SPÁSNÝ PŘÍSTAV DLUHOPISŮ - Euro.cz

Přihlášení

SPÁSNÝ PŘÍSTAV DLUHOPISŮ

, Igor Bielik,
SPÁSNÝ PŘÍSTAV DLUHOPISŮ
Zdroj: Euro.cz

Letos se v eurozóně odhadují výnosy na úrovni pěti procent

Německý časopis FINANZEN vyhlásil nejlepší manažery dluhopisových fondů za rok 1999. Ty sice nejsou tak zajímavé jako fondy akciové, ale to se může velmi rychle změnit. Dluhopisy a dluhopisové fondy na vyspělých trzích ztratily atraktivitu kvůli vysokým výnosům akcií. Lidé si v devadesátých letech zvykli na zisky v řádu 20 procent a u technologických akcií ještě více. Nízké úrokové míry tak přilákaly jen konzervativní investory.

V roce 1999 poprvé v historii převýšil objem majetku v akciových fondech majetek obhospodařovaný fondy dluhopisovými (344 oproti 220 miliardám německých marek). Navíc rok 1999, skvělý pro akciové fondy, byl pro dluhopisové katastrofální. Většina z nich totiž investuje do státních (nejkvalitnějších) dluhopisů, které trpěly zvyšováním úroků, což vede k poklesu jejich cen. Například německé dluhopisy (index JPM Renten Germany) skončily rok 1999 s bilancí minus dvě procenta v EUR.

První kvartál roku 2000 byl pro dluhopisy mírně příznivější, bohužel však výhled pro zbývající období roku není díky inflačním tlakům zejména v USA příliš optimistický. Ty mohou vyvolat razantnější reakci centrálních bank (Fedu i ECB).

Manažeři dluhopisových fondů jsou však optimisté. Říkají totiž, že v posledních několika letech bylo u akcií možno pozorovat pouze růst, který nemůže pokračovat do nekonečna. Prostředí stagnujících nebo klesajících akciových trhů zvedne podle nich zájem o defenzivní dluhopisové investice.

Někteří investiční stratégové odhadují potenciál výnosů dluhopisů v eurolandu za rok 2000 na úrovni pěti až šesti procent. V regionech s vyšší úrokovou hladinou, jako je Velká Británie či USA, lze očekávat toto číslo mírně větší. To je v kontrastu s názory mnohých, kteří předpovídají konec roku akciových trhů zhruba na úrovni, kterou vidíme dnes – lákavá nabídka.

Diskuze