Společně proti blbé náladě

29. května 2012, 16:08 - Blahoslav Hruška
29. května 2012, 16:08

V Izraeli se můžeme přiučit, co znamená tvůrčí atmosféra ve vědě i firemní kultuře, říká prezident Česko-izraelské smíšené obchodní komory

Česko-izraelská smíšená obchodní komora patří k těm méně mediálně nápadným. Přesto existuje již od roku 1996 a stále pravidelně spolupořádá expertní mise do Izraele. V čele podnikavé komory stojí od loňska Pavel Smutný, advokát a společník advokátní kanceláře Císař, Češka, Smutný a spol.

Za pár dní oslaví Česko-izraelská smíšená obchodní komora šestnácté narozeniny. V čem je výjimečná? Komora za dobu své existence získala silnou pozici nejen v česko-izraelských vztazích, ale i ve vztahu k českým autoritám. Dnes komora se svými více než sto členy představuje fórum informací, obchodních, vědeckých i osobních vazeb, důležitého partnera veřejné diplomacie Izraele a nepřehlédnutelného aktéra akcí národního významu.

Vaše komora funguje paralelně s Izraelsko-českou obchodní a průmyslovou komorou. Je tady místo pro dvě instituce s téměř totožným názvem? Sesterská komora byla založena před více než rokem Davidem Herckym za účasti Dana Proppera a dalších prominentů izraelského byznysu, často s českými kořeny, a představuje pro nás vedle české ambasády dalšího spolehlivého partnera přímo v Izraeli. K jejímu vzniku a reprezentativnosti právě velvyslanectví a osobně pan velvyslanec Tomáš Pojar výrazně napomohli. Naším společným cílem je podpora stále vzrůstající obchodní výměny mezi Českem a Izraelem i spoluúčast na důležitých akcích bilaterálního významu.

Izraelští manažeři a podnikatelé si s sebou do Evropy často přinášejí odlišný styl řízení i firemní kulturu. Projevuje se to nějak i mezi členy vaší komory? Přední izraelské firmy u nás, například Teva či Ness Technologies, představují vedle velmi úspěšných developerů v českém podnikatelském prostředí řadu odlišností. Legendární je tvrdý obchodní styl. Je ale fakt, že Izrael je díky vyspělosti své produkce přímým účastníkem globální soutěže více než Česko. K firemní kultuře Izraelců však také patří dobročinnost a charita. Rovněž s tímto aspektem bychom rádi seznámili českou veřejnost.

Důležitou akcí, na níž jste se letos podíleli, byla návštěva šéfa Škody Auto Winfrieda Vahlanda v Izraeli – vůbec první svého druhu. Nakolik škodovka šíří v Izraeli dobré jméno českého automobilového průmyslu? To bylo opravdu mimořádné. Profesor Vahland v doprovodu velmi elitní delegace navštívil Izrael, a sice jako šéf české globální firmy ze skupiny VW. Export Škody Auto představuje v rámci Izraele téměř třetinu celkového českého vývozu. Izraelský trh je pro škodovku i přes své limity vysoce důležitý. O možnostech dalšího nárůstu vývozu se mimo jiné hovořilo právě v rámci návštěvy. Sám Vahland je navíc velký škodovácký patriot, který si velmi váží české strojařské kvality.

Izrael je zemí nových technologií a inovací. Co může na tomto poli nabídnout Česko? Do Izraele směřuje ve spolupráci izraelského velvyslanectví v Praze a českého velvyslanectví v Tel Avivu a za účasti naší komory ročně několik misí, všechny vysoce odborně zaměřené a tradičně obsazené představiteli české vědecké a odborné elity – lékaři, experty na IT, vodohospodáři, veterináři nebo zemědělskými experty. Izrael má šestnáct žijících nositelů Nobelovy ceny. Čtyři z nich, včetně jedné dámy, uvítáme koncem května v Praze. Založili jsme vědeckou radu komory a budeme aktivně prosazovat využití izraelských zkušeností zejména v řízení a aplikaci vědy, které bezesporu patří ke světové špičce. Izrael, jak popisuje nedávno vydaná kniha, je start-up nation. Naše země do jisté míry také. Ne všechno je u nás tak tristní, jak traduje tolik skloňovaná „blbá nálada“, kterou kupodivu ta tvůrčí a angažovaná část společnosti tolik nepociťuje. I v tomto ohledu se snažíme pozitivně působit. Třeba tím, že jsme založili Cenu Arnošta Lustiga.

S nejrůznějšími cenami se v Česku roztrhl pytel. V čem je unikátní právě Lustigova cena? Cena Arnošta Lustiga je jedinečná jako Lustig sám. Jsme šťastni, že jsme našli způsob, jak odkaz našeho čestného člena i v budoucnu připomínat. Cena není udělována za zásluhy v oblasti umění či vědy, nýbrž nese devízy, které jsou věčným obrazem morálky: odvahu a statečnost, lidskost a spravedlnost. Všechny tyto hodnoty Lustig během svého života vyjádřil. Byl to ale též člověk chybující, v mnoha ohledech normální a běžný. Právě přiznané napětí mezi božskými vlastnostmi a lidským údělem je zvláštním atributem ceny. Je určena lidem, ale lidem výjimečným.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít