužstva na krajské úrovni, tedy od páté nejvyšší soutěže. Garantem studia bude ústřední trenér středočeské župy Milan Kormaník. Ten má už A licenci UEFA a spolupracoval i s národním týmem do 21 let.

V rámci našeho studia získá absolvent širší vzdělání, navíc máme vyjednáno více hodin praxe, než by dostal, kdyby o B licenci usiloval jen přímo pod fotbalovou asociací,“ vysvětluje Mirovský. Dohodu má například v nedalekém mládežnickém centru Viktorie Žižkov, kde působí vicemistr Evropy z roku 1996 Radek Bejbl.

Wellness – boom progresivního odvětví

Wellness je zcela nový bakalářský program, který chce připravit komplexní manažery pro kluby i lázně. „Hardware“, tedy zařízení v zemi je často na nové, modernější než v mnoha západních zemích. Chybí mu ale „software“, poučení specialisté, kteří ho umějí využít odborně, ale i komerčně. Zvlášť v době, kdy i financování lázeňství přechází do soukromých rukou.

Máme dva specialisty, uznávané světové odborníky českého původu z Camosun College a Canadian Tourism College v Kanadě, a ti se jen diví, kde při tomto systému na provoz tak kvalitních zařízení vyděláme,“ dodává Mirovský. Proto spolupracují s progresivním komplexem Tree of Life v Lázních Bělohrad. Relativně méně známé místo, ovšem díky kvalitě navzdory vyšším cenám s 80procentní vytížeností!

Palestra

Vysoká škola tělesné výchovy

a sportu a Vyšší odborná škola

• existuje od roku 1990

• sídlí v Praze-Hostavicích

• hlavní obor Sportovní a kondiční specialista

• čtyři katedry

• zhruba 300 studentů, běží tu i další kurzy a projekty

• roční školné 58 000 Kč

• roční rozpočet asi 12 milionů Kč

známí studenti: kanoista Štěpánek, atletka Fuchsová, bikeři Prokop a Škarnitzlová, basketbalový manažer Stara

Lidi z praxe vám za pár hodin předají tolik zkušeností, co vám nedají roky teoretického studia,“ potvrzuje Karel Vancl, manažer celoživotního vzdělávání z Palestry. Přihlásit se mohou i cizinci v rámci programu Erasmus, stejně běží i stáže Čechů.

Zdejší studenti pravidelně pomáhají na řadě velkých sportovních podniků v zemi – na Prague International Marathonu, Jizerské padesátce a dalších. „Bikerka Jitka Škarnitzlová jela závod Kolo pro život na Šumavě, pak celé odpoledne masírovala a pak se znovu převlékla do dresu a šla si na stupně vítězů pro cenu,“ usmívají se oba nad příkladnou aktivitou. Mezi absolventy Palestry se řadí olympijský medailista kanoista Štěpánek, běžkyně Fuchsová, manažer basketbalistů Stara z Pardubic a další známá jména.

Výživa – a další celoživotní vzdělávání

Roční program Výživový poradce je součástí celoživotního vzdělávání. „Jeho absolventi získají certifikát odbornosti. Český zákon ho zatím k provozování praxe nevyžaduje, ale chystají se legislativní úpravy. Souvisí to s všeobecným společenským vývojem, kdy si lidé zvykají platit za služby trenérů i nejrůznějších poradců,“ tvrdí Vancl.

Do jednoho ročníku Palestry obvykle nastupuje okolo stovky studentů, kteří získají postupně odborné „glejty“ z mnoha oborů. „Většinu z nich velmi dobře známe. Jsou to solidní lidi, máme osobní vztahy,“ potvrzuje tajemník Mirovský.

Jak by ne – roční studium vyjde „klienta“ na 58 tisíc korun. K tomu si platí dopravu a ubytování na kurzech. „Většina z nich ale studium dokončí. To spíš my někoho vyhodíme, pokud si myslí, že když platí, nemusí plnit všechny povinnosti a termíny.

Roční provoz školy spolkne asi 12 milionů korun – táhne se bez státních dotací jen ze školného. Některé typy studia platí svým zaměstnancům firmy, jiní studují s podporou grantových projektů, například volnočasových aktivit pro Vězeňskou službu. Vedle hostavického zámečku má Palestra v pronájmu ještě jednu budovu v Kbelích. Veškerá sportoviště si taky najímá. Na plný úvazek zde pracuje 14 lidí, další skoro stovka odborníků zde přednáší nebo vede kurzy.

Vidíte, jde to taky. I bez taťky státu…

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
Retro: Ford Mustang přežil i zlé časy. A dnes je to úplný…
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC ztrácí. ABT má řešení
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Technologie
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít