„Špehujete nás?“ ptají se europoslanci Jeffa Bezose - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

„Špehujete nás?“ ptají se europoslanci Jeffa Bezose

,
„Špehujete nás?“ ptají se europoslanci Jeffa Bezose
Zdroj: Profimedia.cz

Evropští poslanci z vícero stran kontaktovali nejbohatšího člověka planety, Jeffa Bezose, s otázkou, zda je nešpehuje. Obavy politiků a zástupců odborářů vzbudila pracovní nabídka, která byla dočasně umístěna na stránkách Amazonu. Společnost nařčení odmítá, podle ní došlo k chybě, která byla napravena. Amazon je známý svým negativním vztahem k organizovaným odborům.

Pokud někdo patří k vítězům aktuální pandemie, je to zakladatel a šéf společnosti Amazon Jeff Bezos. Jeho už tak velká bohatství díky karanténním opatřením rapidně stouplo. Teď se na něj však zájem médií upřel zcela z jiného důvodu – poslanci Evropského parlamentu se obávají, že je Bezos a jeho lidé nechávají sledovat.

Obavy politiků a odborářů vyvstaly poté, co Amazon uveřejnil nabídku práce pro „zpravodajské analytiky“, kteří by měli monitorovat aktivitu představitelů odborů a „nepřátelských politických lídrů“. Pro práci byla vyžadována španělština, nebo italština, analytici by měli dávat pozor i na „protesty, geopolitické krize a konflikty s dopadem,“ ale soustředit se měli i organizované odboráře.

Amazon nabídku práce po krátké době smazal, podle jeho zástupců se jednalo o chybu, která byla napravena. „Popis té pracovní pozice nebyl přesný,“ doplnil mluvčí Amazonu. Společnost upřesnila, že nemá v plánu „špehovat“ třetí strany, ale pouze monitorovat jejich veřejnou aktivitu, aby lépe pochopili jejich záměry a prostředí.

„Sledujeme vaše záměry s velkými obavami: monitoruje Amazon odboráře, pracovníky Amazonu a politické reprezentanty (včetně nás), kteří by potenciálně mohli kritizovat aktivity Amazonu?“ ptá se francouzská levicová europoslankyně Leila Chaibi, pod její otevřený dopis se podepsalo 36 dalších evropských poslanců, včetně Kateřiny Konečné z České republiky.

Poslanci podepsaní pod otevřeným dopisem jsou znepokojení zejména protiodborovou politikou, kterou Amazon dlouhodobě uplatňuje. Politici připomínají, že Amazon opakovaně tlačí na své zaměstnance, aby nevstupovali do odborů a to jak ve Spojených státech, tak i na evropském kontinentu. „Tyto manažerské praktiky vzbuzují více otázek. Nabírání nových zaměstnanců na špehování vašich oponentů, ať už interních, nebo externích, nelze tolerovat,“ píší evropští poslanci.

Politici připomínají, že navzdory raketovému růstu zisků, ani Amazon nemůže stát mimo zákon. „My reprezentujeme země, kde demokracie a svoboda projevu nemohou být zpochybňované žádnou společnosti – dokonce ani Amazonem. To my garantujeme,“ upozorňují europoslanci.

„Špehujete nás?“ ptají se europoslanci Jeffa Bezose
4 (80%) 5 hlasování
Zdroj: cnbc.com, vice.com
Diskuze