Špindl na prodej?

13. května 2011, 15:23 - Pavla Kreuzigerová
13. května 2011, 15:23

Reality

Společnost Tatry Mountain Resorts (TMR) má zájem o lyžařské areály v Krkonoších. Do zorného pole největšího slovenského hráče na poli cestovního ruchu se dostal především Skiareál Špindlerův mlýn a horská střediska v Harrachově a Peci pod Sněžkou. Jejich majoritními vlastníky jsou Český svaz tělesné výchovy (ČSTV) a Svaz lyžařů ČR. Na Slovensku firma vlastní hotely, penzion a lanovky v Nízkých a Vysokých Tatrách. Nedávno její slovenské portfolio rozšířil termální aquapark Tatralandia.

ČSTV bez informací

„Krkonošskou prioritou je pro nás Špindlerův mlýn, protože stojíme o to nejlepší, co české hory nabízejí,“ říká Igor Rattaj, akcionář TMR a bývalý partner J&T, který má ve firmě téměř desetiprocentní podíl. Právním předchůdcem TMR je společnost SKI Jasná, která vznikla záhy po první vlně kuponové privatizace – roku 1992 ji založil Fond národného majetku SR. Roku 2003 změnila jméno na Jasná Nízké Tatry a teprve od roku 2009 má současnou podobu i název.
Aktuální akcionářská struktura společnosti je velice členitá. Kromě privátních investorů má ve firmě podíl J&T, J&T Securities, Contigy Development Limited, Tatra Investment Limited, Poštová banka nebo Deutsche Bank. Firma je kotována na bratislavské burze, proto zhruba jedenáctiprocentní podíl v ní vlastní drobní akcionáři. Kotovat se společnost v souvislosti s případnými nákupy v Česku a Polsku chce nechat i na pražské a varšavské burze. „Zájem společnosti Tatry Mountain Resorts o odkup areálu dosud registrujeme pouze zprostředkovaně v médiích. Neobdrželi jsme žádnou nabídku ani výzvu k jednání,“ uvedl pro týdeník EURO Pavel Kořán, předseda ČSTV. Jiné společnosti, které dosud měly zájem o odkup akciového podílu ve Špindlerově mlýně a Peci pod Sněžkou, prý výkonný výbor ČSTV odmítl. Jak to bude v případě nabídky, která by měla přijít od TMR, Kořán nechce předjímat. „Pokud by k prodeji mělo dojít, musí případnou transakci schválit valná hromada ČSTV,“ vysvětluje Kořán.
V médiích už se objevila informace o tom, že J&T v roce 2009 poskytla půjčku Sazce, díky níž loterijní společnost neskončila v úpadku už minulý rok. „Jde o dvě zcela oddělené operace,“ tvrdí Igor Rattaj a potvrzuje, že J&T není majoritním vlastníkem TMR, ale jen jedním z akcionářů.

Uskutečnit plány

Zájem o krkonošská střediska má prý TMR hlavně z odborného hlediska. „Pohybujeme se ve stejné branži a jsme jedním z největších provozovatelů takových zařízení v regionu střední Evropy. Je proto logické, že chceme získat i zahraniční akvizice,“ vysvětluje Rattaj. TRM jde prý především o synergie a o to získat nadnárodní nádech. Firma chce areály primárně provozovat, ne je stoprocentně vlastnit. „Umíme si představit spolupráci s lokálními investory. Tím nejdůležitějším, co můžeme nabídnout, je know-how,“ prohlašuje Rattaj. Krkonošským střediskům firma podle svých zástupců může pomoci uskutečnit rozvoj podle plánů, které vznikly už zhruba před čtyřmi roky, ale dosud z nich nebylo nic realizováno. „Chceme jim pomoci, aby neztrácela a dokázala se chytit v konkurenci, která je obrovská,“ dodává Rattaj. Ve Špindlerově mlýně bylo součástí zmíněných plánů především propojení Svatého Petra s Medvědínem. „Chtěli bychom tam také zlepšit servis, především dobudovat hotely a penziony,“ uvádí akcionář TMR.
Synergie jsou i důvodem, proč se slovenská firma rozhlíží i po dalších zemích střední Evropy. V Polsku jedná o odkupu Státních lanových drah (PKL – Panstvowe kolejky linove), které čeká privatizace. Zájem má také o některá rakouská lyžařská střediska a díky rostoucí atraktivitě bulharských hor se možná v budoucnu bude zajímat i o jejich areály.
Není vyloučeno, že v budoucnu se začne zajímat také o maďarské termální lázně, které by rozšířily její byznysové zaměření na léto. „Zatím ale máme jediné podobné středisko, a to Tatralandii, a v tomto oboru se teprve zorientováváme. Půlrok je příliš krátká doba na to, abychom řekli, zda tímto směrem půjdeme dále,“ říká Rattaj.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Auta
Retro: Ford Mustang přežil i zlé časy. A dnes je to úplný…
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC ztrácí. ABT má řešení
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Technologie
Compact od Sharpu dostojí svému názvu. Navíc má nejrychlejší displej
Zotac uvádí krátkou GeForce GTX 1080 Ti s vodním chlazením, pro kompaktní highendová PC
OLED, QLED a Smart TV. Jaké jsou nejlepší televizory roku 2017?
Jak (ne)funguje propojení počítače s mobilem ve Windows 10 Fall Creators Update?
Mladí Číňané soutěží ve virtuálním tleskání prezidentovi, mají na to aplikaci
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít