Spor dopravců na severu Čech

21. března 2005, 00:00 - admin
21. března 2005, 00:00

hlasy čtenářů (reakce na sérii článků o autobusové lince mezi Libercem a Prahou) Se zájmem sleduji tyto články i čtenářskou diskuzi, která se pod nimi objevila. Ráda bych reagovala na názory, které říkají, že je zbytečné řadit linku mezi Libercem a Prahou do dopravní obslužnosti (a tedy do dotací), protože je zisková.

hlasy čtenářů

(reakce na sérii článků o autobusové lince mezi Libercem a Prahou)

Se zájmem sleduji tyto články i čtenářskou diskuzi, která se pod nimi objevila. Ráda bych reagovala na názory, které říkají, že je zbytečné řadit linku mezi Libercem a Prahou do dopravní obslužnosti (a tedy do dotací), protože je zisková.

Stačí se totiž podívat na podobnou situaci, která je (nejen v České republice) třeba v poštovních službách nebo v telekomunikacích. Jedna firma má za povinnost obsloužit opravdu každého, poštou i telefonem, i když žije třeba na odlehlé samotě někde v horách. To je samozřejmě velice prodělečné. A právě jako kompenzaci za to ji stát nabízí exkluzivní konkurenceprosté prostředí i v ziskových oblastech daného trhu. Podle mne je to v pořádku.

Jaroslava Franková

Dotace na dopravní obslužnost by měly jít jen tam, kde jsou potřeba. Je to průhledné a efektivní řešení. Kraj se sice snaží ušetřit tím, že umožňuje dopravci vydělat na ziskové lince do Prahy. Jenže je to za cenu špatných služeb pro cestující, kteří jsou odkázáni na jedinou firmu. Podívejme se právě na ten Telecom nebo poštu - až konkurence je donutila nabízet zákazníkům lepší služby. Takže tam, kde je zájem konkurenčních firem, dejme šanci volnému trhu. A jen tam, kam nikdo jezdit nechce, směřujme jasně určené dotace.

čtenář Pavel

Starosta Jindřichovic pod Smrkem mate veřejnost. Jeho vyjádření vyznívá tak, že pokud nebude dotovaná linka mezi Prahou a Libercem (a Jindřichovicemi), bude město úplně odřízlé od světa. To vůbec není pravda. Naopak není žádný důvod, proč by kraj měl dotovat autobusovou dopravu z Liberce do Jindřichovic, když tam - v prakticky stejné trase -jezdí i vlak. Ten dokonce jezdí častěji než autobus. Navíc vlak celou trasu ujede za hodinu a půl, tedy za úplně stejnou dobu jako autobus. Mám tam chalupu a autobus prakticky nepoužívám. Nevím, proč bych ho ze svých daní měla dotovat pro pár lidí z Jindřichovic, kteří jsou líní použít vlak. Naopak se přimlouvám za to, aby se v podobných případech tyto zbytečné dotace co nejdříve zrušily.

Marie Hájková, Liberec

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít