Spalte je!

10. července 2008, 13:36 - Mgr. Rudolf Marek
10. července 2008, 13:36

Hrozí v Česku konec doprodejů levných cigaret?

Neklidné vody tabákové se opět rozvlnily. Koncem června šéf společnosti Philip Morris Alvise Giustiniani oslovil konkurenty návrhem na novelizaci zákona o spotřební dani. Svůj záměr oznámil i ministerstvu financí. Zbývající představitelé silné čtyřky, jež ovládá tři čtvrtiny tuzemského trhu - British American Tobacco, Imperialu a Japan Tobacco International - jmenovitě Jorge Florez, Dominic Brisby a Philipp Maly, nestačili zírat. O tom, že ještě nepopadli dech, svědčí, že se k návrhu všichni odmítli vyjádřit, natož jej pro týdeník EURO komentovat. Téměř pětistránková novela, kterou prostřednictvím ministerstva financí zamýšlí dominantní Philip Morris prosadit i ve sněmovně, má omezit období, po které je možné v případě dalšího zvýšení spotřební daně doprodávat levnější cigarety. Směřuje k zákazu doprodeje levnějších cigaret v trafikách a obchodech.

NEDRÁŽDIT TYGRA Dnes platný zákon omezuje výrobce a dovozce, ale jakmile se cigarety s ještě starou, nižší spotřební daní dostanou do velkoobchodního a maloobchodního oběhu, mohou se doprodávat bez omezení. Podle návrhu Philip Morris ale mají být takové cigarety z trafik staženy a pod dohledem celníků zničeny, pokud možno spáleny. Velkoobchodům hrozí, že v případě přeplněných skladů si po „dni D“ budou zásoby muset spálit samy, takže je jasné, že předem nekoupí ani o krabičku navíc.
U cigaret, které mají pod celofánem kolek potvrzující odvedení spotřební daně, totiž není možné zákonem určit, že dejme tomu od prvního ledna budou dražší, právě kvůli kolku, který je jakousi stvrzenkou na předem zaplacenou spotřební daň. Kolky se nakupují se značným předstihem a rozesílají do továren po celé Evropě, kde se vylepují na krabičky cigaret, než na ně stroj natáhne celofán. To vše, včetně dopravy, skladování a distribuce nějakou dobu trvá. „Úderem půlnoci“ tak není technicky možné spotřební daň, a tudíž ani prodejní cenu vytištěnou na kolku, změnit. Proto byly uzákoněny limity předzásobení, které vycházejí z tříměsíční produkce nebo dovozu. To se však netýká velkoobchodů ani 60 tisíc trafik. Proto se všichni výrobci snaží do poslední chvíle přesouvat zásoby levnějšího kuřiva právě k nim. Ti pak cigarety zatížené nižší daní mnoho měsíců doprodávají. Podle interní ankety týdeníku EURO jsou významní výrobci (s výjimkou Philip Morris) se současnou úpravou zákona o spotřební dani víceméně spokojeni a nechtějí dráždit tygra. Proč se s tím ale nedokáže vyrovnat lídr trhu, když se s touto praxí smířilo i ministerstvo financí? Předzásobit přes polovinu tuzemského trhu, který Philip Morris ovládá, je totiž pro něj podstatně nákladnější než pro konkurenty s několikaprocentními podíly.

OVĚŘENO V PORTUGALSKU Alvise Giustiniani přišel do Prahy z Portugalska, kde jsou doprodeje omezeny, a rád by stejný princip prosadil i v Česku. „Philip Morris podporuje regulaci předzásobení, která nastavuje stejné podmínky pro všechny,“ konstatovala členka představenstva Petra Dobešová. Současná právní úprava podle ní byla krok správným směrem, ale nevyvarovala se určitých nedostatků. Reaguje tak na známou skutečnost, že si v Česku manažeři poradí s každým zákonem. To ukázala dvě zvýšení spotřební daně v letech 2007 a 2008, kdy bylo předzásobení pod milionovými sankcemi omezeno. V případě prvním Philip Morris většinu možných zásob vložil do dvou značek, kterými pak opanoval trh a některé své soupeře dokonce přivedl do záporných čísel. V případě druhém pro změnu konkurence utopila Philip Morris na tom, že předzásobila prodejce tabákovými výrobky ještě před začátkem tříměsíčního přechodného období, kdy žádná omezení neplatí. Všechny požadavky Evropské unie na výši spotřební daně Česká republika již splnila, ba překročila. Na tisíc cigaret vybírá spotřební daň o dvanáct eur vyšší, než požaduje unie. Přesto náměstek ministra financí Peter Chrenko České televizi řekl, že v delším horizontu se o dalším zvýšení spotřební daně na tabákové výrobky uvažuje. Philip Morris proto raději s předstihem hloubí zákopy.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
Retro: Ford Mustang přežil i zlé časy. A dnes je to úplný…
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC ztrácí. ABT má řešení
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Technologie
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít