Sportbary: dílna na peníze

14. června 2004, 00:00 - JIŘÍ PINKA, RADAN DOLEJŠ
14. června 2004, 00:00

Pobočky sázkových kanceláří vtrhly i do lokálů a barů, aby hosté při sledování sportovních přenosů mohli své tipy hned vsadit. Český herní byznys je tak stále zajímavější i pro drobné podnikatele.

Provozovatelé mohou vydělat na pronájmu části baru sázkové kanceláři, která zde otevře pobočku. Nezanedbatelný je také příliv sportuchtivých návštěvníků, kteří se při sázení také osvěžují pivem a dalšími nápoji. Na své si přijdou i další podnikatelé - hospodští, trafikanti a prodejci různého zboží, když s nimi sázková kancelář uzavře smlouvu o přijímání sázek. Jejich odměna se potom odvíjí od objemu prosázených částek.

Stěhování poboček sázkových kanceláří do barů a restaurací je trendem posledních dvou až tří let.

„V současné době máme již polovinu z 880 poboček umístěnu ve sportbarech,“ říká tiskový mluvčí Tipsportu Lubomír Ježek. Tento leader na trhu kurzových sázek otevírá každý týden dvě až tři nové pobočky, a to hlavně v barech. Pozadu při přesunu zájmu do sportbarů nezůstává ani tuzemská dvojka - Fortuna - a další sáz-kařské firmy. Také největší firma na loterijním trhu, společnost Sazka, přiznává, že kurzové hry si nejlépe vedou v barech nebo hospodách.

Už nyní živí celý domácí sázkařský trh včetně kasin a loterií 360 společností a na padesát tisíc lidí, uvádí ministerstvo financí. Firmy shodně hlásí: lidé podlehli evropskému trendu a chodí sázet a při té příležitosti si k tomu dají i třeba pivo. Boom je tak velkou příležitostí pro majitele barů a restaurací. Radost jim mohou kazit snad jen nároky České televize na poplatky za sledování televize.

HLEDÁNÍ SYMBIÓZY

„Jsou lokality, do kterých bychom se rádi dostali. Najít ale dobré místo je problém zejména ve velkých městech, ačkoliv se hlásí mnoho zájemců. V Česku už nenajdete město pod deset tisíc obyvatel, kde nemáme svoji pobočku,“ tvrdí zástupci Fortuny.

Trochu jinak je na tom Sazka. Její síť sedmi tisíc terminálů už velké rozšiřování nepotřebuje. Výjimkou bude chystaná novinka výherních videoautomatů, ty chce Sazka rozšířit do hospod, barů a heren po celé republice.

Provozovatelé barů a restaurací se ucházejí také o přízeň Tipsportu. Podobně jako další firmy začal v devadesátých letech budovat svou síť od největších měst. V Praze má už asi sedmdesát poboček a postupně se dostal až do míst s 1500 až 2000 obyvateli.

„Když není v okolí jiný bar a jde o zajímavé místo, kývneme. Důležité je posouzení rentability provozu,“ upozorňuje Ježek. Buď vzniká zcela nový bar, nebo do existující podniku vstupuje jen pobočka sázkové kanceláře. Jde o individuální dohodu o pronájmu s majitelem provozu. Důležitý je ale dostatečný prostor pro sociální zázemí, kurzové tabule, stolky, židle a velký bar. V centru jsou potom rozmístěny televizní obrazovky, což je důležité i kvůli teletextu, na kterém se objevují kurzové nabídky i výsledky. Mnoho lidí si už také myslí, že české sportbary jsou lepší než v zahraničí.

„Majiteli třeba pomůžeme tím, že zafinancujeme velkoplošnou projekci,“ říkají například ve Fortuně.

Podobně pomáhá partnerům i Sazka. Sama téměř neprovozuje žádné pobočky ani sběrny, ale nechává to na jiných firmách. Zájemce, který by chtěl ve své provozovně umístit její terminál, musí být bezúhonný a mimo jiné složit finanční jistinu. Její výše se odvíjí od předpokládaného obratu, čím atraktivnější místo, tím vyšší kauce.

„Ta slouží jako záruka pro případ, že by byl problém s vyplacením utržených peněz,“ říká tiskový mluvčí Sazky Zdeněk Zikmund. Sazka také zájemce zdarma vyškolí a poskytne mu propagační předměty. Zisk obchodníka se počítá procentem z obratu. Jiné procento je z podané Sportky a jiné z prodaného lístku na koncert Super-star. Výše provize je tajná, stejně jako další obchodní podmínky.

„Především ale všem našim partnerům poskytujeme zdarma marketingovou a reklamní podporu,“ vyzdvihuje Zikmund.

SBĚRNY HLAVNĚ PRO LOTERIE Podobný režim platí i pro kurzové sázky v různých provozech. Člověk si například při nákupu sportovního oblečení může ještě vsadit na svůj tým. „Zde nemáme své zaměstnance, jde o jednoduchý provoz přes terminál počítače. Výhru si sázející může s určitým omezením vybrat i jinde,“ informoval Ježek. Sázky se přijímají také v hospodách a v trafikách. Za tuto činnost Fortuna provozovatelům vyplácí menší fixní částku a určité procento z vybraných peněz. Síť takových sběren, která obetkala především menší města, se již ale moc nerozšiřuje. „Člověk má přijít do komfortní sázkové kanceláře a ne se nechat rušit někým, kdo si třeba kupuje noviny,“ obhajují nový trend zástupci Fortuny. V hospodách se prý také někdy stalo, že výčepní vybrané peníze obratem vložil třeba do nákupu piva. Sběrny tak využívá hlavně Sazka, která má na nich postavenu celou živnost. Drtivou většinu z jejích sedmi tisíc terminálů lze totiž použít pouze pro podání tiketů do číselných loterií. Pro kur-zové sázky je vhodné zhruba třináct set automatů. Proč nejsou kurzové terminály rozšířené po celé zemi, když jen loni se na nich zvedl obrat o šedesát procent, je jasné. „Ovládat terminál pro číselné loterie je velmi jednoduché. To se už nedá říct o přístrojích na kurzové sázky, proto jich je tak málo,“ vysvětluje tiskový mluvčí Sazky Zikmund. A dodává, že na terminálech v barech mají vyšší obrat než na stejných přístrojích v trafikách. INTERNET MÁ SMŮLU

Ve světě nabývá na rozmachu také sázení přes internet. Je to mnohem pohodlnější než chodit vyplňovat tikety do hospody. Navíc má hráč přímo při sázení k dispozici nekonečnou studnici sportovních informací.

U nás ale něco takového - alespoň legálně - nejde. Sázení přes internet je totiž ze zákona zakázáno. Oficiální vysvětlení zní, že by nebylo možné ověřit, zdali je sázející starší osmnácti let. I tak se však dá u nás sázet na internetu, a to přes zahraniční společnosti. Kontrola takového sázení je prakticky nemožná, byť je takové sázení nelegální a hráčům hrozí pokuta až 50 000 korun.

Nedávno rozvířila vody britská sázková kancelář Betsson. Ta Čechům oficiálně nabízí sázení přes internet s tím, že podniká z Velké Británie a protože obě země jsou v Evropské unii, není v tom žádný problém. České kanceláře samozřejmě protestují, protože jim Betsson bere zisky. Není to ale jediná firma. Běžně se sází po internetu u jiných společností, například ze Spojených států nebo z nějakých daňových rájů. Firmy totiž vypisují kurzy i na česká sportovní utkání. Ty nejpopulárnější internetové kanceláře si neberou žádné manipulační poplatky, jen mají o něco nižší kurzy. České hráče na sázení v cizině láká především vidina příjmu v amerických dolarech, které do Česka chodí v podobě šeku.

HISTORICKÁ HRA I VÝHRA Nejstarší hra v Česku se jmenuje hra Sazka. Hraje se od roku 1956 a týká se sportu. Není to však hra kurzovní. Nevypisuje se kurz, ale sází se pouze na vítězství/prohru nebo remízu. Minulý týden neznámý hráč vyhrál vůbec rekordní částku v celé historii - přes dva miliony za 64 vsazených korun. Vsadil na třináct zápasů z druhé české fotbalové ligy a na první ligu v Norsku a Finsku. JAK VZNIKÁ SPORTBAR Podmínky symbiózy baru a pobočky jsou smluvní Nejde o franchising sázkové kanceláře Podnikatelé pouze pronajímají prostor Pracovníci pobočky jsou zaměstnanci sázkové kanceláře Občas i vyhraji

Pan K. z Prahy se považuje za běžného sázkaře. Začínal před deseti lety s vidinou snadného příjmu. „Hned jsem ale poznal, že vydělávat budou hlavně sázkové kanceláře. Ale to už mě to chytlo a sázím dodnes,“ řekl Profitu.

* Hrajete u jedné kanceláře? Ne, vybírám si hlavně podle kurzů. Občas se trochu liší. * Na co hlavně sázíte? Jedině na zahraniční sport. K českému už nemám důvěru dlouho a poslední skandály mě v tom jenom utvrdily. * Máte spočítáno, jestli jste v plusu, nebo v mínusu?

Na korunu to nevím, ale jsem mírně ve ztrátě. Nezachránila mě ani moje nejvyšší dvacetitisícová výhra, kterou jsem získal za dobře vsazené zápasy americké baseballové ligy.

* Podle čeho jste to vsadil?

Vybíral jsem favority a nechal se vést intuicí. Taky sleduji, kolik který tým nasbíral vítězství. Když je to dlouhá šňůra, tak už nesázím na výhru.

* Sázíte často? Někdy i několik tiketů denně, jindy třeba týden vůbec ne. V průměru se dá říct, že si vsadím tak dvakrát týdně. Denně mi to zabere kolem půlhodinky času. * Co na takového koníčka říká vaše rodina? Moc, nebo spíš vůbec mi nefandí. Když prohraji, tak mám špatnou náladu a oni to odnáší. |Tržby celého loterijního trhu, ve kterém jsou zahrnuty kasina, hrací automaty, číselné loterie, u nás loni dosáhly 70 miliard korun, z toho na kurzové sázky se vybralo 11,3 miliardy korun. V roce 2002 to bylo o 1,7 miliardy méně. Pro srovnání, výnosy Českého Telekomu za loňský rok činily 51,5 miliardy korun a v roce 2002 byly o tři procenta vyšší. |

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
Auta
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a…
Nejlepší ojetá auta do 100 000 Kč, která jsou levná na provoz
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik jsou dnes dostupnější
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Technologie
Xeony generace Ice Lake mají 38 jader a HBM2. Xeony Phi nahradí 44jádrová verze ISX-H
Na Chromeboocích poběží MS Office i World of Warcraft, ale…
8 smartphonů do 10 000 Kč: kompakt, phablet, odolňák i vlajková loď [Vánoce 2017]
Robot Atlas je zase mrštnější. Podívejte, jak udělá salto (video)
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít