Spolupráce nadace Educa a gymnázia OPEN GATE pokračuje

22. října 2010, 12:43 - Profit
22. října 2010, 12:43

Soukromé gymnázium pro talentované žáky ze sociálně znevýhodněného prostředí zahájilo již šestý školní rok za podpory nadace Educa.

Foto: OPENGATE

Na osmiletém gymnáziu OPEN GATE v Babicích od jeho otevření v roce 2005 studuje nebo studovalo 179 žáků. Dva maturitní ročníky, celkem 45 studentů, úspěšně ukončily své studium. 98 % absolventů pokračuje ve studiu na prestižních zahraničních nebo českých univerzitách a v tomto školním roce navštěvuje osmileté gymnázium 134 studentů. Necelých 80 % studentů osmiletého gymnázia OPEN GATE od jeho otevření v roce 2005 získalo finanční příspěvek na školné od Nadace Educa, a to v plné výši nebo formou částečné úhrady. „Nadané děti ze sociálně znevýhodněného prostředí často nemají ani pomyšlení na studium na gymnáziu. Proto se snažíme aktivní komunikací s odbory sociální péče, zástupci dětských domovů a dalších podobných zařízení hledat talentované žáky a ukázat jim, že i pro ně je zde cesta, jak dosáhnout na kvalitní vzdělání,“ říká Hana Halfarová, ředitelka Nadace Educa a zdůrazňuje, že podmínkou pro získání grantu je úspěšné složení přijímacích zkoušek na gymnázium OPEN GATE a schválení žádosti o příspěvek na školné správní radou nadace. Správní rada posuzuje finanční zázemí studenta každoročně.

Pro letošní akademický rok schválila správní rada Nadace Educa finanční příspěvek na studium na prestižních evropských i amerických univerzitách 18 studentům. „Nyní nám již přichází žádosti pro příští akademický rok. Uzávěrku žádostí ale máme až v polovině června příštího roku, kdy již studenti mají k dispozici rozhodnutí o svém přijetí na univerzitu,“ dodává Hana Halfarová s tím, že nadace Educa podporuje řadu dalších projektů, které spojuje jeden cíl – přispět ke vzdělávání talentovaných dětí bez dostatečného finančního zázemí. „Peníze nemohou být výlučnou vstupenkou ke kvalitnímu vzdělání,“ říká Hana Halfarová. K ostatním projektům se řadí například finanční příspěvek na zahraniční cesty studentů v rámci mezinárodní debatní ligy a mistrovství světa v debatování, přípravné kurzy na přijímací řízení na univerzity a jazykové kurzy, partnerství Pražského modelu OSN, nákup počítačů pro děti z dětských domovů apod.

V týmu mistrů světa v online debatování byli i studenti OPEN GATE

V prvním říjnovém týdnu získala česká reprezentace ve finále nad týmem Nového Zélandu titul mistrů světa v online debatování. Členy českého debatního týmu byli rovněž dva studenti OPEN GATE – Šimon Podhajský a Václav Soukup. Unikátní je především skutečnost, že debatní mistrovství probíhalo v anglickém jazyce a čeští studenti porazili i řadu týmů, pro něž je angličtina rodnou řečí. Soutěže v debatování jsou považovány za prostředek k utváření osobnosti a názorů mladých lidí, formování jejich pohledu na vývoj celé společnosti i budování schopnosti ovlivňovat aktuální celospolečenský vývoj. OPEN GATE aktivně napomáhá rozvoji debatních soutěží v České republice – studenti jsou sdruženi v Debatním klubu OPEN GATE a škola společně s Nadací Educa několikrát ročně finančně podporují účast studentů v mezinárodních debatních soutěžích včetně mistrovství světa.

Mezinárodní maturita International Baccalaureate (IB) i česká státní maturita

Maturanti OPEN GATE si mohou vybírat ze dvou možností úspěšného zakončení studia na gymnáziu. OPEN GATE získala akreditaci pro mezinárodní maturitu a zároveň připravuje své studenty pro složení české maturitní zkoušky. Studenti se pak sami rozhodují, zda absolvují oba typy zkoušek nebo pouze jednu z nich. Mezinárodní maturita představuje světově uznávaný typ zkoušky a otevírá absolventům dveře na většinu renomovaných zahraničních univerzit. Proces získání akreditace představoval pro profesorský sbor dva roky náročných příprav. Škola musela rovněž investovat nemalé prostředky do vybavení potřebného k plnění dvouletého studijního programu IB.

Cena vévody z Edinburgu/The Duke of Edinburgh´s Award

Světově respektovaný vzdělávací a výchovný program pro mládež The Duke of Edinburgh´s Award, v České republice nazývaný Program Edie, na osmiletém gymnáziu OPEN GATE probíhá již třetím rokem. „Program Edie tvoří rámec mimoškolní činnosti studentů OPEN GATE, do kterého jsou zapojeni všichni naši studenti. Program studentům účinně pomáhá pracovat na rozvoji své osobnosti. Ocenění v tomto programu je především v anglosaském školském systému prestižní a vypovídá o tom, že jeho držitel několik let velmi intenzivně pracoval nejen na sobě samém, ale snažil se být prospěšný i svému okolí, pomáhal v různých sociálních zařízeních apod.,“ řekl Petr Chára, zástupce ředitele OPEN GATE. Zlatým oceněním Ceny Vévody z Edinburgu se bude moci tento rok pochlubit již sedm studentů, sedm jich získalo stříbrné ocenění a 20 obdrželo bronzové ocenění. Program Edie založil v roce 1956 princ Philip, vévoda z Edinburghu. Celosvětově je nyní do programu zapojeno okolo 7 milionů mladých lidí ve věku od 14 do 25 let ze 120 zemí.

Kurzy Master of Education od příštího roku na Open Gate

Vzdělávací program určený pro učitele, zakončený titulem Master of Education (M.Ed.), bude od příštího roku na OPEN GATE nabízet bostonská Endicott College. Akreditovaný program zaměřený na mezinárodní vzdělávání obsahuje několik letních kurzů doplněných online vzděláváním. Učitelům přinese informace o inovativních postupech ve vzdělávání, uplatnění „zážitkové“ pedagogiky nebo využití moderních technologií při výuce. Celý program je možné absolvovat během 13 měsíců, případně si ho rozložit do delšího času dle možností. „OPEN GATE se chce v budoucnu věnovat nejen vzdělávání vlastních studentů, ale též celoživotnímu vzdělávání pedagogů v mezinárodním měřítku a ve spolupráci s prestižními zahraničními institucemi,“ vysvětluje Peter Nitsche, ředitel OPEN GATE.

Pětiletá základní škola OPEN GATE otevřela jednu třídu 4. ročníku

Ve školním roce 2010/2011 otevřela OPEN GATE jednu třídu základní školy, a to 4. ročník se 16 žáky. V plném provozu bude základní škola od příštího školního roku, kdy bude nově otevřena 1. – 4. třída a současní čtvrťáci postoupí do pátého ročníku. „V současné době registrujeme již 45 přihlášek do první třídy základní školy 2011/2012, což je téměř trojnásobný počet oproti plánované kapacitě. A to jsme ještě ani nezahájili přijímací řízení,“ upřesnil Petr Chára. Vlastní zápis do první třídy bude probíhat od listopadu a ukončen bude na počátku ledna 2011, přihlášky pro přestupy do vyšších tříd bude OPEN GATE přijímat do února příštího roku. V současné době vzniká projektová dokumentace ke stavbě budov budoucí základní školy a zároveň byl již zahájen výběr učitelů.

OPEN GATE byla založena a je financována Nadací Educa Renáty a Petra Kellnerových. Od roku 2005 Nadace Educa plně nebo částečně hradila školné zhruba 80 % studentů.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Už jste požádali finanční úřad o prominutí pokuty za kontrolní hlášení?
Známé tváře a volby. Které osobnosti podporují SPD, TOPku, či Piráty?
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Auta
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř…
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární autobusy z ČSSR
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Technologie
Linuxáci si vymodlili vlastní smartphone. Librem 5 se chce odlišit od Androidů i iPhonů
S cenami operačních pamětí to prý bude mizérie i příští rok, nedostatek čipů má trvat
Sdílení polohy na mapě láká další aplikace. Kde všude se můžete nechat sledovat?
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Seznamu se daří. Stejně jako Google žije primárně z reklamy
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít