Soukromí exekutoři narážejí na nezájem úřadů a chyby v zákonech

07. října 2002, 00:00 - Tomáš Johánek
07. října 2002, 00:00

Již rok platí zákon, umožňující činnost soukromých exekutorů. Přes všechny překážky se tak vymahatelnost práva v ČR začíná blížit evropským standardům. Za rok svého působení vyřešili 102 soukromí soudní exekutoři celkem 31 tisíc nařízených exekucí.

Již rok platí zákon, umožňující činnost soukromých exekutorů. Přes všechny překážky se tak vymahatelnost práva v ČR začíná blížit evropským standardům.

Za rok svého působení vyřešili 102 soukromí soudní exekutoři celkem 31 tisíc nařízených exekucí. Průměrná vymahatelnost, tedy částka z vymáhané sumy, kterou se pro věřitele podaří skutečně získat, se pohybovala mezi 60 až 70 procenty. Zatím 19 okresů své exekutory nemá kvůli nízké odborné úrovni přihlášených uchazečů.

Zákon je špatný a součinnost vázne

Podle prezidenta Exekutorské komory ČR Juraje Podkonického s novým zákonem přišla doba, kdy se vymahatelnost práva u nás začíná blížit úrovni podobné evropským standardům. Skutečnost však není tak úplně růžová a problémy souvisejí jednak se špatným zákonem, který má hodně děr, a jednak s přístupem institucí k soudním exekucím. Největší obtíže exekutorům způsobuje špatné nebo žádné poskytování součinnosti ze strany třetích osob, zejména některých bank, zdravotních pojišťoven a Střediska cenných papírů. Problémem je i součinnost exekutorů s některými okresními úřady, které vedou registry motorových vozidel. Komplikovaný styk mají exekutoři rovněž s centrálním registrem obyvatel, vedeným ministerstvem vnitra. „Tyto instituce by podle zákona měly poskytovat soudním exekutorům informace o majetkových poměrech dlužníků. V praxi ale tento proces zdržují nebo přímo znemožňují různé formální překážky, jako například vyžadování nesmyslně vysokých poplatků za poskytování informací nebo nepřipravenost poskytovat informace elektronickou cestou,“ upozornil Podkonický. Dodal, že bez této kvalitní spolupráce se soudní exekutoři neobejdou.

Jak probíhá exekuce

Soudní exekuce začíná na návrh soudu, její podmínkou je tedy rozsudek soudu nebo vykonatelný platební rozkaz, odsouzená směnka, rozhodčí nález a podobně. „Kdokoliv se tedy může obrátit na soudní exekutory teprve v okamžiku, kdy má v ruce takové rozhodnutí a až v té chvíli může začít samotná exekuce,“ prohlásil člen prezídia Exekutorské komory Vladimír Plášil. Ten zároveň upozornil na chyby v existujícím zákoně, které využívají dlužníci pro podávání opravných prostředků, tedy odvolání nebo stížnosti. Zákon prý obsahuje mnoho možností pro podání opravných prostředků, která následně musí vyřešit soud, což trvá určitou dobu. Přesto však soudní exekutoři pracují rychleji než soudní vykonavatelé a hlavním přínosem pro věřitele je to, že už nemusí složitě dohledávat majetek dlužníka. To je záležitost exekutora.

Nevyužité možnosti exekucí

V činnosti soukromých soudních exekutorů existuje pro stát mnoho nevyužitých příležitostí. Zejména v souvislosti s likvidací následků povodní vyzval Podkonický orgány státní správy i samosprávy k větší spolupráci se soudními exekutory při vyklizování obecních bytů po neplatičích a při vymáhání daňových nedoplatků. Tím by chtěla komora přispět k rychlejšímu zabezpečování náhradního bydlení pro postižené povodněmi a k získání dalších finančních zdrojů pro likvidaci následků povodní. Překvapující je podle Podkonického zejména nezájem některých finančních úřadů spolupracovat se soudními exekutory, a to i přesto, že jen za loňský rok se v Česku nepodařilo vybrat celkem 35,5 miliardy korun na daňových nedoplatcích.

Odměna exekutora

do tří milionů 15 procent

do 40 milionů 10 procent

do 50 milionů 5 procent

do 250 milionů 1 procento

min. odměna je 3000 korun

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Už jste požádali finanční úřad o prominutí pokuty za kontrolní hlášení?
Známé tváře a volby. Které osobnosti podporují SPD, TOPku, či Piráty?
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Auta
Kam se poděl Natural 95 a běžná nafta? Nikam, teď se značí…
Kolik může stát Škoda Karoq „v plné palbě“? Klidně přes milion
Jaguar zvažuje nástupce modelu XK. Použil by upravenou platformu z F-Typu
Volkswagen chce závodit s elektrickým prototypem. Zřejmě zkusí Pikes Peak
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř Mercedesu třídy S
Technologie
Právě vyšlo Ubuntu 17.10. Populární linuxová distribuce má několik klíčových novinek
Fotografové zapláčou. Adobe ukončí Lightroom 6, budoucnost je v přeplatném
Dva displeje spojené v jeden. ZTE Axon M je hodně opožděnou revolucí
Nokia 7 je tady. Sympatická střední třída má skleněná záda a punc od Zeisse
Asus: Coffee Lake by mohlo být kompatibilní s deskami generace Z270, kdyby Intel chtěl
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít