Splátkový magnát reorganizuje. Miliardář Beran přesunul sídlo z Amsterdamu do Prahy - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Splátkový magnát reorganizuje. Miliardář Beran přesunul sídlo z Amsterdamu do Prahy

,
Splátkový magnát reorganizuje. Miliardář Beran přesunul sídlo z Amsterdamu do Prahy
Zdroj: Martin Pinkas/Euro

Na Davida Berana doléhají horší časy. Po zpřísnění pravidel pro poskytovatele nebankovních půjček v Česku musela loni splátková skupina Profireal Davida Berana výrazně osekat náklady v Polsku a nyní prochází celkovou reorganizací.

V rámci úsporných opatření tuzemský miliardář přesouvá sídlo mateřské společnosti z Amsterdamu do Prahy. „Přemístění bude sloužit k racionalizaci obchodní činnosti a nákladů podnikání (účetních daňových, právního poradenství, nájemného a poplatků za veřejné služby apod.),“ uvádí společnost Profireal Group v dokumentu nazvaném Projekt přemístění, který má týdeník Euro k dispozici.

Beran očekává, že „přemístění zlepší řízení dceřiných společností a dohled nad nimi“. Kvůli tomu, že většina jeho firem má stejně sídlo ve střední Evropě, navíc odpadá výhoda ochrany investic z Nizozemska. Nové sídlo Profireal Group SE už je zapsáno ve Sbírce listin Obchodního rejstříku, kde Beran figuruje jako člen představenstva. Sám se k přemístění nevyjádřil.


Prodělečná zebra: poskytovatel půjček Zonky zůstává hluboko v červených číslech

\"

Beranova česká nebankovní firma Proficredit, která poskytuje nebankovní půjčky za úroky vysoko nad třiceti procenty, vydělala podle posledních údajů za rok 2018 celkem 330 milionů korun.

V Polsku, které bývalo v minulosti zdrojem vysokých zisků, to bylo horší. Tamní Proficredit se loni dostal pod tlak nových zákonů proti lichvě - musel zavřít polovinu ze svých 140 poboček a propustit čtyři stovky lidí. Zatímco ve finančním roce 2014/2015 v Polsku vydělal přes půl miliardy, loňský zisk se podle odhadů firmy bude pohybovat kolem…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?