Špásování s volbami

20. listopadu 2009, 11:59 - Petr Nováček
20. listopadu 2009, 11:59

Do Poslanecké sněmovny by se mohlo volit už koncem února, a nikoli až v květnu 2010

Zelení to považují za tutovku, lidovci o tom slyšeli a náčelnictvo obou velkých stran to popírá. Cože to? Inu možnost, že volby do Poslanecké sněmovny mohou být už koncem února 2010, a nikoli až v květnu. Dle nedávno schválené novely volebního zákona by se to stihnout dalo. Kašpar, Melichar a Baltazar by pak na Tři krále mohli kolportovat volební letáky a předehrou kampaně by se nestala toskánská či jiná patálie, nýbrž předvánoční nálada. S volebními programy, jež by ve sváteční atmosféře nikoho nezajímaly, by se strany nemusely párat. Jejich myšlenková vyprázdněnost, „pí ár“ agenturami šikovně zahalená pozvánkou k nějakému tomu neodolatelnému předvánočnímu nákupu, by tolik nebila do očí…
Vraťme se však nohama na zem. Dle nedávného šetření agentury STEM pokračuje odliv příznivců od ČSSD a ODS. Došlo to tak daleko, že i kdyby se Jiří Paroubek odhodlal ke spolupráci s komunisty, ve sněmovně by měla levicová vláda nejspíš jen křehkou většinu. Mirek Topolánek by však s malými stranami od „středu doprava“ nedal dohromady ani tu. Dle STEM ztrácejí ČSSD a ODS příznivce od letošního jara čili dostatečně dlouho pro konstatování, že nejde o náhodný výkyv, nýbrž o klesající trend přízně voličů. Je to vážné tím spíše, že současně s preferencemi vadla popularita lídrů obou stran, která je v Paroubkově případě průměrná a v Topolánkově podprůměrná. Do voleb v květnovém termínu přitom zbývá ještě šest měsíců, a pokud by měly preference ČSSD a ODS dále klesat, byla by to pro ně katastrofa. Pravda, alespoň v Lidovém domě se mohou potěšit preferencemi z dílny CVVM, jež na rozdíl od STEM vykazují od srpna mírný vzestup. V dlouhodobější retrospektivě však i dle CVVM sociální demokracie krůček po krůčku ztrácí.
Také z výsledků dalších dvou zavedených agentur, společností Factum invenio a Median, se zdá, že se veřejnost od velkých stran odvrací. Může už být rozladěná jejich nevstřícností, nekooperativností a hokynářskou hádavostí a začala si hledat nové favority. Zatím se jimi nezdají být malé strany, z nichž TOP 09 a lidovci sice stabilizovali své pozice, ale k boomu mají daleko. Jasným favoritem veřejnosti se naopak stal premiér Jan Fischer, jenž věcným a kultivovaným způsobem jednání a objevenou politickou dovedností zdatně konkuruje těm, kteří se politikou dávno živí. Fischer se těší důvěře čtyř pětin veřejnosti, zatímco Paroubek to ve Strakovce kdysi dotáhl na sympatie poloviny občanů a Topolánek jen jedné třetiny. Ano, pánové Paroubek a Topolánek mají důvod na Fischera žárlit! Stane-li se předsedou budoucí vlády kterýkoli z nich, bude se potýkat s vysokou laťkou nastavenou Fischerem.
Asi tváří v tvář tomuto pro „partajníka“ nepříjemnému kontrastu označil místopředseda ODS Petr Nečas Fischerův kabinet za „vládu promarněného roku“, i když prý nikoli vlastní vinou, ale ekonomické situace. Jistě, zásadní reformní kroky čekají až na stranickou vládu se silným mandátem vzešlým z voleb. Kdy však budou? Nečas pro Aktuálně.cz vyloučil, že by politici vedli napříč stranami debatu o předčasných volbách, nicméně šalamounsky dodal: „Nebráníme se diskusi o tom, zda pasivně přijmout fakt, že někdy v půlce května budou volby. Čím dříve skončí tento ekonomický a politický čas nejistoty a nevyhraněnosti, tím lépe.“ Dalo by se to říci i méně elegantně: Jsme pro předčasné volby, bude-li je s kým zaonačit!
Poté, co parlament schválil v září novelu ústavy a volebního zákona, to technicky zvládnutelné je. Sněmovna by se musela nejméně 120 hlasy usnést na svém rozpuštění, prezident je provést a vyhlásit volby, jež se mohou konat již za 50 dnů. Dle ústavy může být sněmovna rozpuštěna nejpozději počátkem března, a proto by rej okolo podávání kandidátek vypukl před Vánoci a „ostrá“ volební kampaň zkraje ledna. Byl by to hotový blázinec, ale ke smutku velkých stran, kterým by předčasné volby vyhovovaly, z něj asi sejde. Proč?
„V tuhle chvíli žádnou záruku, že by Ústavní soud nezrušil další kolo předčasných voleb, prostě nemáme, takže vycházíme z toho, že volby budou v řádném termínu v květnu,“ řekl Jiří Paroubek. Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský sice v jedné televizní debatě naznačil, že s využitím „samorozpouštěcí“ novely ústavy jsme už mohli mít volby za sebou, ale to je pouze jeho osobní názor. Samozřejmě také nepřipadá v úvahu, aby „pan Rychetský řekl něco autorizovaného… za celý soud“, jak by si přál Jiří Paroubek. Ústavní soud není poradna ani nezařizuje volby, které jsou v režii politické decize.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Herní počítač pod stromeček II: levná sestava do 20 tisíc [Vánoce 2017]
T-Mobile se skamarádil s Netflixem. Ale nejde o to, na co myslíte…
Tržní podíly výrobců grafik v Q3 2017: Nvidia vylétla nahoru, získává tržní podíl
Vyšel Vivaldi 1.13. Vylepšuje stahování a práci desítkami listů
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít