Společnost ABB chce dalších 5 let růst rychleji než trhy

07. listopadu 2011, 11:55 - Profit, TZ
07. listopadu 2011, 11:55

Společnost ABB, působící v oblasti energetiky a automatizace, očekává, že v letech 2011 a 2015 bude růst rychleji než trhy na nichž je aktivní. Faktorem tohoto růstu je zaměření na sektory, v nichž kombinované energetické a automatizační portfolio společnosti poskytuje konkurenční výhodu, zvýšení tržního podílu v rozvíjejících se i vyspělých ekonomikách a lepší odezva na měnící se potřeby zákazníků a makroekonomické trendy.

Foto: ABB

Ve své aktualizované pětileté strategii, kterou dnes společnost ABB zveřejnila, se rovněž uvádí, že ke zvýšení ziskovosti v tomto období dále přispěje důsledná realizace cílů v oblasti nákladů a produktivity – cílem je roční nárůst produktivity odpovídající 2–5 % nákladům na tržby – a také plánované rozšíření oborů služeb a softwaru.

V uplynulých pěti letech jsme dobře realizovali své záměry a dosáhli vynikajících výsledků navzdory tomu, že jsme prošli nebývalým hospodářským poklesem,“ uvedl Joe Hogan, generální ředitel společnosti ABB. „Tato odolnost je výrazem naší výborné pozice na trzích, kde se projevují nejvýznamnější celosvětové růstové trendy, například energetická efektivnost, efektivnost zdrojů, potřeba energetické infrastruktury a rychlý růst v rozvíjejících se ekonomikách.

To nám dodává sebedůvěru, abychom v našich cílech zůstali ambiciózní,“ řekl Joe Hogan. „Očekáváme, že náš růst bude vyšší než růst celosvětového HDP i než růst našich trhů, a zároveň usilujeme o vyšší ziskovost a zisk na akcii. Naším neméně důležitým cílem je dosáhnout spolehlivé návratnosti hotovosti pro naše akcionáře. Zároveň se s využitím možností, které skýtá naše účetní rozvaha, patřící v našem oboru podnikání mezi ty nejlepší, ukázněně snažíme o využívání neorganických růstových příležitostí za účelem dlouhodobého zvyšování hodnoty pro akcionáře.

Společnost ABB očekává, že tržby budou v letech 2011 až 2015 organicky růst složenou roční mírou růstu (CAGR) ve výši 7–10 %. HDP bude podle odhadů naproti tomu ročně růst ročně o 3–4 % a celý trh o 5–6 %. Akvizice v tomto období, jejichž rozsah a načasování závisejí na situaci na trhu, mohou k cílové organické míře růstu přispět dalšími 3–4 procentními body.

Souhrn cílů skupiny2011–15Možný vliv fúzí a akvizic
Organický růst tržeb (CAGR1)7–10 %+3 % až 4 %
Pásmo provozní ziskové marže EBITDA13–19%ve stejném pásmu
Organický růst zisku na akcii (CAGR1)10–15%+3 %
Konverze volného hotovostního tokuroční průměr >90 %stejná míra konverze
Návratnost hotovosti z vloženého kapitálu>20 % v roce 2015závisí na načasování akvizic, dlouhodobě stabilní

Dřívější provozní zisková marže EBIT byla nahrazena provozní ziskovou marží EBITDA, neboť podle vedení společnosti tento ukazatel poskytuje přesnější představu o provozní výkonnosti společnosti. Dále byla návratnost vloženého kapitálu nahrazena ukazatelem návratnosti hotovosti z vloženého kapitálu. „Tento ukazatel je více v souladu se zájmem akcionářů o hotovostní výnosy a vylučuje neprovozní účetní vlivy, které zkreslují vykazovanou výkonnost společnosti,“ uvedl Michel Demaré, finanční ředitel společnosti ABB.

Strategie společnosti ABB je založená na pěti složkách: zvýšení konkurenceschopnosti přizpůsobením výrobků potřebám místního trhu za současného zvyšování produktivity a kvality; využívání makroekonomických trendů, jako jsou růst rozvíjejících se trhů, efektivnost zdrojů a změna klimatu, v jejichž rámci rostou trhy rychleji než celosvětový HDP; využívání vedoucího postavení na trhu a technologií v hlavních oborech, jako jsou energetické soustavy a průmyslová automatizace k získání podílu na trhu; pokračování v úspěšné akviziční politice za účelem zrychlení růstu v hlavních oblastech příležitostí; a využívání nových příležitostí, jako jsou technologie pro stejnosměrný proud, pro vytváření široké řady energeticky efektivních řešení pro automatizaci  a energetiku.

Důležitou prioritou vedení zůstane nákladová konkurenceschopnost. Společnost se soustředí na globální zajišťování zdrojů, iniciativy na dosažení vynikajících provozních výsledků a optimalizaci globální výrobní základny společnosti ABB za účelem lepšího vyvážení pohybu nákladů s tržním růstem. V souladu se snahou o každoroční zvyšování produktivity společnost ABB očekává, že v roce 2012 ušetří na nákladech přibližně 1 miliardu USD. Technologie a výzkum a vývoj zůstanou jádrem dlouhodobé strategie společnosti ABB. Očekává se, že růst investic do výzkumu v letech 2011 až 2015 převýší růst tržeb.

Společnost ABB rovněž zveřejnila cíle pro růst tržeb a provozní marži EBITDA pro svých pět divizí, v nichž se projevuje snaha společnosti o vyšší růst než je růst na jejích trzích a o udržení nebo zvýšení ziskovosti v celé portfoliu.

Cíle divizí v letech 2011 až 2015

DivizeOrganický růst tržeb (CAGR 1)Provozní zisková marže EBITDA
Výrobky pro energetiku5–7 %14–20 %
Systémy pro energetiku10–14 %7–11 %
Automatizace výroby a pohony12–15 %16-21%
Výrobky nízkého napětí8–11 %16-22%
Procesní automatizace6–9 %11-15%
1 CAGR = složená roční míra růstu, základem je rok 2010; organický růst vč. akvizicí uzavřených do konce října 2011

Co se týče blízkého období, společnost ABB zopakovala prognózu z konce třetího čtvrtletí. Sestavování prognóz značně ztěžuje aktuální hospodářská a politická nejistota. Pomalejší růst zakázek, který se ve třetím čtvrtletí projevil v oborech společnosti v rané fázi cyklu, odráží zpomalení, k němuž došlo ve většině regionů. Z tohoto důvodu společnost očekává, že růst zakázek v oborech spojených s ranou fází cyklu se zůstane poblíž úrovně třetího čtvrtletí 2011, dokud se nezlepší makroekonomická důvěra.

Zároveň jsou zde i pozitivní krátkodobé růstové faktory. Čína, Indie a zbytek Asie pokračují v rychlém růstu. Poptávka zůstává silná i v oblastech jako je servis, zařízení pro vysoké napětí a rozvod, řízení energetických sítí a řešení pro výrobu elektrické energie, průmysl ropy a zemního plynu, výkonová elektronika, robotika, a jističe a spínače. Výborných výsledků dosáhla i společnost Baldor, výrobce průmyslových motorů, kterou společnost ABB získala na počátku roku 2011. Zásoba zakázek společnosti ABB nadále zůstává pevným nárazníkem proti krátkodobému zpomalení. Počet a rozsah velkých projektů, na něž se v následujících 12 měsících konají výběrová řízení, zůstává téměř na rekordní úrovni, zejména v oblasti řešení pro velmi vysoké napětí vedené stejnosměrným proudem a řešení pro průmysl ropy a zemního plynu v počátečních fázi dodavatelského řetězce.  

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za…
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Galaxy S9 uvidíme už za sedm týdnů. Samsung jej přiveze na CES 2018
Herní počítač pod stromeček II: levná sestava do 20 tisíc [Vánoce 2017]
T-Mobile se skamarádil s Netflixem. Ale nejde o to, na co myslíte…
Tržní podíly výrobců grafik v Q3 2017: Nvidia vylétla nahoru, získává tržní podíl
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít