Špionka Cayla. Německo zakázalo mluvící panenku - Euro.cz

Přihlášení

Špionka Cayla. Německo zakázalo mluvící panenku

,
Špionka Cayla. Německo zakázalo mluvící panenku
Zdroj: Profimedia.cz

Regulátor německého telekomunikačního trhu (Bundesnetzagentur) řekl majitelům panenky pojmenované My Friend Cayla, aby ji zničili. Software, jenž umožňuje kamarádce Cayle připojit se k internetu a vést jednoduchou konverzaci s dětmi, je totiž nedostatečně zabezpečený, a panenka tak představuje bezpečnostní riziko stran ochrany soukromých údajů.

Úřad vydal své varování, když vyšlo najevo, že bluetooth, jímž panenka komunikuje s internetem, je špatně zabezpečen. I průměrný počítačový hacker tak může odposlouchávat nejen rozhovor dítěte s panenkou, nýbrž i další zvuky z domácnosti. V Německu, které po špatných zkušenostech s totalitními režimy přísně dbá na ochranu soukromí, je taková panenka považována za špionážní zařízení.

Panenku vyrábí americká firma Genesis Toys od roku 2014. Hračka využívá technologie rozpoznávající lidskou řeč fungující buď s operačním systémem Android od Googlu, nebo iOS od Applu. Panenka si vyslechne, co jí dítě řekne, a odpoví podle toho, jakou odpověď je schopna na internetu najít.

Když se například dítě zeptá, jak se říká mladému koni, Cayla si najde odpověď a řekne: „Malému koni se říká hříbě.“ Dosavadní „útoky“ na software obvykle obnášely přeprogramování tak, aby Cayla namísto správných odpovědí pronášela vulgarity. Kromě toho ovšem lze také zařídit, aby prostřednictvím panenky na dítě přímo mluvil útočník. To samozřejmě nabízí různorodou škálu nekalostí, ať již pedofilům nebo lidem, kteří se mohou z dítěte snažit vytáhnout citlivé informace o chodu domácnosti.

Přečtěte si temnou předpověď:

Přijde kybernetický megaútok: internet vyřadí na celý den a trhy se zhroutí

Rok 2017 bude podle bezpečnostní firmy LogRhythm rokem, kdy se hackerům podaří vyřadit internet na 24 hodin.

Úřad Bundesnetzagentur se začal Caylou coby bezpečnostním rizikem zabývat poté, co informace o slabé ochraně jejího softwaru zveřejnil student Sárské univerzity Stefan Hassel. Podle něho lze pomocí panenky například odposlouchávat dění vzdálené až zhruba deset metrů od panenky, a dokonce i přes několik zdí.

Výrobce Cayly i její distributor, skupina Vivid Toy, v reakci na varování německého úřadu sdělili médiím, že dosud známé případy hackerských útoků na Caylu byly ojedinělé a zjevně byly prací specialistů vysoké úrovně. Obě firmy však zároveň oznámily, že se varováním a zabezpečením svých hraček budou věnovat.

Německé zákony zakazují používat či dokonce jen vlastnit neschválené sledovací přístroje. „Je jedno, jestli takovým sledovacím zařízením je popelník, požární hlásič nebo panenka,“ citoval server bbc.com mluvčího úřadu. Porušení zmíněného zákona mohou soudy trestat až dvouletým vězením.

Dále čtěte:

Rusko prodloužilo azyl Snowdenovi, Trump se „dárku“ nedočká

Varování pro firmy: Každý třetí kyberútok je úspěšný

8 událostí roku v robotice: revoluce i Trumpův otazník

 Umělá inteligence (ilustrační foto)