Soukromí lékaři: takhle už dál nemůžeme

17. května 2004, 00:00 - ERICH HANDL
17. května 2004, 00:00

Ambulantním lékařům, kteří na rozdíl od doktorů v nemocnicích podnikají ve vlastní režii, došla trpělivost s přežívajícím socializmem ve zdravotnictví. "Nekonečná stabilizace rezortu není řešením," hřímá mluvčí jejich koalice Jiří Pekárek.

Doktoři-podnikatelé připravují protesty proti vládě

Ambulantním lékařům, kteří na rozdíl od doktorů v nemocnicích podnikají ve vlastní režii, došla trpělivost s přežívajícím socializmem ve zdravotnictví. „Nekonečná stabilizace rezortu není řešením,“ hřímá mluvčí jejich koalice Jiří Pekárek.

Očividná snaha nového ministra zdravotnictví Jozefa Kubinyiho dále centralizovat resort přiměla privátní doktory k akci. Přispěla k tomu i snaha státní Všeobecné zdravotní pojišťovny dodatečně zkasírovat privátní doktory za překročení finančních limitů. „Nekonečná stabilizace odvětví už není řešením krize, požadujeme proto radikální reformu,“ říká mluvčí Koalice ambulantních lékařů a prezident České stomatologické komory Jiří Pekárek a dodává: „Nicnedělání vlády využila Všeobecná zdravotní pojišťovna k omezování plateb, což může vést ke snížení dostupnosti zdravotní péče obyvatel České republiky. To je nemravné.“ Pekárkovi lékaři, kteří představují zhruba polovinu všech doktorů, pohrozili protestními akcemi, které by mohly vést až k vypovídání smluv s V šeobecnou zdravotní pojišťovnou. Stát zatím na jejich výzvu nereagoval. Co přimělo ambulantní lékaře, představující zhruba patnáct tisíc živnostníků, k přípravě razantního kroku? „Současný systém tyto lidi demotivuje, neposkytuje žádný prostor k aktivitě. Lékař je vázán finančním limitem, pokud ho překročí, pracuje vlastně zadarmo. Takže kdo chce podat větší výkon, je po zásluze potrestán,“ říká senátor a stínový ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. „Takováto regulace nemá obdobu v žádném podnikatelském odvětví. Systém vede k tomu, že se péče přesunuje z levnějších ambulantních zařízení do drahých nemocnic.“ Přestože privátním doktorům systém dlouho drtil palce, nebylo o nich mnoho slyšet. Jejich hlasy zapadly v České lékařské komoře, kterou ovládli odboráři z velkých nemocnic. Jejich mluvčí David Rath se profiloval jako zastánce doktorů, nikoli však těch ambulantních. Celý systém zdravotnictví pak měl tendenci k tomu, že vlády, ať už pravicové nebo levicové, přerozdělovaly finance ve prospěch velkých zdravotnických zařízení. Na úkor doktorů-živnostníků. Proto před dvěma roky založili stomatologové, praktici, gynekologové a smluvní doktoři vlastní koalici, která se vymezila v rámci České lékařské komory jako samostatný celek. Mnoho o ní nebylo slyšet až do letošního dubna. To ze správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny unikly informace, že ústav hodlá dodatečně zpoplatnit lékaře za překročení finančních limitů.

Už nás nekasírujte

O co v kauze jde? Všeobecná zdravotní pojišťovna hodlá požadovat zpětné krácení plateb za rok 2003, které by postihlo přes jedenáct tisíc soukromých zařízení. V průměru by jeden lékař měl pojišťovně zaplatit sto tisíc korun. To by mohlo pomoci uhradit celkové dluhy zdravotnictví, které podle výpočtů ministerstva zdravotnictví činí sedm miliard korun. Podle předsedy Sdružení praktických lékařů Jana Jelínka je celá záležitost důsledkem toho, že žádná minulá ani současná vláda se neodhodlala k reformě zdravotního systému. „Nemůžeme se chovat ekonomicky, když dohodovací řízení probíhá před schvalováním zdravotně pojistného plánu Poslaneckou sněmovnou,“ řekl Jelínek. Podle jeho slov se lékaři v dohodovacím řízení domluvili s pojišťovnou na cenách péče, aniž by mohli předem znát celkový objem peněz a této částce přizpůsobili množství poskytované péče. V ýše prostředků na úhrady jsou uvedeny ve zdravotněpojistném plánu pojišťovny, který je však pouze jejím interním dokumentem. Ministr Kubinyi to ale vidí jinak: podle něj není na vině špatný systém, ale vedení pojišťovny. „Pojišťovna je v kritickém stavu,“ řekl. P oprvé přitom zveřejnil, že výdaje českého zdravotnictví vzrostly i loni podle trendu z posledních let - o osm procent. Zároveň potvrdil informaci, že do konce roku lze počítat s dluhy ve výši sedmi miliard. Přitom se z pojišťoven zadlužuje pouze VZP. „Důvodem propadu je fakt, že pojišťovna neefektivně hospodaří se svěřenými penězi,“ míní ministr. Naznačil, že finanční strategie největší pojišťovny může být důvodem potíží v nemocnicích. Na jejich úkor dává VZP přednost ambulantní péči. Zatímco ambulance dostaly loni o devět procent prostředků více než předloni, nemocnice pouze o tři procenta.

Neoblíbený ministr

Hrozba dalšího přerozdělování peněz ve prospěch nemocnic a na úkor živnostníků, není jediným důvodem, proč se Jozef Kubinyi doktorům tak rychle znelíbil. Už samotná ministerská výměna, bez ohledu na jméno, mu na popularitě nepřidala. „Neustálé výměny ministrů přinášejí odvětví nestabilitu,“ míní Jiří Pekárek. Kubinyi navíc nepředložil veřejnosti žádnou představu vládní politiky s tím, že ji bude prezentovat až na podzim. Ale půl roku je pro soukromého podnikatele dlouhá doba, doktoři čekat nemohou. N ový ministr zato neváhal se zahájením personálních přesunů. Prvním krokem bylo rozšíření počtu jeho náměstků, druhým počinem pak vyjádření, že ředitelka Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiřina Musílková pojišťovnu řídí špatně a měla by být odvolána. N ejvětší nelibost ale vyvolalo odvolání ředitele pražského IKEM Karla Filipa. „Je to jasný signál toho, že sociální demokraté chtějí centralizovat fakultní nemocnice a posílit tak své pozice. To znamená politizaci zdravotnictví,“ míní senátor Julínek, který je sám také lékařem. Kubinyi ale doktorům-podnikatelům nejvíce vadí jako představitel systému, který není vůči všem subjektům trhu stejně spravedlivý. Celý problém spočívá ve skutečnosti, že zdravotní pojišťovny mají nedostačující množství finančních zdrojů na pokrytí veškeré péče, kterou politici zdravotnictví příslušnými zákony nadiktovali. Proto se stát snaží platby omezovat. A bity jsou podle privátních lékařů právě ambulantní ordinace, kterým stát zadal tvrdý finanční limit pro poskytování péče. Velké nemocnice a polikliniky přitom tak drastické limity nemají.

Kde je řešení?

Jaké řešení situace, která je kritická nejvíce právě pro jejich kapsy, doktoři vidí? „Domnívám se, že v současné době jsme na určité křižovatce financování zdravotnictví. Jednou cestou je návrat zpátky k tomu, že stát vlastní všechny peníze na nákup pro své občany a druhou variantou je vytvoření určitého množství správců zdravotních pojišťoven, které na základě daných mantinelů mají možnost nabízet pojištěncům různé programy,“ říká Jiří Pekárek. První cesta, varianta národního zdravotního systému, kterou nyní prosazují sociální demokraté a která funguje ve Velké Británii a v evropských severských zemích, podle lékařů z koalice není funkční. „V e zmíněných zemích tyto systémy příliš nefungují. Na jedné straně užírají větší a větší množství peněz a to se samozřejmě odráží v tom, že stát musí sahat více a více právě do peněženek živnostníků a zaměstnanců. Na druhé straně v tom systému není dostatek peněz pro politicky proklamovanou péči a dostupnost. Pacienti musí ve zmíněných zemích na péči dlouho čekat, existují tam takzvané čekací listy. Tato varianta znamená podřízení státu, který z nás bude neustále dolovat větší a větší sumy, aby mohl pokrýt své výdaje. Tak, jak to vidíme u daní. Ono zdravotní pojištění není v současné době ničím jiným než daní pro stát,“ shrnuje Pekárek. Druhá cesta, která by vpustila do zdravotnictví více tržních mechanizmů, by přinesla zaručenou základní péči a nabídku nadstandardních služeb, které by pochopitelně byly k mání za vyšší pojistné. „Jsem přesvědčen, že zvláště pro živnostníky by takovýto systém měl obrovskou výhodu, protože bychom jim mohli vybrat takovou pojišťovnu a program, který odpovídá jejich zdravotnímu stavu a náročnosti na zdravotní ošetření,“ říkají zástupci koalice. „V N ěmecku a Rakousku podobné systémy, v nichž má pacient možnost volby, dobře fungují,“ říká mluvčí soukromých gynekologů Alexandra Stará. „Jenom my nejsme schopni tyto osvědčené věci přejmout.“

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Už jste požádali finanční úřad o prominutí pokuty za kontrolní hlášení?
Známé tváře a volby. Které osobnosti podporují SPD, TOPku, či Piráty?
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Auta
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto,…
Kam se poděl Natural 95 a běžná nafta? Nikam, teď se značí E5 a B7
Kolik může stát Škoda Karoq „v plné palbě“? Klidně přes milion
Jaguar zvažuje nástupce modelu XK. Použil by upravenou platformu z F-Typu
Volkswagen chce závodit s elektrickým prototypem. Zřejmě zkusí Pikes Peak
Technologie
Je tu Mini-ITX deska pro Skylake-X. Díky slotům SO-DIMM má pořád čtyřkanálové paměti
Právě vyšlo Ubuntu 17.10. Populární linuxová distribuce má několik klíčových novinek
Fotografové zapláčou. Adobe ukončí Lightroom 6, budoucnost je v předplatném
Dva displeje spojené v jeden. ZTE Axon M je hodně opožděnou revolucí
Nokia 7 je tady. Sympatická střední třída má skleněná záda a punc od Zeisse
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít