Spojení z rozumu?

03. října 2007, 15:26 - Pino de Nigris
03. října 2007, 15:26

Fúzí UniCreditu a Capitalie vznikla jedna z největších bank na světě

Italský antimonopolní úřad posvětil 18. září 2007 spojení bank UniCredit a Capitalia, které bylo ohlášeno v květnu. Antimonopolní úřad měl k této fúzi jen několik dodatečných podmínek: zbavit se zhruba 155 přepážek tím, že budou převedeny na třetí subjekty, jež nejsou akcionáři nové banky, snížit počet bankomatů v Itálii a cizině, přenechat část akcií Generali a omezit účast v Mediobance. Navíc se členové dozorčí rady s nějakou funkcí v Mediobance musejí zdržet jakéhokoli hlasování o pojišťovnictví a bankovních investicích.

Překvapivý krok.

Přestože to ještě v dubnu vypadalo, že UniCredit usiluje o francouzskou Société Générale, v květnu z ničeho nic vyrazil po italské Capitalii. Société Générale by sice pro něj bylo chutnější sousto, ale získat Capitalii bylo zase mnohem jednodušší. A po dohodnutí fúze s Capitalií se znovu obrací na východ - do bývalých komunistických zemí, kde je ostatně již přítomen v Polsku, Česku, Rusku, na Ukrajině i jinde. Zkoumáme možnost „nové transakce“, tvrdily hlasy z UniCreditu po ohlášení spojení dvou italských bank. A skutečně, 3. září bylo oznámeno, že se UniCredit spojil s ukrajinskou bankou HVB Bank, přičemž v této zemi již byl přítomen. A podle některých zdrojů nejsou vyloučena ani další překvapení.

Paradox nového guvernéra.

Na květnové fúzi byl nápadný především spěch, s nímž se operace uskutečnila. Tvrdí se, že šlo kromě jiného i o politickou operaci, jejímž smyslem bylo, aby se některé bankovní dokumenty a údaje nedostaly mimo území Itálie a aby se jedna ze zúčastněných bank nestala kořistí anglických či španělských bankovních domů. Bankovních skandálů bylo totiž v Itálii v posledních desetiletích více než dost. Vydrží-li však současná tendence zaměřující se na koncentraci kapitálu, jde jen o několikaletý odklad. Mario Draghi, guvernér italské centrální banky Banca d’Italia, nedávno při nástupu do funkce vyzval italské banky, aby posílily své pozice. Nyní si může mnout ruce, protože získal pověst člověka na správném místě. Po loňském propojení bank Intesa a Sanpaolo se totiž spojily i UniCredit a Capitalia. Zdánlivým paradoxem je, že „italské“ bankovnictví zachoval guvernér italské centrální banky, který jakoukoli národní ochranu na rozdíl od svého předchůdce Antonia Fazia odmítal. Zdánlivým proto, že banky si zřejmě uvědomily, že v případě útoku zvenku by žádnou ochranu neměly.

Italské bankovní fúze.

Výsledkem první velké italské fúze byla banka Intesa Sanpaolo se sídlem v Turíně, která funguje od ledna tohoto roku a jež vznikla v srpnu 2006 spojením bank Banca Intesa a Sanpaolo IMI. V současnosti je šestou největší evropskou bankou s kapitálem 75 miliard eur.
A nyní se spojily banky UniCredit a Capitalia. UniCredit vznikl v roce 1998 spojením Credito Italiano a šesti původně regionálních bank - Rolo Banca 1473, Cariverona (zkratka Cassa di Risparmio di Verona, Vicenza, Belluno e Ancona), Cassa di Risparmio di Torino, Cassamarca, Cassa di Risparmio di Trento e Rovereto a Cassa di Risparmio di Trieste. V roce 2003 se přidala Banca dell’Umbria. V roce 2005 ohlásil UniCredit veřejnou nabídku nákupu německé HypoVereinsbank AG (HVB group) a v důsledku toho i Bank Austria Credit, Anstalt AG a polské BPH, které skupina HVB kontrolovala. Na konci téhož roku UniCredit ohlásil, že získal 93,93 procenta HVB. Tím se mu zároveň otevřela cesta do Polska, kde je v současné době UniCredit prvním operátorem. Kromě toho zaujímá významné postavení v Maďarsku, Česku, Slovensku, Bulharsku, Rumunsku, Chorvatsku, Srbsku, Rusku, na Ukrajině, v Litvě, Estonsku, Turecku a jinde. UniCredit měl hlavní sídlo v Miláně. Capitalia sídlila v Římě a vznikla v roce 2002 spojením Banca di Roma, Bipop Carire a Banco di Sicilia.

Finanční gigant.

Spojením UniCreditu a Capitalie vzniká šestá největší banka na světě, druhá v Evropě - po britské HSBC - a první v Itálii, která má pobočky v celé zemi a velký vliv ve střední a východní Evropě a v Rusku. Její hodnota činí asi 100 miliard eur a v letech 2007 až 2009 se odhaduje asi sedmnáctiprocentní růst akcií. Před spojením pocházelo přibližně 60 procent zisku UniCreditu ze zahraničí.
Spojení začalo fungovat prvního října a nová banka se jmenuje UniCredit Group. Pro současného prezidenta Capitalie Cesara Geronziho byla vytvořena prozatímní funkce viceprezidenta - později by se měl pravděpodobně stát prezidentem Mediobanky. Fúze proběhla vzájemnou výměnou akcií v hodnotě 1,12 Unicreditu za každou Capitalie.

Banální prohlášení.

