Společná měna euro - stav ohrožení

02. května 2005, 00:00 - MARTINA MARTINOVIČOVÁ
02. května 2005, 00:00

Případný krach evropské ústavy může předznamenat problémy eurozóny a samotného eura. Mohli by je zapříčinit francouzští voliči svým NE. České exportéry možná čeká první zatěžkávací zkouška v podobě rozkývání kurzu eura. Způsobit by ho mohlo schvalování euroústavy, jež musí proběhnout napříč celou rozšířenou Unií.

Případný krach evropské ústavy může předznamenat problémy eurozóny a samotného eura. Mohli by je zapříčinit francouzští voliči svým NE. České exportéry možná čeká první zatěžkávací zkouška v podobě rozkývání kurzu eura. Způsobit by ho mohlo schvalování euroústavy, jež musí proběhnout napříč celou rozšířenou Unií. V některých členských státech totiž zdaleka není jisté, zda referendum dokument schválí. Zemí, která může zasadit první ostrou ránu stabilitě sebevědomého eura, je Francie. Jestliže francouzští voliči koncem tohoto měsíce ústavu odmítnou, vyvolají tím nejen diskuze o návrhu ústavní smlouvy, ale i o budoucnosti samotné euroměny. A výzkumy veřejného mínění zatím ukazují, že negativní postoj k ústavě zaujímá asi 56 procent Francouzů. Pokud Francouzi ústavu odmítnou, bude euro ohroženo a mohl by začít jeho zánik, napsala nedávno agentura Reuters. „Euro v ohrožení“ - to byl další varující titulek jedné z analytických zpráv Deutsche Bank. „Jeho očekávaná délka života možná bude brzy považována za ohraničenou,“ napsal zase komentátor britského listu Financial Times. Ústava je podle svých zastánců životně důležitá k zajištění správného fungování Unie po jejím rozšíření. Francouzské „ne“ by podle některých analytiků znamenalo krach celého projektu a mohlo by vést ke zvrácení snah o politickou integraci Unie. Přišel by i pád eura? Skončilo by svoji existenci v šesti letech života? PÁD MŮŽE BÝT VELMI RYCHLÝ

„Jestliže se druhý největší aktér (Francie -pozn. red.) sbalí a odejde, rozpadne se základ existence měnové unie. Euro bude reagovat hodně rychle,“ řekl ČTK ekonom banky Morgan Stanley Eric Chaney. Případná krize kvůli Francii by podle něho mohla vést k rozpadu Evropské měnové unie. „Je to reálné riziko,“ potvrdil Paul de Grawe, profesor ekonomie univerzity v belgickém Leuvenu a poradce šéfa Evropské komise Josého Manuela Barrosa. Pokud by investoři zjistili, že euru hrozí nepříznivý vývoj, mohli by začít stahovat svůj kapitál z eurozóny, což by vedlo k výprodeji eura. Nejistota kolem této měny by způsobila, že investoři by byli ochotni kupovat státní dluhopisy zemí, které si jimi stabilně kryjí schodky státního rozpočtu, jen s vyšším úrokem než dosud. Požadovali by prostě mnohem vyšší rizikové přirážky. Evropská centrální banka (ECB), která se stará o stabilitu eura, by v té chvíli musela odpovědět výrazným zvýšením úrokových sazeb. To by mohlo oslabit již tak nevýrazný růst největších ekonomik eurozóny. Jejich křehká situace by tak mohla dostat úder, který by mohl znamenat recesi zemí jako je Německo, což by pozici eura znejistilo. Jeho očekávané oslabení by podle některých analytiků mohlo skončit i zánikem jednotné měny.

„Francouzské odmítnutí evropské ústavy by Evropské centrální bance zřetelně ztížilo práci při kontrole inflace,“ připustil nedávno v Evropském parlamentu Lorenzo Bini Smaghi, nominovaný do výkonného výboru ECB. „ECB bude muset převzít odpovědnost a zajistit měnovou stabilitu,“ dodal.

Ratingová agentura Fitch nedávno uvedla, že považuje za možné, že ústava bude odmítnuta nejen ve Francii, ale krátce poté také v Nizozemsku a příští rok pravděpodobně i v Británii. 

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Bitcoin na novém rekordu. Právě pokořil cenu 6000 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít