Ochrana klimatu podle Světové banky: miliardy na těžbu uhlí a ropy - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Ochrana klimatu podle Světové banky: miliardy na těžbu uhlí a ropy

,
Ochrana klimatu podle Světové banky: miliardy na těžbu uhlí a ropy
Zdroj: Profimedia.cz

Světová banka měla v letech 2014 až 2018 podporovat projekty spojené s těžbou nebo využitím ropy, plynu nebo uhlí ve výši 12 miliard dolarů. Na solární a větrné zdroje přitom přispěla ani ne polovinou, tvrdí německý spolek Urgewald.

Německá organizace Urgewald, jež sleduje dodržování lidských práv a ochranu přírody ve světě, analyzovala počínání Světové banky, která zajišťuje finanční pomoc zejména chudším ekonomikám. I když se banka prohlašuje za zastánce ochrany klimatu, ve velké míře podporuje fosilní zdroje nebo výstavbu velkých přehrad, které mají dopady na okolní přírodu i obyvatele.

V letech 2014 až 2018 podpořila projekty spojené s těžbou a využíváním ropy, zemního plynu a uhlí ve výši 12 miliard dolarů (271 miliard korun), na podporu solárních nebo větrných zdrojů energie šla méně než polovina, 5 miliard dolarů (113 miliard korun). Uvedl to německý deník Süddeutsche Zeitung.

Samotní představitelé Světové banky nařčení odmítají, ve finančním roce 2018 banka poskytla na projekty spojené s ochranou klimatu 20,5 miliardy dolarů (463 miliard korun), což je nejvíce v historii organizace, jež byla založena na konci roku 1945. Deset miliard dolarů šlo na obnovitelné zdroje energie. Tím, že část projektů je financována na 35 let, jedná se o pozůstatek „staré politiky“ Světové banky, napsal deník.

Ale i některé nové projekty jsou zamaskované, ale fakticky financují využívání fosilních paliv, tvrdí aktivisté. Například v Mosambiku, kde jsou velké zásoby uhlí, poskytla banka úvěr na podporu boje s chudobou. Stát ale nakonec stejně daňově zvýhodňuje investice do těžby uhlí.


Esej: Planeta afrických žen

 
 V „terénu“ to vypadá tak, že sice všichni mají chodit do školy, ale děvčata v pubertě do ní velmi často chodit přestanou, jakmile dostanou první menstruaci


Přidružená organizace Světové banky International Finance Corporation (IFC) také podpořila výstavbu železnice v Mosambiku do přístavu Nacala. Ta má sloužit zejména pro export uhlí. „Světová banka v tomto případě selhala,“ uvedla Ute Koczyová z organizace Urgewald, jež se specializuje na projekty podporované Světovou bankou. Přitom země byla nedávno zasažena ničivým cyklónem Idai, v zemi zemřelo 600 lidí a v oblasti se rozšířila cholera. Podle klimatologů se budou kvůli změnám klimatu tyto ničivé tropické bouře opakovat častěji.

V Nigérii peníze od IFC posloužily k výstavbě ropné rafinérie. 150 milionů dolarů (3,4 miliardy korun) jde ale podle Světové banky na podporu výroby hnojiv, aby se pomohlo místním zemědělcům. Nigérie je na africkém kontinentu největším producentem ropy a zemního plynu.

Dočasná prezidentka Světové banky Kristalina Georgievová, kterou 9. dubna nahradil David Malpass, v únoru hovořila o nutnosti zabránit důsledkům dalšího globálního oteplování a ochraně životního prostředí. O ochraně přírody hovořila zejména v souvislosti s projekty v Africe. Oficiálně v roce 2015 banka oznámila ukončení podpory výstavby nových uhelných elektráren. Od roku 2020 má podpořit ropné projekty pouze ve výjimečných případech, například ve velmi chudých zemích.

V minulosti byla Světová banka kritizována například za úvěry Rumunsku v době vlády Nicolae Ceaușesca nebo podporou Číny, kde jsou porušována lidská práva. Ekologicky sporné projekty podpořila banka v minulosti mimo jiné v Brazílii, Thajsku, Guatemale nebo Papui-Nové Guineji.

Dále čtěte:

Vyprahlý Sahel aneb Odkud přijdou

10 nejchudších zemí na světě

Afrika hladoví a populačně roste: migrantů směřujících do Evropy bude mnohem více

Imigranti ve Španělsku, ilustrační foto

Ilona Švihlíková Můžeme si dovolit recesi? Centrální banky jsou bez střeliva

Ohodnoťte tento článek
Diskuze