Fungování banky by se mělo řídit podle UniCreditu. To znamená, že banka by měla být strukturována do oddělení podle aktivit (v Capitalii to bylo dle území), jen Banca di Roma a Banco di Sicilia by si měly podržet autonomii značky i sídla. UniCredit tak bude mít téměř deset tisíc přepážek v celé Evropě. Nelze se tedy divit, že generální ředitel UniCreditu Alessandro Profumo prohlásil před novináři sebevědomě, ale v podstatě zbytečně: „Zůstaneme evropskou bankou.“ A dodal: „Jsme opravdová mezinárodní skupina. Považujeme se za evropskou banku, a tou chceme zůstat. Chceme udržet naši evropskou vizi. Máme silný evropský profil.“ A jako obvykle ještě prohlásil: „I Rusko a Turecko jsou pro nás Evropa.“ Jako by o tom někdo pochyboval.

Solidní základy.

Zhruba 400 milionů eur se má ušetřit sjednocením informační základny a stejná částka na platech, což znamená propustit asi tří tisíce ze současných 170 tisíc zaměstnanců. Odbory již zpozorněly, protože se mluví dokonce o sedmi tisících do roku 2010. „Je třeba důvěřovat naší dobré vůli, protože personál je v úvěrových podnicích to nejdůležitější,“ tvrdí Alessandro Profumo. A Cesare Geronzi dodal: „V personální politice se chováme profesionálně.“ Nový kolos bude mít v Itálii asi 5025 přepážek a bude fungovat pod třemi značkami: UniCredit Banca, Banca di Roma a Banco di Sicilia (sever, střed a jih Itálie).
Nová banka by měla ovládat v Itálii zhruba šestnáct procent trhu, v Rakousku devatenáct a v Německu přes pět procent. Snaha o expanzi ve východních zemích je rozumná, protože cena přepážky je zde podstatně nižší než ve státech s konsolidovaným bankovnictvím.
Hodnota ve výši sto miliard eur na burze poskytuje UniCreditu a Capitalii solidní ochranu před útoky světových bankovních velikánů. A navíc banka ABN AMRO, která vytvářela se svým devítiprocentním podílem v Capitalii časovanou bombu, má v novém uskupení jen 1,88 procenta.

Temné síly v pozadí.

Jaký je vztah mezi dvěma novými a největšími italskými bankami - Intesa-Sanpaolo a UniCredit-Capitalia? Podle vyjádření zástupců obou bank jde o konkurenční boj, někteří novináři však spekulují o tom, že jde spíše o rozdělení moci. Že se sice neustále mluví o konkurenčním boji, ale ve skutečnosti v Itálii vzniká vláda dvou bank: Intesy-Sanpaolo a UniCreditu-Capitalie. Lze namítnout, že v bankovnictví dnes panuje v Evropě i ve světě konkurence. To je však jen částečná pravda. Platí to všude kromě Itálie.

Ve hře jsou akcie.

UniCredit-Capitalia se má podle nařízení italského antimonopolního úřadu v nejbližší době zbavit akcií v Mediobance (z osmnácti na devět procent) a v pojišťovně Generali, v níž vlastní celkem 6,4 procenta. Tyto peníze mohou být investovány jinde, zřejmě ne v Itálii, ale na východě. Proč se má zbavit těchto akcií? Generali vlastní 2,14 procenta Mediobanky a ta zase 14,13 procenta Generali. To znamená, že Unicredit-Capitalia kontroluje Mediobanku, a tedy i Generali. Tuto skutečnost mohou akceptovat další společníci Mediobanky a Generali jen za podmínky budoucího odprodeje zmiňovaných akcií. Jinak by je nový kolos ohrožoval. Otázkou je, jak by měly být prodány, aniž by utrpěla jejich hodnota. A jak je prodat, aniž by šéfové UniCreditu-Capitalie ztratili vládu nad některými společnostmi kontrolovanými Mediobankou - především médii. Mediobanca totiž ovládá nakladatelství RCS Media Group, tedy i jeden z největších italských deníků Corriere della Sera. Gesare Geronzi navrhuje, aby se z RCS stala nadace.

Politický vliv?

Přestože šéfové UniCreditu a Capitalie sedí na tak obrovské sumě peněz, že by bylo směšné podezření z toho, že podléhají nějakému nátlaku politiků, podle některých komentátorů nelze vyloučit ani zákulisní politické machinace. A v této souvislosti se objevuje jméno Massima D’Alemy, italského ministra zahraničí a místopředsedy vlády.
Šéfové UniCreditu oslavují spojení, ale běžný majitel účtu banky si rve vlasy, neboť v červenci bylo klonováno více než deset tisíc karet UniCreditu. Banka sice všechny klonované karty zablokovala, ale uživatelům nic nesdělila. Klienti UniCreditu však mohou klidně spát, v polovině září totiž banka v New Yorku oznámila, že krize hypoték se jí týká pouze okrajově, a proto není důvod k obavám.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Auta
Lotus Elise Cup 260 je další z řady britských specialit.…
Šéf VW Matthias Müller se obul do Tesly: „Vyhazují stovky milionů dolarů z okna“
Video: Podívejte se, jak Tatra zdolala jednu z nejvyšších uměle vytvořených překážek světa
Navrhují automobilky auta na míru bariérovým testům? Nový test IIHS ukázal, že spíše ne
Porsche 911 Carrera T má kratší manuální převodovku a nižší hmotnost
Technologie
Po instalaci Windows 10 Fall Creators Update někomu chybí aplikace. Co s tím?
Chrome 62 má častěji upozornit na nezabezpečené weby. Nějak to ale nefunguje
Samsung má hotový 8nm proces, poslední před EUV. Výroba může začít, zájem má Qualcomm
Jak ve Windows 10 Fall Creators Update odstraněním staré instalace systému ušetřit pár „giga“?
Photoshop se naučí nová kouzla. Chybějící obraz doplní díky umělé inteligenci
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít