Spasí SROP regiony?

06. září 2004, 00:00 - ZUZANA VLČKOVÁ
06. září 2004, 00:00

REGIONÁLNÍ ROZVOJ Trvalý hospodářský růst i stoupající kvalita života - toho chce povzbuzováním ekonomiky dosáhnout program SROP, za který zodpovídá ministerstvo pro místní rozvoj.

**REGIONÁLNÍ ROZVOJ

Trvalý hospodářský růst i stoupající kvalita života - toho chce povzbuzováním ekonomiky dosáhnout program SROP, za který zodpovídá ministerstvo pro místní rozvoj.

Při sestavování nové vlády byl prý mezi stranami největší zájem o dosazení vlastního člověka na ministerstvo pro místní rozvoj. Právě jím totiž budou proudit finance ze strukturálních fondů Evropské unie. Na starosti má i Společný regionální operační program (SROP), který by měl být díky objemu financí, které přerozdělí, tím úplně největším a tedy i nejvýznamnějším. Vyjádřeno v číslech: SROP by měl pojmout 31,24 % všech prostředků ze strukturálních fondů, které k nám v období let 2004 až 2006 mohou plynout. Jde zhruba o 454,333 milionu eur (přibližně 1,45 miliardy korun). Kraje, obce, mikroregiony (resp. svazky obcí) i státní organizace, ale také podnikatelé a neziskové organizace mohou pro projekt, který spadá do oblasti podpory podnikání, rozvoje infrastruktury, rozvoje lidských zdrojů či rozvoje cestovního ruchu, získat od 35 do 80 % rozpočtu projektu. Podmínkou je samozřejmě splnění přísných kritérií. Logická je snaha přenést co nejvíce úkonů na nižší administrativní úroveň, z toho také vyplývá jistá míra decentralizace a složitější postupy, než je zvykem u jiných operačních programů. SROP spadá pod Odbor řídicího orgánu SROP (ministerstvo pro místní rozvoj) a Regionální rady (zástupci krajů). Sekretariáty druhého jmenovaného orgánu přijímají žádosti, formálně je kontrolují, vyhodnocují a doporučují ke schválení. V prvním kole přijímání projektů uzavřeném 30. července 2004 bylo přijato 456 projektů, které podle odhadů žádají o podporu v souhrnné výši osmi miliard korun (z toho dvě miliardy mají přijít z rozpočtu státu, krajů či obcí). Druhé kolo výzvy bude vyhlášeno také ještě letos, konkrétně po 1. říjnu, ale v některých oblastech již nyní objem požadovaných prostředků přesahuje objem možných zdrojů.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou Vánoce a vánoční prázdniny?
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít