Společný registr asi pojištění nezlevní

06. listopadu 2006, 00:00 - admin
06. listopadu 2006, 00:00

JEDNOTNÁ EVIDENCEOd příštího roku má začít fungovat společný registr všech pojišťoven, které působí na českém trhu v oblasti povinného ručení. Měl by zabránit případům, kdy řidič způsobí dopravní nehodu a před hrozbou dražší pojistky uteče ke konkurenci.

JEDNOTNÁ EVIDENCE Od příštího roku má začít fungovat společný registr všech pojišťoven, které působí na českém trhu v oblasti povinného ručení. Měl by zabránit případům, kdy řidič způsobí dopravní nehodu a před hrozbou dražší pojistky uteče ke konkurenci.

Systém povinného ručení nyní funguje tak, že řidič, který jezdí bez nehody, dostává pravidelně od své pojišťovny slevu na pojištění za takzvaný bezeškodní průběh. Pokud nějakou škodu způsobí, měl by naopak platit vyšší pojistné. V případě řidiče, který způsobí škodu opakovaně, by byla jeho částka povinného ručení výrazně vyšší než je základní sazba. Tito řidiči proto přecházejí k jiné pojišťovně, kde automaticky zaplatí pouze základní sazbu. Tomu má právě nový registr zabránit.

START NA POČÁTKU ROKU

Společná databáze by měla postupně nabíhat do provozu během prvního pololetí roku 2007. Samotné pojišťovny usilují o společný registr velmi dlouho. Turistika špatných řidičů, kteří tají nehody způsobené u jiné pojišťovny, jim totiž působí milionové škody. Škodu z povinného ručení způsobí za rok zhruba každý desátý řidič. Těmto hříšníkům by se tedy už od roku 2008 mělo pojištění vozu prodražit.

Marek Vích z Pojišťovny Kooperativa si myslí, že registr především zvýší míru spravedlnosti v celém systému povinného ručení a klienti budou platit podle toho, jak jezdí. „Systém povinného ručení je nastaven tak, že vybrané peníze musejí pokrýt všechny škody, které řidiči dalším osobám způsobí. Jestliže škodu způsobí nepojištěný řidič, je poškozenému uhrazena z garančního fondu, do kterého přispívají všechny pojišťovny nabízející povinné ručení,“ říká mluvčí Pojišťovny Allianz Milan Káňa.

Pokud prý tedy roste počet lidí, kteří platí menší částku než by měli, budou na to doplácet ostatní, protože k pokrytí škod bude nutné vybrat více peněz.

PLOŠNÝ VLIV NA POJISTNÉ ASI NEBUDE

Podle samotných pojišťoven se ale nedá očekávat, že by registr škod měl nějaký zásadní význam na cenu povinného ručení. „Hlavní faktory způsobující růst škod jsou jiné. Jde především o růst nároků na škody na zdraví, různé náhrady za ušlý zisk a podobně,“ míní zástupce Pojišťovny Generali Mario Böhme.

Eva Svobodová z Pojišťovny Uniqa zase zdůrazňuje, že o vlivu registru na výši pojistného zatím nelze hovořit. „Už jen z toho důvodu, že doposud není zmapováno, kolik řidičů neexistenci důsledného praktikování systému přirážky k základní sazbě povinného ručení využívá, a jakým dílem by přispívali na krytí v případě plošného uplatňování malusu,“ vysvětluje.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít