Špičkoví australští manažeři utíkají od fosilních paliv k zelené energii

24. května 2017, 21:07  -  frn
24. května 2017, 21:07

Nový trend zelených energií přilákal i manažery, kteří se dlouhá léta angažovali v tradičním odvětví. V byznysu s australským uhlím.

Australští zelení aktivisté se mohou těšit na rozšíření své komunity o známé tváře. Jsou to ale lidé, kteří ještě donedávna hájili opačnou stranu barikády, protivníci z uhelného průmyslu.

Manažeři z těžařských nebo energetickcých firem potichu přeběhli na stranu nepřítele a následují lukrativní zisky, které se s nástupem zelených technologií v energetice rýsují, kousavě napsal britský deník The Guardian.

Jedním z nich James Brown, dlouholetý ředitel firmy Altura Mining, jež se donedávna specializovala na těžbu uhlí. Nyní firma zavětřila příležitost a chce těžit lithium v západní Austrálii.

„Je to smutné, vždy jsme byli hrdí na to, že těžíme uhlí. Mí synové, můj otec, můj děd, jeho otec. Řekl jsem své ženě, že to je zvláštní pocit, být bývalý horník. Můj otec, kterému je 80 let, miluje změnu. Dokud budeme něco těžit, tak bude šťastný,“ vysvětlil odklon od uhlí směrem k lithiu Brown, jenž chce do konce roku firmu zbavit uhelných aktivit a zaměřit se na „palivo“ budoucnosti, tedy lithium, ze kterého se vyrábějí lithium-iontové baterie, klíčové pro rozvoj ukládání energie z obnovitelných zdrojů a pro produkci elektromobilů.


Daimler spoléhá ne české lithium. Více čtěte: Daimler věří českému lithiu. U Drážďan postaví továrnu na baterie


Nedělá to s ohledem na ochranu životního prostředí, ale kvůli akcionářům. Sám tvrdí, že klima se na Zemi mění po tisíce let. Že těžba uhlí má dopad na kvalitu ovzduší uznal poté, co byl opakovaně služebně v Číně.

Kde se má těžit lithium v Nevadě. Podívejte se:

Brown byl ke změně dotlačen i tím, že stále více bank a investičních fondů dává ruce pryč od fosilních paliv. Do Pilgangoora Lithium Project hodlá firma investovat 140 milionů australských dolarů (2,5 miliardy korun) a využít tak know-how z povrchové těžby uhlí. „Uhlí má potenciál se spontánně vznítit, což u lithia nehrozí,“ pochvaluje si novou surovinu Brown.

Vývoj ceny lithia
source: tradingeconomics.com

Dalším z odpadlíků od fosilních paliv je Richard McIndoe, šéf Edge Electrons. Do roku 2014 dělal generálního ředitele v EnergyAustralia, jež je největším producentem skleníkových plynů v Austrálii. Firma provozuje uhelné a plynové elektrárny.

Odešel a byl u zrodu startupové firmy Edge Electrons, jež se zabývá energetickou účinností. „Nyní mě mají moje děti raději. Je to věc nové generace,“ míní McIndoe, že mladí lidé se ve škole intenzivně globálním oteplováním zabývají a jsou ovlivněni v postojích ohledně energetiky a využívání fosilních paliv.

Provozovat uhelnou elektrárnu není vzrušující

On sám v novém působišti pracuje s mladšími kolegy, pro které je důležité, jaký dopad mají jejich kroky na životní prostředí. „Provozovat starou uhelnou elektrárnu není tak vzrušující, jako se zabývat novými technologiemi,“ doplnil.

Klíčovým trendem je podle něj snižovat energetickou náročnost jak v domácnostech tak v průmyslu. „Podnikové náklady na elektřinu jsou smrtící,“ zdůraznil. Také on si po návštěvách Asie uvědomil, že je třeba snižovat spotřebu fosilních paliv.

Děti mě donutily změnit práci

Rovněž Adrian Merrick, který vedl v EnergyAustralia divizi maloobchodu, odešel z tradiční energetické firmy poté, co byl bombardován dotazy svých dětí, na které neměl odpovědi.

„Moje děti, ve věku osmi a deseti let, se mě neustále ptaly, co v práci dělám,“ vysvětlil, jak dospěl ke změně od uhlí a plynu k obnovitelným zdrojům.

Zejména se mu nelíbila otázka, proč přispívá k poškozování planety. V roce 2015 odešel od energetického giganta a vytvořil startup Energy Locals, který pomáhá zákazníkům, aby platili za energie férové ceny se zaměřením na podporu čistých zdrojů.

Polovina zisků pak jde zpět na podporu zelených technologií. I když přiznal, že práce pro malý startup není nejbezpečnější variantou, jak platit účty, věří tomu, co nyní dělá.

Související články:

O krok blíž k cínoveckému lithiu. Australané mají další licenci

Nečekaní spojenci: za klima bojují Ivanka Trumpová i Exxon


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Pravda, nebo mýtus: 10 faktů o vdovském důchodu
Pečujte o zdraví, ušetříte až třetinu dobrovolného pojistného
Co je dobré vědět o přeplatku a nedoplatku na dani?
Syndrom nemocných domů (6)
Na co nezapomenout v daňovém přiznání: Přehled daňových slev II.
Auta
Opel Grandland X na sebe upozorňuje zajímavým způsobem. Do…
Mercedes-AMG C43 Coupé a Cabrio dostal silnější motor a lepší výbavu
Emisní normy mají další oběť. BMW přestane prodávat řadu 7 s benzinovým motorem
Smrtelná nehoda autonomního Uberu: Dostupné podrobnosti naznačují selhání stroje
První neoficiální fotky ukazují, jak bude vypadat nastupující generace Subaru Forester
Technologie
Kellner chce být největším operátorem ve střední Evropě. PPF po O2 kupuje část Telenoru
Intel asi přece jen chystá čipy Coffee Lake s osmi jádry. Vzorek se objevil v 3DMarku
AMD slibuje opravu chyb Ryzenů „během týdnů“. Díry jsou ve firmwaru, výkon prý neklesne
Malá vylepšení Cortany. Stáhněte si Windows 10 Insider Preview build 17127
Výzkum potvrdil, že navštěvování pirátských stránek zvyšuje riziko nakažení malwarem
Hry pro příležitostné hráče