Spojené arabské emiráty: Klíčové je najít sponzora

05. prosince 2011, 08:53 - Jiří Rak
05. prosince 2011, 08:53

Spojené arabské emiráty jsou největším obchodním partnerem Česka v arabském světě. Zároveň fungují jako brána i pro obchod s dalšími zeměmi této oblasti. Projít jí vám ale obvykle musí pomoci místní společník, takzvaný sponzor. Ten ovšem v rozporu s obvyklým českým výkladem tohoto slova peníze bere a funguje na emirátském trhu jako prostředník.

Foto: Profimedia.cz

Spojené arabské emiráty (SAE) patří mezi nejdůležitější exportní destinace. Český vývoz dosáhl v roce 2010 přes 525 milionu dolarů. Dovoz činil naopak pouze 35,4 milionu dolarů. SAE patří tradičně mezi šest největších exportních trhů mimo Evropu, společně se Spojenými státy, Čínou, Indií, Izraelem a Japonskem. Další arabské země Blízkého východu a severní Afriky nedosahují ani poloviny této hodnoty – loňský vývoz například do Egypta činil 252 milionů dolarů a do Saúdské Arábie 236 milionů. Je to dáno i tím, že SAE a především Dubaj fungují pro řadu firem jako základna pro činnost v celém regionu a větší část zboží je reexportována do okolních zemí Perského zálivu, Íránu i východní Afriky.

O autorovi Jiří Rak do SAE přijel poprvé v roce 1990 a potom ještě dvakrát v letech 1992 a 1998. V letech 2005 až 2011 téměř šest let pracoval na Velvyslanectví České republiky v Abú Zabí jako vedoucí obchodně-ekonomického úseku. Za tu dobu měl možnost spolupracovat s představiteli desítek českých firem, které na místním trhu působily, a stovek dalších, které se na něm se svými výrobky a službami snažily prosadit. Pro české firmy existují v podstatě dva základní způsoby zpracování trhu - buď si v SAE založit vlastní zastoupení (které může mít různou formu), anebo si najít místního zástupce. Zástupcem může být fyzická osoba nebo častěji místně registrovaná firma, která již nějakou zkušenost s importem a distribucí má. Vlastní zastoupení je samozřejmě administrativně složitější a finančně náročnější, přesto v SAE pobočky českých firem fungují a v naprosté většině i prosperují. Z rozhovorů a diskusí se zástupci našich firem vyplývají některé obecně platné zkušenosti. Pro ty, kteří uvažují o rozšíření svého podnikání do SAE a založení vlastní pobočky, je dobré si předem důkladně rozmyslet, co tam vlastně chtějí dělat. Zda jen prodávat vlastní zboží nebo prodej doplnit i o nabídku doprovodných služeb nebo nabízet služby (kontraktační, stavební, montážní). Je pak potřeba strávit určitý čas v zemi a prozkoumat trh, zda to vůbec má smysl, zda je zvažovaná cenová hladina vhodná a akceptovatelná. Samotné založení firmy například ve volné zóně není příliš složité. Při troše šikovnosti to lze udělat i bez pomoci právní či jiné kanceláře. Tomu, kdo si netroufá, jsou samozřejmě tyto služby k dispozici. V případě společnosti formy LLC (Limited Liability Company – obdoba našeho s.r.o., ovšem s povinným podílem místního partnera ve výši minimálně 51 procent) to je podstatně složitější, mimo jiné je nutno doložit právní existenci zakládajícího subjektu v Česku a následně ji ověřit na vídeňské ambasádě SAE. Sponzorům peníze dáváte

Velmi důležitým momentem je i výběr místního partnera (občana SAE) ­– takzvaného sponzora. Ovšem pozor – sponzor v emirátských podmínkách znamená subjekt, který peníze bere, nikoliv dává. Pro LLC tam stále platí pravidlo 51:49, tedy že majoritu ze zákona povinně vlastní emirátský občan nebo firma. Zahraniční společnosti toto zpravidla obcházejí takzvanou side agreements, ve kterých se majoritní vlastník zříká podílu na zisku a rozhodování ve firmě za určitý finanční obnos, který se obvykle stanovuje jako procentuální podíl z obratu.

Spojené arabské emiráty

Počet obyvatel: 5 milionů

Rozloha: 78 tisíc km2

Hlavní město: Abú Zabí

Měna: emirátský dirham (AED) je zhruba 4,8 koruny

Jak je založení firmy poměrně jednoduché a finančně nikterak nákladné, o to složitější a zdlouhavější je následné proniknutí na trh. Zatímco registrace může být otázkou maximálně týdnů, například proces předkvalifikace u státních petrochemických firem může bez pomoci někoho vlivného trvat i několik let. Co to znamená finančně, asi každý pochopí – je to jednostranný tok peněz ze strany majitelů podporující rozběh a budování firmy. Roční náklady na provoz zastoupení s jedním vyslaným českým pracovníkem začínají někde okolo 2,5 milionu korun, a pokud někdo nemá trpělivost a finanční zázemí, doporučuji, aby takové podnikání nezačínal a zkusil jednodušší variantu – nalézt vhodného místního zástupce.

Pozor na šibaly

Pro většinu českých firem je dobrý místní zástupce klíčem k úspěchu a proniknutí na trh. Ovšem najít toho pravého není jednoduché a někdy při tom záleží i na štěstí. Je třeba dát pozor na různé podvodníky a takzvané poradce, kteří údajně mají ty nejlepší kontakty na nejvyšší šejky a vlivné osobnosti v zemi a kteří se snaží z cizinců pouze vylákat peníze pod záminkou plateb různých poplatků za založení firmy či projekty.

Dalším nebezpečím může být podepsání i třeba nevýhradního zastoupení firmě, která má v portfoliu příliš mnoho produktů a která již nemá přílišnou motivaci prosazovat na trhu nový výrobek nebo značku. V horším případě může tímto způsobem záměrně zablokovat konkurenci. Vyvázat se z takové smlouvy je potom podle místního práva velmi obtížné a nákladné. Za dostatečný důvod výpovědi smlouvy není považováno nesplnění odběrového závazku nebo uplynutí sjednané lhůty, pokud to místní strana rozporuje. V případě soudního sporu není možné zboží dovážet – celnice ho do země nepustí.

Trh SAE a na něj navázaný reexport zboží je natolik diverzifikovaný, že zde uplatnění najde široké portfolio výrobků a služeb velkých, středních i malých českých firem. Exportní čísla zmíněná v úvodu svědčí, že české firmy jsou v SAE úspěšné a mnohým se podařilo najít ten správný přístup, jak se na trh dostat a posléze se na něm i udržet. Snad tomu částečně pomohly i proexportní akce zastupitelského úřadu a podpora exportu ze strany Ministerstva průmyslu a obchodu a Hospodářské komory ČR. Jde například o podporu firem na veletrzích (veletrhy mají v SAE skutečně světovou úroveň a dosah do celého regionu).

Velmi významnou podporou činnosti především menších a středních firem bylo také založení pobočky agentury CzechTrade v Dubaji v roce 2007. Kancelář je schopna zajistit řadu služeb – například vytipovat vhodné partnery, udělat průzkum trhu na konkrétní výrobek nebo službu, zajistit účast české firmy na veletrhu, sjednávat obchodní schůzky a doprovodit na jednání a další.

Vytváření obchodních vazeb trvá podstatně déle než v Evropě, neboť mezi partnery musí nejprve dojít k vytvoření osobní důvěry. Na rozdíl od Evropy totiž firmy nemají žádnou povinnost zveřejňovat údaje o svém hospodaření, neboť zde nejsou zavedeny daně, a tedy ani daňové či finanční úřady. Údaje o obratu, bonitě nebo hospodářském výsledku nejsou proto běžně dostupné.

Emiráty jsou dobré pro byznys i život

Určitě je nutné prověřit předem serióznost zaměstnavatele, pracovní dobu a místo výkonu práce. Pokud to je možné, před podpisem kontraktu do SAE zaleťte a ověřte si situaci osobně na místě. Výši platu je třeba vždy hodnotit podle toho, co je v něm zahrnuto, také musíte vzít do úvahy poměrně drahé ubytování a školné. Školy jsou plné a je problém umístit dítě do dobré mezinárodní školy. Jinak je ale život v SAE z určitého úhlu pohledu trochu možná snazší než v Česku. Existují zde samozřejmě určitá omezení vznikající ze zeměpisné polohy, klimatu a náboženství, ale můžete zde mít relativně pohodlný život, a to včetně kultury, sportu a zábavy. Emiráty jsou dobrá země jak pro byznys, tak i pro dlouhodobý pobyt.

Obchod Česka se SAE (v miliardách korun)

                        Vývoz             Dovoz

2003                7,2                   1,6

2004                9,5                   0,6

2005                11,7                 0,5

2006                10,9                 1

2007                11                    0,6

2008                10,8                 0,7

2009                10,2                 0,6

2010                10                    0,6

Zdroj: MPO

Autor působí na odboru mimoevropských zemí Ministerstva průmyslu a obchodu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít