Špičkoví australští manažeři utíkají od fosilních paliv k zelené energii

24. května 2017, 21:07  -  frn
24. května 2017, 21:07

Nový trend zelených energií přilákal i manažery, kteří se dlouhá léta angažovali v tradičním odvětví. V byznysu s australským uhlím.

Australští zelení aktivisté se mohou těšit na rozšíření své komunity o známé tváře. Jsou to ale lidé, kteří ještě donedávna hájili opačnou stranu barikády, protivníci z uhelného průmyslu.

Manažeři z těžařských nebo energetickcých firem potichu přeběhli na stranu nepřítele a následují lukrativní zisky, které se s nástupem zelených technologií v energetice rýsují, kousavě napsal britský deník The Guardian.

Jedním z nich James Brown, dlouholetý ředitel firmy Altura Mining, jež se donedávna specializovala na těžbu uhlí. Nyní firma zavětřila příležitost a chce těžit lithium v západní Austrálii.

„Je to smutné, vždy jsme byli hrdí na to, že těžíme uhlí. Mí synové, můj otec, můj děd, jeho otec. Řekl jsem své ženě, že to je zvláštní pocit, být bývalý horník. Můj otec, kterému je 80 let, miluje změnu. Dokud budeme něco těžit, tak bude šťastný,“ vysvětlil odklon od uhlí směrem k lithiu Brown, jenž chce do konce roku firmu zbavit uhelných aktivit a zaměřit se na „palivo“ budoucnosti, tedy lithium, ze kterého se vyrábějí lithium-iontové baterie, klíčové pro rozvoj ukládání energie z obnovitelných zdrojů a pro produkci elektromobilů.


Daimler spoléhá ne české lithium. Více čtěte: Daimler věří českému lithiu. U Drážďan postaví továrnu na baterie


Nedělá to s ohledem na ochranu životního prostředí, ale kvůli akcionářům. Sám tvrdí, že klima se na Zemi mění po tisíce let. Že těžba uhlí má dopad na kvalitu ovzduší uznal poté, co byl opakovaně služebně v Číně.

Kde se má těžit lithium v Nevadě. Podívejte se:

Brown byl ke změně dotlačen i tím, že stále více bank a investičních fondů dává ruce pryč od fosilních paliv. Do Pilgangoora Lithium Project hodlá firma investovat 140 milionů australských dolarů (2,5 miliardy korun) a využít tak know-how z povrchové těžby uhlí. „Uhlí má potenciál se spontánně vznítit, což u lithia nehrozí,“ pochvaluje si novou surovinu Brown.

Vývoj ceny lithia
source: tradingeconomics.com

Dalším z odpadlíků od fosilních paliv je Richard McIndoe, šéf Edge Electrons. Do roku 2014 dělal generálního ředitele v EnergyAustralia, jež je největším producentem skleníkových plynů v Austrálii. Firma provozuje uhelné a plynové elektrárny.

Odešel a byl u zrodu startupové firmy Edge Electrons, jež se zabývá energetickou účinností. „Nyní mě mají moje děti raději. Je to věc nové generace,“ míní McIndoe, že mladí lidé se ve škole intenzivně globálním oteplováním zabývají a jsou ovlivněni v postojích ohledně energetiky a využívání fosilních paliv.

Provozovat uhelnou elektrárnu není vzrušující

On sám v novém působišti pracuje s mladšími kolegy, pro které je důležité, jaký dopad mají jejich kroky na životní prostředí. „Provozovat starou uhelnou elektrárnu není tak vzrušující, jako se zabývat novými technologiemi,“ doplnil.

Klíčovým trendem je podle něj snižovat energetickou náročnost jak v domácnostech tak v průmyslu. „Podnikové náklady na elektřinu jsou smrtící,“ zdůraznil. Také on si po návštěvách Asie uvědomil, že je třeba snižovat spotřebu fosilních paliv.

Děti mě donutily změnit práci

Rovněž Adrian Merrick, který vedl v EnergyAustralia divizi maloobchodu, odešel z tradiční energetické firmy poté, co byl bombardován dotazy svých dětí, na které neměl odpovědi.

„Moje děti, ve věku osmi a deseti let, se mě neustále ptaly, co v práci dělám,“ vysvětlil, jak dospěl ke změně od uhlí a plynu k obnovitelným zdrojům.

Zejména se mu nelíbila otázka, proč přispívá k poškozování planety. V roce 2015 odešel od energetického giganta a vytvořil startup Energy Locals, který pomáhá zákazníkům, aby platili za energie férové ceny se zaměřením na podporu čistých zdrojů.

Polovina zisků pak jde zpět na podporu zelených technologií. I když přiznal, že práce pro malý startup není nejbezpečnější variantou, jak platit účty, věří tomu, co nyní dělá.

Související články:

O krok blíž k cínoveckému lithiu. Australané mají další licenci

Nečekaní spojenci: za klima bojují Ivanka Trumpová i Exxon


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
9 rizikových suvenýrů, které si raději z dovolené nevozte
10 ekologických „kazítek“, která prodražují provoz auta
Kvíz: Poznáte tato auta podle fotografie?
Češi si s GDPR neví rady, až 65 % e-shopů stále není připraveno
Hypoték se poskytuje méně. Proč?
Auta
Retro: Toyota Supra slaví 40 let. Věhlas získala díky…
Video: Podívejte se, jak se má správně řídit staré Porsche 911
Na návštěvě Jaguar Land Rover Classic Centre v Essenu. Tak trochu jiný „showroom“
Obytný VW California slaví 100 000 exemplářů vyrobených v továrně v Hannoveru
Hamburk zavírá dvě ulice dieselům, lidé čekají chaos. Totální nesmysl, tvrdí odborník
Technologie
10 důvodů, proč už nepoužívat optickou mechaniku
Znáte World of Tanks? Otestujte své znalosti!
Umělá inteligence na GPU má konkurenci z Číny, ASIC Cambricon má výkon 166 TOPS
6 důvodů, proč si rozmyslet odchod do předčasného důchodu
Technologie VDC-M: ztrátová komprese obrazu mezi GPU a displejem bude i v mobilech
Hry pro příležitostné hráče